logo_eet

مجمع گزینندگان‌‌ ایالت تگزاس طی قطعنامه‌ای از ایالت‌های تحت مناقشه خواستند گزینندگان‌‌ جدیدی را تعیین کنند

گزینندگان‌‌ اگرچه جو بایدن معاون سابق رئیس ‌جمهور در روز دوشنبه مدعی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شد، اما اعضای ایالت تگزاس در
(Elaine Cromie/Getty Images)

اگرچه جو بایدن معاون سابق رئیس ‌جمهور در روز دوشنبه مدعی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ شد، اما اعضای ایالت تگزاس در کالج الکترال از ایالت‌های تحت مناقشه خواستند گزینندگان‌‌ دیگری را انتخاب کنند که به دونالد ترامپ رأی می‌دهند.

این قطعنامه که از سوی مارک رمزی یکی از گزینندگان‌‌ ایالت تگزاس مطرح شده بود با ۳۴ رأی موافق در مقابل ۴ رأی مخالف به تصویب رسید. در این قطعنامه تصمیم دادگاه عالی ایالات متحده در رد درخواست به چالش کشیدن نتیجه‌ انتخابات به رهبری کن پکستون دادستان کل ایالات تگزاس محکوم شده است.

در قطعنامه‌ مزبور از قانون‌گذاران ایالت‌های جورجیا، میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین خواسته شده نتایج انتخابات را کنار گذاشته و گزینندگان‌‌ جدیدی را به منظور حمایت از دونالد ترامپ تعیین کنند. طبق گزارش روزنامه‌ تگزاس تریبیون، تمامی این چهار ایالت تحت مناقشه پیشتر آرای الکترال خود را به بایدن اختصاص داده‌اند.

رمزی با اشاره به اینکه این قطعنامه می‌تواند نشان دهد کشور چگونه قادر خواهد بود «چراغی درخشان بوده و مسیری خانمان‌برانداز را در پی نگیرد»، اظهار داشت: «هنگامی که کشورها با مسئله‌ تقلب گسترده در انتخابات روبرو می‌شوند، نتیجه‌ نهایی فروپاشی حقوق و اقتصاد و لغزشی اجتناب‌ناپذیر به سمت استبداد خواهد بود.»

تمامی ۳۸ رأی الکترال ایالت تگزاس به ترامپ و معاون او مایک پنس اختصاص داده شد. ترامپ در ماه نوامبر و در بزرگترین ایالت سرخ (طرفدار جمهوری‌خواهان) کشور با دستیابی به ۵۲% آرا برنده شد. این کمترین حاشیه‌ پیروزی برای یک نامزد جمهوری‌خواه از سال ۱۹۹۶ بدین‌سو بوده است.

بایدن دوشنبه شب مردم امریکا را مورد خطاب قرار داده و با انکار وقوع هرگونه تقلب در انتخابات ۲۰۲۰، مدعی پیروزی در کالج الکترال شده و ترامپ را به پذیرش شکست دعوت کرد.

او در این زمینه گفت: «من و معاونم کامالا هریس در مجموع ۳۰۶ رأی الکترال بدست آوردیم – یعنی بیش از ۲۷۰ رأی مورد نیاز برای پیروزی در انتخابات. این دقیقاً برابر آرایی است که دونالد ترامپ و مایک پنس در سال ۲۰۱۶ دریافت کردند. پرزیدنت ترامپ در آن زمان و با معیارهای خود، این پیروزی را بسیار قاطع و آشکار توصیف کرده بود. و حالا من با احترام به آنها پیشنهاد می‌کنم خود نیز چنین پیروزی آشکاری را بپذیرند. در امریکا این سیاستمداران نیستند که قدرت را به دست می‌آورند، بلکه مردم به آنها قدرت می‌دهند.»

از روز انتخابات بدین‌سو، ترامپ و گروه‌های مختلف چالش‌های قانونی فراوانی را برای تغییر در نتیجه‌ انتخابات شش ایالت دنبال کرده‌اند. برخی از این پرونده‌های قضایی شامل اتهام کلاهبرداری گسترده از طریق دستکاری در ماشین‌های رأی‌گیری دومینیون بوده است.

بایدن اضافه کرد: «یکپارچگی انتخابات ما دست نخورده باقی مانده است. حالا زمان آن است که تاریخ را ورقی دیگر بزنیم، همانطور که پیشتر نیز این کار را به انجام رسانده‌ایم.»

مطالب دیگر:

 هیأت تحریریه: در این زمان حساس، رئیس جمهور ترامپ باید اقدامی انجام دهد

 افشای حضور اعضای حزب کمونیست در سازمان‌های مختلف انگلیس و آمریکا

آرای کالج الکترال نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تعیین نمی‌کند

اخبار مرتبط