Search
Asset 2

تمدید حضور گارد ملی در پایتخت ایالات متحده

گارد ملی مشخص نیست که چه کسی یا چه گروه‌هایی به تعرض به کنگره دامن زده‌اند، اما ویدئویی از این رویداد نشان می‌دهد که یک فعال چپ شناخته شده،
(Olivier Douliery/AFP via Getty Images)

وزارت دفاع ایالات متحده، اواخر روز سه‌شنبه اعلام کرد که حدود ۲۳۰۰ تن از سربازان گارد ملی برای دو ماه دیگر در واشنگتن باقی خواهند ماند.

بر اساس بیانیه پنتاگون، وزیر دفاع آمریکا درخواست پلیس کنگره ایالات متحده برای ادامه پشتیبانی گارد ملی تا ۲۳ ماه می را تأیید کرد. پنتاگون گفت که برای ادامه مأموریت پشتیبانی، تقریباً ۲۳۰۰ تن از سربازان گارد ملی در پایتخت حضور خواهند داشت. این تقریباً نیمی از تعداد نفراتی است که هم‌اکنون در منطقه در حال گشت‌زنی هستند. آنها قرار بود آخر هفته، پیش از تمدید این محل را ترک کنند.

طی یک کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه، جان کربی، دبیر مطبوعاتی پنتاگون گفت که این برنامه برای رفع نگرانی‌های اجرای قانون و حمایت از پلیس کنگره است. او افزود «در درازمدت، مقامات وزارت دفاع ایالات متحده با پلیس کنگره همکاری خواهند کرد تا به تدریج حضور گارد ملی را کاهش دهند.»

هفته گذشته پلیس کنگره ضمن تشکر از وزارت دفاع و پشتیبانی گارد ملی از پنتاگون درخواست کرد پشتیبانی گارد ملی از کنگره را بیش از ۱۲ مارس افزایش دهد. روز ششم ژانویه، هنگامی که کنگره در حال تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بود، ساختمان کنگره توسط گروهی از آشوبگران مورد تعرض قرار گرفت.

این خشونت در حالی رخ داد که تجمعات و اعتراضات مسالمت آمیزی در حمایت از ترامپ در مناطق اطراف کنگره در حال روی دادن بود.  دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، در هفته پس از ششم ژانویه بارها خواستار برقراری آرامش و صلح شد و بارها خشونت‌های آن روز را محکوم کرد.

ترامپ در ۱۳ ژانویه گفت «من صراحتاً خشونت‌های هفته گذشته را محکوم می‌کنم. خشونت و خرابکاری‌ها مطلقا در کشور ما و در جنبش ما جایی ندارد.»

مشخص نیست که چه کسی یا چه گروه‌هایی به تعرض به کنگره دامن زده‌اند، اما ویدئویی از این رویداد نشان می‌دهد که یک فعال چپ شناخته شده، پلیس کنگره را تشویق و متقاعد می‌کند تا در چندین نقطه متجاوزین را عبور دهد.

خانمی به نام اشلی بابیت از کارکنان سابق نیروی هوایی، پس از تیراندازی توسط یک افسر پلیس کاپیتول در داخل ساختمان، درگذشت. این ناآرامی‌ها حداقل چهار کشته به جا گذاشت.

اعضای گارد ملی، پس از تعرض آشوبگران به کنگره در ۶ ژانویه به کار گرفته شدند و بیش از ۲۰ هزار نفر در مراسم تحلیف جو بایدن در ۲۰ ژانویه حضور داشتند. همزمان، مقامات حصاری وسیع را با سیم خاردار در اطراف کنگره ایجاد کردند.

مطالب دیگر:

اسناد محرمانه فاش شده دال بر نسل‌کشی تمرین‌کنندگان فالون گونگ به‌دست رژیم چین

اقدامات قانونی ایالات آریزونا و مونتانا علیه سیاست‌های مهاجرتی بایدن

دستور نخست وزیر چین به ارتش: برای جنگ آماده باشید

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی