logo_eet

بایدن در حالی که تحت کولونوسکوپی قرار می‌گیرد، قدرت را به معاونش هریس منتقل می‌کند

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده (Evelyn Hockstein/AFP via Getty Images)
کامالا هریس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده (Evelyn Hockstein/AFP via Getty Images)

 جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، در حالی که تحت کولونوسکوپی در مرکز پزشکی والتر رید در بتسدا، مریلند قرار می گیرد، به طور موقت قدرت را به معاون رئیس جمهور کامالا هریس واگذار می‌کند.

 جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «امروز صبح، رئیس جمهور برای انجام یک معاینه پزشکی معمول به مرکز پزشکی والتر رید سفر خواهد کرد.» «رئیس‌جمهور تا زمانی که آنجا است، تحت کولونوسکوپی معمولی قرار می‌گیرد.»

ساکی خاطرنشان کرد که «همانطور که در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۷، رئیس‌جمهور جورج دبلیو بوش، همین رویه را دنبال کرد و درپی روندی که در قانون اساسی تعیین شده است، رئیس‌جمهور بایدن برای مدت کوتاهی که تحت بیهوشی است قدرت را به معاون رئیس‌جمهور منتقل خواهد کرد.»

ساکی تأیید کرد که هریس اکنون از دفتر خود در بال غربی کاخ سفید کار خواهد کرد. پس از انجام معاینه پزشکی و کولونوسکوپی بایدن، کاخ سفید بعدازظهر جمعه به‌روزرسانی را ارائه خواهد کرد.

انتقال قدرت مستلزم آن است که رئیس جمهور نامه‌ای مبنی بر موافقت با این اقدام امضا کند. اگر اتفاقی برای معاون رئیس جمهور بیفتد، رئیس مجلس نمایندگان نانسی پلوسی (دموکرات کالیفرنیا) نفر بعدی برای ریاست جمهوری است.

از زمان انتخاب شدن بایدن در ژانویه، به دلیل سن نسبتاً بالایش با سؤالاتی در مورد سلامتی خود مواجه شد. مقامات کاخ سفید، از جمله بایدن، بارها این نگرانی‌ها را کم اهمیت جلوه داده‌اند، اگرچه نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به طور فزاینده‌ای نگران سلامت و آمادگی روانی او هستند. نظرسنجی پولیتیکو-مورنینگ کانسالت که این هفته منتشر شد نشان داد که ۴۶ درصد معتقدند که او برای انجام وظایفش به عنوان فرمانده کل «از نظر ذهنی مناسب است.»

مطالب دیگر:

سازمان غذا و دارو خواستار مهلت ۵۵ ساله به‌منظور انتشار کامل داده‌های واکسن کرونای فایزر شد

بایدن: کاخ سفید در حال بررسی تحریم دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن است

پزشکان و پرستاران از عواقب امتناع از واکسیناسیون اجباری می‌گویند

اخبار مرتبط