Search
Asset 2

لغو مجوز پروژه خط لوله نفت کی‌استون توسط بایدن، موجب ناراحتی برخی از مقامات کانادا شد

کی‌استون به گفته اندی بلک، مدیرعامل انجمن خطوط لوله نفت، این اقدام دقیقا معادل «از بین بردن ۱۰۰۰۰ شغل و سرقت ۲.۲ میلیارد دلار از جیب کارگران
(Chip Somodevilla/Getty Images)

پروژه ساخت خط لوله نفت کی‌استون اکس‌ال پس از ابطال مجوز ساخت آن توسط رئیس جمهور جو بایدن در روز چهارشنبه متوقف گردید.

به گفته ریچار پریور، رئیس شرکت کی‌استون اکس‌ال، در هفته‌های آتی بیش از هزار شغل از بین خواهد رفت.

او در بیانیه‌ای به آسوشیتد پرس گفت: «بزودی با رعایت قوانین و اصول ایمنی پروژه ساخت را تعطیل خواهیم کرد».

به گفته اندی بلک، مدیرعامل انجمن خطوط لوله نفت، این اقدام دقیقا معادل «از بین بردن ۱۰۰۰۰ شغل و سرقت ۲.۲ میلیارد دلار از جیب کارگران است و این به هیچ وجه خواسته یا نیاز کنونی مردم آمریکا نیست».

ایده این پروژه ابتدا در سال ۲۰۰۸ مطرح شد اما در دولت اوباما با موانعی مواجه گردید. رئیس جمهور دونالد ترامپ ضمن احیا این پروژه درکنارجاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، همواره یکی از حامیان سرسخت این پروژه بوده است.

ترودو در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه گفت: «از شنیدن این خبر ناراحت شدیم اما درک می‌کنیم که رئیس جمهور بایدن باید به وعده‌های کارزار انتخاباتی‌اش درباره پروژه کی‌استون اکس‌ال عمل کند». ترودو گفت که در ماه نوامبر در یک تماس تلفنی با بایدن درباره اهمیت این خط لوله در گسترش صادرات نفت کانادا – سومین کشور جهان از نظر منابع نفتی – به آمریکا صحبت کرده است.

ترودو در رابطه با سایر فرمان‌های اجرایی بایدن در اولین روز ریاست جمهوری‌اش گفت: «علی‌رغم تصمیم رئیس جمهور بایدن در ارتباط با این پروژه، از سایر فرمان‌های اجرائی امروز رئیس جمهور از جمله بازگشت به معاهده پاریس و سازمان بهداشت جهانی بسیار خرسند هستیم».

ترودو در ادامه گفت: «کارگران شهر آلبرتا، ساسکاچوان و سایر کارگران در سراسر کانادا همواره از حمایت ما برخوردار خواهند بود. کانادا بزرگترین تامین‌کننده انرژی به ایالات متحده است و نقش مهمی در تامین امنیت انرژی و اقتصاد رقابتی ایالات متحده دارد و هزاران شغل در دو طرف مرز ایجاد کرده است». ترودو درباره تلاش دولت کانادا برای تغییر تصمیم ایالات متحده و شروع مجدد پروژه ساخت صحبتی نکرد.

جیسون کنی، نخست وزیر استان آلبرتا در کانادا گفت لغو پروژه کی‌استون اکس‌ال «روش درستی برای برخورد با یک متحد نیست».

کنی در بیانیه‌ای گفت: «این یک توهین مستقیم به مهم‌ترین متحد و شریک تجاری ایالات متحده در اولین روز دولت جدید است. رهبر نزدیک‌ترین متحد کانادا مجوز ساخت خط لوله‌‌ای را وتو کرده که دولت کانادا نیز در آن شریک است و با این اقدام مهم‌ترین بخش از رابطه تجاری کانادا – ایالات متحده که صنعت انرژی و صادرات ماست را هدف قرار داده است».

گروه‌های حامی محیط زیست این اقدام بایدن را تحسین نمودند.

آنتونی سویفت، رئیس پروژه شورا دفاع از منابع طبیعی کانادا در اوایل ماه ژانویه گفت: «تصمیم رئیس جمهور بایدن مبنی بر رد خطوط لوله ماسه‌های نفتی کی‌استون اکس‌ال در اولین روز کاری‌اش ورق جدیدی را در یک نبرد ۱۲ ساله بر سر آینده انرژی کشورمان رو می‌کند. این اقدام مقدمات لازم برای آینده‌ای شکوفاتر با تکیه بر انرژی پاک را فراهم می‌آورد».

مطالب دیگر:

آخرین اخبار از شیوع کرونا، ثبت رکورد جدید مرگ و میر در انگلیس

دستاوردهای ضدکمونیستی ترامپ (بخش اول)

روزنامه نگار فرانسوی: حزب کمونیست چین دشمن اصلی بشر است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی