logo_eet

کشورهای گروه هفت به روسیه در مورد «عواقب عظیم» تهاجم به اوکراین هشدار دادند

گروه هفت روسای سیاست خارجی ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و اتحادیه اروپا از روسیه خواستند تا «تنش‌زدایی کند،
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه (Mikhail Klimentyev/AFP/Getty Images)

کشورهای بزرگ صنعتی گروه هفت (G-7) روز یکشنبه هشدار دادند که هرگونه تهاجم روسیه به اوکراین «عواقب عظیم» و «هزینه سنگینی» را در پی خواهد داشت.

در بیانیه‌ای که پس از نشست دو روزه در شهر لیورپول انگلیس منتشر شد، وزرای خارجه گروه هفت گفتند که «در محکومیت تقویت نظامی روسیه و لفاظی‌های تهاجمی روسیه علیه اوکراین متحد هستند.»

روسای سیاست خارجی ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و اتحادیه اروپا از روسیه خواستند تا «تنش‌زدایی کند، کانال‌های دیپلماتیک را دنبال کند و به تعهدات بین‌المللی خود در خصوص شفافیت فعالیت‌های نظامی پایبند باشد.»

آنها گفتند: «هر گونه استفاده از زور برای تغییر مرزها بر اساس قوانین بین المللی اکیدا ممنوع است…روسیه نباید شک داشته باشد که تجاوز نظامی بیشتر به اوکراین عواقب بزرگ و هزینه سنگینی در پاسخ خواهد داشت.»

آنها افزودند: ما مجدداً بر تعهد تزلزل ناپذیر خود به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و همچنین حق هر کشور مستقلی برای تعیین آینده خود تاکید می‌کنیم.

پیش از این، لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که متحدان G-7 «پیام متحد بسیار واضحی را برای ولادیمیر پوتین [رئیس جمهور روسیه] ارسال کرده اند.»

تراس گفت که بریتانیا «همه گزینه‌ها» از جمله تحریم‌های اقتصادی را در پاسخ به تجاوز احتمالی روسیه در نظر می‌گیرد.

او به خبرنگاران گفت: «زمانی که بریتانیا خواستار ارسال پیام‌های روشن و دستیابی به اهداف روشن است، آماده استفاده از تحریم‌های اقتصادی شده‌ایم. بنابراین در حال بررسی همه گزینه‌ها هستیم.»

این هشدار در بحبوحه افزایش تنش‌ها بر سر تجمع نیروهای روسی در مرز اوکراین داده شده است که به عنوان نشانه‌ای از تهاجم احتمالی تلقی می‌شود.

مقامات اوکراین تخمین زده‌اند که بیش از ۹۰هزار سرباز روسی در نزدیکی مرز کریمه تحت اشغال روسیه تجمع کرده‌اند و گفته‌اند که معتقدند حمله‌ای قریب الوقوع در راه است. آنها از ایالات متحده و دیگر کشورها برای دفاع از مرزهای کشور کمک خواسته‌اند.

اوکراین قبل از تبدیل شدن به یک کشور مستقل در سال ۱۹۹۱ بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود.

مطالب دیگر:

پنتاگون ممکن است تزریق واکسن تقویت‌کننده کووید۱۹ را برای سربازان اجباری کند

ایمنی طبیعی افراد بهبود یافته از کووید۱۹ بهتر از افراد واکسینه شده است

دیدگاه: شستشوی مغزی کودکان آمریکایی؛ خطر نظریه انتقادی نژاد

اخبار مرتبط