Asset 2

دستور چین به تست شهروندان در پی افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹

کووید-۱۹ او افزود: «این مواد به زودی فاسد خواهند شد و من همچنان باید به فکر اجاره خانه و هزینه‌ها باشم. این موضوع بار سنگینی برای من است.»
(STR/AFP via Getty Images)

در پی شیوع بیماری کووید-۱۹ در شهر دالیان در شمال شرقی چین و مشاهده موارد جدید ابتلا به این بیماری، مقامات اعلام کردند که تمامی شهروندان ملزم به انجام آزمایش نوکلوئیک اسید هستند.

همچنین ژائو لیان، معاون کمیسیون سلامت دالیان در روز ۲۲ دسامبر به تمام شهروندان دستور داد تا از کشور خارج نشوند. به گفته وی، منع سفر به دلیل شیوع جاری بیماری است.

در همین حین، گمانه‌زنی‌ها در سطح اینترنت، مبنی بر شیوع جمعی در مدارس محلی است. دانشگاه «دالیان اوشن» که خوابگاه‌های متعددی در سطح شهر دارد، در بیانیه‌‌ خود گفت که در راستای مقابله با وضع موجود، به تمامی اساتید و کارمندان خود دستور داده است از تاریخ ۲۲ دسامبر، کار خود را از منزل ادامه داده و تمامی دانشجویان موظف به ماندن در مدرسه هستند. این دانشگاه در بیانیه خود نیز افزود که مردم می‌بایست در مورد شیوع یا عدم شیوع بیماری، منتظر اعلام رسمی دولت باشند.

مقامات دالیان در زمان مصاحبه، هیچ مورد ابتلای جدیدی از مدرسه اعلام نکردند.

از زمان شیوع  بیماری کرونا در چین در طی سال جاری، مقامات دالیان چندین موج شیوع از این بیماری را اعلام کرده بودند. آخرین موج شیوع که توسط مقامات اعلام شد، روز پانزدهم دسامبر همزمان با اعلام ابتلای ۴ کارگر در کارخانه غذای منجمد «گانگییدو» بود.

پس از این سخنان، مقامات محلی شهر، شهروندانی که نزدیک به کارخانه زندگی می‌کردند، از جمله ۴ کارگر مذکور و تمامی افرادی که جهت بازدید به این مکان رفته بودند را ملزم به انجام آزمایشات کردند. مقامات در روز ۱۶ دسامبر ادعا کردند پس از انجام آزمایشات، هیچ مورد ابتلایی مشاهده نشده است.

با این وجود، مسئولان در روزهای بعدی همزمان با قرنطینه مجتمع‌های مسکونی بیشتر، اعلام کردند موارد ابتلا جدید مشاهده شده، و دستور قرنطینه و آزمایش برای افراد مشکوک به بیماری را صادر کردند.

شهر دالیان در زمینه گزارش موارد جدید در مورد شیوع کووید ۱۹، شفاف عمل نکرده است. بر اساس شواهد و مدارک بدست آمده توسط «اپک تایمز»، مقامات محلی این شهر، موارد جدید ابتلا را بطور عامدانه گزارش نکرد‌ه‌اند.

برخی شهروندان در مناطق پرخطر همچون منطقه «جینپو»، در روزهای گذشته آزمایش شدند. در روز ۲۲ دسامبر اعلام شد ظرف سه روز آینده، تمامی شهروندان می‌بایست در آزمایشات اجباری شرکت کنند حتی اگر پیش از این آزمایش شده باشند.

یک روز قبل، پنج محله در منطقه «جینپو» در این شهر قرنطینه شدند. این بدین معناست که شهروندان حق ندارند از خانه‌های خود خارج شده و تنها یکی از اعضای خانواده می‌تواند برای خرید‌های روزانه، به مناطق تحت کنترل برود و تمامی کارخانه‌ها، مغازه‌ها، مدارس و رستوران‌ها باید تعطیل شوند.

شماری از شهروندان منطقه جینپو از ناگهانی بودن دستور تعطیلی و نحوه اثرگذاری آن بر زندگی‌شان با «اپک تایمز» گفتگو کردند.

ژانگ می (نام مستعار) مالک رستوران در این شهر است. او گفت: «دولت از صبح روز ۲۲ دسامبر نه تنها ۵ محله مذکور توسط خود، بلکه کل منطقه را تعطیل کرده است. شهروندان می‌بایست به سرعت موادغذایی خود را تهیه و برای تعطیلی سراسری و قرنطینه آماده می‌شدند.»

ژانگ از اینکه محصولات و موادغذایی خریداری شده‌اش به فروش نمی‌رود، بسیار ناراحت بود.

او افزود: «این مواد به زودی فاسد خواهند شد و من همچنان باید به فکر اجاره خانه و هزینه‌ها باشم. این موضوع بار سنگینی برای من است.»

یکی از کاربران اینترنتی این شهر، ویدیویی که در روز ۲۱ دسامبر ضبط کرده بود را منتشر کرد که در آن می‌توان فریاد خشم و عصبانیت شهروندان مجتمع مسکونی «جینران» از پنجره‌ خانه‌هایشان را شنید.

مطالب دیگر:

ترامپ از آمریکایی‌ها خواست تا «جلوی سرقت آرای انتخابات ریاست جمهوری را بگیرند.»

موضع‌گیری چند قانو‌گذار جمهوری‌خواه دیگر علیه نتایج کالج الکترال

جنا الیس: تیم حقوقی ترامپ بعد از ۶ ژانویه نیز به چالش صلاحیت انتخابات ادامه خواهد داد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی