logo_eet

انفجارهایی در کی‌یف گزارش شده است؛ مقامات اوکراین می‌گویند یک هواپیمای روسی را سرنگون کردند

نمای شب از شهر کی‌یف، اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (Pierre Crom/Getty Images)
نمای شب از شهر کی‌یف، اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (Pierre Crom/Getty Images)

انفجارهایی در کی‌یف حدود ساعت ۳ بامداد جمعه به وقت محلی گزارش شده است. دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین حوالی ساعت ۶ صبح اعلام کرد که این شهر «حملات هولناک راکتی روسیه» را تحمل کرده است.

آنتون هراشچنکو، مشاور وزیر کشور گفت، نیروهای اوکراینی در ساعات اولیه روز جمعه یک هواپیمای دشمن را بر فراز کی‌یف سرنگون کردند که سپس با یک ساختمان مسکونی برخورد کرد و آن را به آتش کشید.

مشخص نیست که آیا هواپیما دارای سرنشین بوده یا خیر. هراشچنکو در تلگرام نوشت که یک ساختمان مسکونی ۹ طبقه در آتش سوخت.

پیش از این چندین انفجار در کی‌یف شنیده شد که هراشچنکو گفت صدای شلیک پدافند هوایی به سمت هواپیما بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین بامداد روز جمعه به وقت محلی گفت که از زمان آغاز حملات روسیه، ۱۳۷ نفر کشته و ۳۱۶ نفر زخمی شده‌اند.

رهبران اتحادیه اروپا بر سر تحریم‌های بیشتر علیه روسیه توافق کردند

رهبران اتحادیه اروپا بامداد روز جمعه پس از یک نشست شش ساعته که طی آن بر روی بسته دوم تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه روسیه به توافق رسیدند، در یک جبهه متحد قرار گرفتند.

پیش‌بینی می‌شود متون قانونی تحریم‌های مورد توافق یک شبه نهایی شود و طی نشستی که قرار است بعدازظهر جمعه برگزار شود، برای تصویب به وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا ارائه شود.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفت که تهاجم اوکراین نظم و صلح اروپا را زیر سوال می‌برد و گفت که اتحادیه اروپا کرملین را در قبال اقدامات خود مسئول خواهد دانست و گفت که تحریم‌ها حداکثر تأثیر را بر افراد رده بالای روسیه خواهد داشت.

فون در لاین گفت این بسته که در هماهنگی با متحدان غربی تصمیم گرفته شده است، شامل هدف قرار دادن ۷۰ درصد از بازار بانکی روسیه و شرکت‌های دولتی کلیدی، از جمله در حوزه دفاعی است.

استرالیا تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه اعمال، و از واکنش چین انتقاد کرد

استرالیا روز جمعه تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه اعمال کرد که چندین شهروند نخبه و قانونگذار روسیه را هدف قرار داد و گفت که «غیرقابل قبول» است در زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرده است رژیم چین در حال کاهش محدودیت‌های تجاری با مسکو است.»

اسکات موریسون، نخست وزیر در استرالیا یک کنفرانس رسانه‌ای گفت: «ما همراه با شرکای خود برای اعمال موج تحریم‌ها و ادامه افزایش فشار بر روسیه کار خواهیم کرد.»

موریسون نسبت به «عدم پاسخ قوی» از سوی چین ابراز نگرانی کرد و از پکن به‌خاطر گزارش‌هایی مبنی بر اینکه با اجازه واردات گندم از روسیه محدودیت‌های تجاری با مسکو را کاهش داده است، انتقاد کرد.

«شما نمی‌روید و در بحبوحه زمانی که روسیه به کشور دیگری حمله می‌کند، برایش طناب نجات می‌اندازید. این به‌سادگی غیرقابل قبول است.»

مطالب دیگر:

رئیس جمهور اوکراین می‌گوید روسیه در تلاش برای تصرف چرنوبیل است

مخالفت دادگاه با آزادی یکی از سازمان‌دهندگان اعتراضات کامیون‌داران در کانادا

پس از آن‌که دولت بایدن کمک به قربانیان گردباد را رد کرد، دیسانتیس درگاهی اینترنتی برای اهدای کمک راه انداخت

اخبار مرتبط