(belizar/Shutterstock)
(belizar/Shutterstock)

گرگ، سگ یا آهو؛ این چه حیوانی است؟

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۲۶

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۵/۲۶

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

حیوانی با پاهای بلند که همانند سگ واق واق می‌‌‌‌‏کند، چهر‌‌‌‌‏ه‌‌‌‌‏ای مانند روباه دارد و مثل گوزن راه می‌‌‌‌‏رود.

گرچه گرگ یالدار، ترکیب بدنی عجیبی ندارد، گونه‌‌‌‌‏ای نادر و بومی آمریکای جنوبی محسوب می‌‌‌‌‏شود که کاملاً بی‌‌‌‌‏نظیر است.

طی مطالعه‌‌‌‌‏ای در سال ۲۰۰۹ مشخص شد که نزدیک‌‌‌‌‏ترین خویشاوند گرگ یالدار، گرگ در حال انقراض جزایر فلک لند است.

گرگ یالدار و گرگ جزایر فلک لند از اجدادی مشترک از حدود ۷ میلیون سال پیش هستند. اما گرگ یالدار یک گرگ واقعی نیست و از ژن حیوانات دیگری  است. نزدیک‌‌‌‌‏ترین حیوان زنده به گرگ یالدار، سگ بیشه است که شباهتی به سگ ندارد.

(Aleksei Verhovski/Shutterstock)
(Pablo Rodriguez Merkel/Shutterstock)

محل سکونت گرگ یالدار چمنزارهای آمریکای جنوبی است که از برزیل تا اروگوئه امتداد دارد. طبق لیست قرمز اتحادیه بین الملی حفاظت از طبیعت، گرگ یالدار با حدود ۱۷۰۰۰ بزرگسال بالغ در طبیعت، در معرض خطر انقراض قرار دارد.

وزن معمول این گرگ بین ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم است و ارتفاع ۹۰ سانتی متری تا روی شانه  دارد که آن را به بزرگ‌‌‌‌‏ترین سگ سانان جهان تبدیل می‌‌‌‌‏کند. این در حالی است که گرگ خاکستری وزنی دو برابر وزن گرگ یالدار را داراست اما با قد حدود ۸۰ سانتی متر کوتاه تر.

داشتن پاهای بلند، بهترین کمک برای پیدا کردن طعمه در چمن‌‌‌‌‏های بلند برای گرگ یالدار است. داشتن استخوان‌‌‌‌‏های پا و مچ پای بلند به این معنی است که گرگ یالدار بیشتر همانند آهو راه می‌‌‌‌‏رود تا یک گرگ.

(Christian Musat/Shutterstock)

جدا از این اختلافات جسمی، غذای گرگ یالدار هم تفاوت‌‌‌‌‏های زیادی با بقیه گرگ‌‌‌‌‏ها دارد. گرچه گرگ‌‌‌‌‏های واقعی گوشتخوار هستند، گرگ یالدار سبزیجات هم می‌‌‌‌‏خورد ولی همچنان رژیم بسیار متنوعی دارد که شامل پرندگان کوچک، جوندگان، خرگوش‌‌‌‌‏ها و ماهی‌‌‌‌‏ها هم می‌‌‌‌‏شود.

با این حال، بخش عمده‌‌‌‌‏ای از رژیم غذایی گرگ یالدار شامل ۷۵ درصد پوشش گیاهی است که عمدتا ریشه گیاهان و نیشکر را شامل می‌‌‌‌‏شود. غذای مورد علاقه آن‌‌‌‌‏ها نوعی میوه با نام «سیب گرگ» است، میوه‌‌‌‌‏ای مابین گوجه فرنگی و بادمجان.

رژیم غذایی این حیوان باعث شده که گرگ یالدار عضوی مهم در چرخه زندگی گیاهی محسوب شود. خوردن زیاد سیب گرگ باعث می‌‌‌‌‏شود بذرهای موجود در مدفوع گرگ توسط مورچه‌‌‌‌‏های برگ خوار پخش شود. مورچه‌‌‌‌‏‌‌‌‌‏ها از مدفوع گرگ برای رشد قارچ در اتاقک‌‌‌‌‏های ویژه‌‌‌‌‏شان استفاده می‌‌‌‌‏کنند.

(belizar/Shutterstock)
(Marie Dirgova/Shutterstock)

اما خصوصیات عجیب گرگ یالدار  چیست؟

بله. با اینکه گرگ یالدار اندام عجیبی ندارد‌‌‌‌‏، اما باید گفت که بوی ادرار آن عجیب و شبیه بوی ماری جوانا است! در حدی که در سال ۲۰۰۶ پلیس به باغ وحش روتردام برای از بین بردن مزرعه احتمالی این ماده مخدر یورش برد. اما چیزی نیافت زیرا فهمیدند که گرگ یالدار قلمرو خود را با ادرارش مشخص می‌‌‌‌‏کند.

بوی ادرار که تا کیلومترها قابل تشخیص است، باعث شده که گرگ یالدار به عنوان گرگ بدبو یا راسو نیز شناخته شود. این گرگ به دلیل محدود بودن آواهای صوتی که ایجاد می‌‏‌‏کند به برقراری ارتباط  از طریق رد پا بسیار وابسته است. هنگامی که جفت گیری می‌‌‌‌‏کند تا ۳۰ کیلومتر مربع از خاک را به عنوان موقعیت خاص خود مشخص می‌‌‌‌‏کند.

پیش از این تصور می‌‌‌‌‏شد که پلاتیپوس‌‌‌‌‏ها واقعی نباشند و از قسمت های مختلف بدن حیوانات دیگر ایجاد شده‌‌‌ باشند. اما آنچه وجود پلاتیپوس‌‌‌‌‏ها و گرگ یالدار و برخی دیگر حیوانات ثابت می‌‌‌‌‏کند این است که مادر طبیعت حیوانات عجیبی در آستین خود دارد.

مطالب دیگر:

توقیف کالاهای تولید شده در اردوگاه‌های کار اجباری چین، در گمرک آمریکا

هشدار ایمونولوژیست مشهور درباره موج دوم ویروس کرونا

چین برای شکست ترامپ در انتخابات نوامبر تلاش می‌کند