Search
Asset 2

لیندزی گراهام: اگر تئوری نشت ویروس از آزمایشگاه ووهان اثبات می‌شد ترامپ در انتخابات برنده می شد

گراهام اگر تحقیقات در مورد منشا کووید۱۹ و نشت آن از آزمایشگاه ووهان در چین، زودتر منتشر می‌شد، دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۲۰ پیروز بود
سناتور لیندزی گراهام سمت چپ، دونالد ترامپ سمت راست (Brendan Smialowski/AFP/Getty Images & Drew Angerer/Getty Images)

سناتور لیندزی گراهام می‌گوید، اگر تحقیقات در مورد منشا کووید۱۹ و نشت آن از آزمایشگاه ووهان در چین، زودتر منتشر می‌شد، دونالد ترامپ در انتخابات سال ۲۰۲۰ می‌توانست پیروز باشد.

روز پنجشنبه گراهام برای فاکس نیوز نوشت که اگر  انتشار کووید۱۹ از آزمایشگاهی در چین، این سوال اصلی را در ذهن رای‌دهندگان انتخابات ۲۰۲۰ ایجاد می‌کرد که چه کسی می‌خواهد در مقابل چین بایستد؟ کدام نامزد چین را مسئول پاندمی در جهان می‌داند؟

گراهام استدلال کرد که در نتیجه در آن شرایط آمریکایی‌ها خواستار برخورد سختگیرانه‌تر علیه رژیم کمونیستی چین بودند و به دنبال یک فرمانده کل قوا برای رهبری برخورد علیه این اتهام بودند و شکی نیست که این برای ترامپ بیش از بایدن بود.

ترامپ در همان آغاز گفت که کووید۱۹ از چین آمده است و گاهی آن را «ویروس چینی» می‌خواند و ظهور ویروس در نزدیکی آزمایشگاه در ووهان را برجسته می‌کرد.

به گفته گراهام به جای تأیید نگرانی‌های رئیس جمهور ترامپ، شاهد اخراج زودهنگام دانشمندان از ووهان بودیم. در نتیجه برخورد ترامپ با شیوع ویروس حزب کمونیست چین در مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۰ مورد بررسی و جنجال قرار گرفت، و رسانه‌ها بارها تعداد مرگ ناشی از ویروس و موارد گزارش شده را هر روز برجسته می‌کردند.

گراهام چهارشنبه شب به فاکس نیوز گفت که «اگر در ماه فوریه گذشته روشن می‌شد که حق با ترامپ است، فکر می‌کنم امروز رئیس جمهور می‌بود.»

این در حالی است که در روزهای اخیر، مقامات اطلاعاتی ایالات متحده به طور فزاینده‌ای اعلام کرده‌اند که از تئوری نشت ویروس از انستیتوی ویروس شناسی ووهان حمایت می‌کنند. محققان در این مرکز مدتها بود که ویروس‌های کرونا را مورد مطالعه قرار داده بودند، از جمله ویروس‌های خفاش.

وزیر خارجه سابق، مایک پمپئو در ۳ ژوئن به رسانه اپک‌تایمز گفت که هنگامی که او تلاش کرد تحقیق در مورد ریشه ویروس و نحوه انتشار آن از چین به ایالات متحده را آغاز کند، با مخالفت قابل توجهی از داخل دولت فدرال روبرو شد.

او گفت که سازمان‌های اطلاعاتی در آن زمان شواهدی از آن به دست آورده بودند.

فرضیه نشت ویروس از آزمایشگاه ووهان پس از آن مورد توجه قرار گرفت که جو بایدن ماه گذشته اعلام کرد که ۱۷ سازمان جامعه اطلاعاتی گزارشی در مورد اینکه آیا ویروس حزب کمونیست چین از مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان خارج شده است ظرف ۹۰ روز اطلاعاتی ارائه خواهند داد.

چند روز بعد، پس از درخواست آزادی اطلاعات (FOIA) از چندین خبرگزاری، صدها ایمیل متعلق به آنتونی فائوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی منتشر شد، که برخی از آنها به آزمایشگاه ووهان مربوط می‌شد.

پس از آن مایک پمپئو در گفتگو با فاکس نیوز، از موسسه ملی بهداشت آمریکا برای رد کردن ادعاها درباره منشأ ویروس کووید۱۹ انتقاد کرد و آنتونی فائوچی رئیس این موسسه را به حمایت از چین متهم کرد.

مطالب دیگر:

اتحادیه اروپا خواستار تحقیق بدون محدودیت در مورد منشأ کووید۱۹ شد

کامالا هریس، تحت فشار برای بازدید از مرزهای جنوبی، گفت «در مقطعی» این سفر را انجام خواهد داد

ویدئو: از «گرمایش جهانی» تا «تغییرات اقلیمی» و اهداف پشت پرده آن

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی