Search
Asset 2

گشتاپوی چینی در حال متلاشی شدن است

گشتاپوی چینی در حال متلاشی شدن است
اداره 610 در چین که شبیه گشتاپو در آلمان نازی عمل می‌کند، سال 1999 با هدف آزار و شکنجه تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ تاسیس شد. (طرح از تلویزیون NTD)

چرا حزب کمونیست چین در حال تضعیف تشکیلاتی است که با هدف آزار و شکنجه فالون گونگ تاسیس شد؟

گشتاپوی چینی در حال متلاشی شدن است
اداره ۶۱۰ در چین که شبیه گشتاپو در آلمان نازی عمل می‌کند، سال ۱۹۹۹ با هدف آزار و شکنجه تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ تاسیس شد. (طرح از تلویزیون NTD)

رژیم کمونیستی چین، درحال ضعیف کردن قدرت یکی از بدنام‌ترین و جنایت‌پیشه‌ترین تشکیلات خود، یعنی اداره ۶۱۰ است. نهادی فراقانونی که شبیه گشتاپو در زمان آلمان نازی عمل می‌کند. این تضعیف شدن در جریان نشست اخیر کنگره حزب کمونیست چین دیده شد.

اداره ۶۱۰ توسط رهبر سابق حزب کمونیست چین، جیانگ زمین، در ۱۰ ژوئن ۱۹۹۹ و با هدف اجرای آزار و شکنجه فالون گونگ تاسیس شد. فالون گونگ یک تمرین معنوی مراقبه و مدیتیشن است با آموزه‌های اخلاقی مبتنی بر سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری.

این تصور که جمعیت یکصد میلیون نفری تمرین‌کنندگان فالون گونگ ممکن است موجب شود پایه‌های حزب کمونیست که مبتنی بر الحاد است متزلزل شود، باعث شد جیانگ زمین تمام سیستم امنیتی، نظامی و تبلیغاتی حزب را به سمت بازداشت و آزار و شکنجه تمرین‌کننده‌های فالون گونگ هدایت کند. در آن زمان بسیاری از مقامات چین از تاثیر مثبت فالون گونگ بر جامعه آگاه بودند، به طوری که مقامات ورزش چین رسما گفتند که صد میلیون تمرین کننده فالون گونگ می‌توانند باعث صد میلیارد یوآن صرفه‌جویی در هزینه‌های پزشکی کشور شوند. هم زمان در کشورهای دیگر نیز مردم و دولت ها از فالون گونگ استقبال کردند.

با توجه به اینکه ایجاد اداره ۶۱۰ به تصویب کنگره حزب کمونیست و یا ۲۵ عضو کمیته پولیت‌برو نرسیده بود، این اداره هیچگاه جایگاهی قانونی در چین نداشته است.

تحت رهبری اداره ۶۱۰، تمرین کنندگان فالون گونگ به اردوگاه‌های کار اجباری، زندان‌ها‌ و مراکز شستشوی مغزی جهت آزار و اذیت روحی روانی فرستاده شدند. از سال ۱۹۹۹ هزاران نفر از آنان تحت آزار و شکنجه شدید کشته شدند. همچنین ۶۱۰ در جداسازی اعضای بدن تمرین‌کنندگان زنده فالون گونگ که منجر به مرگ آنان می‌شود دست داشته است.

گشتاپوی چینی در حال متلاشی شدن است
اجرای نمایشی جداسازی اعضای بدن تمرین‌کنندگان فالون گونگ، طی رالی درخواست برای پایان آزار و شکنجه فالون گونگ (اوتاوا – کانادا – سال ۲۰۰۸)

اداره ۶۱۰ از سوی کمیته امور سیاسی و قانونی حزب کمونیست (PLAC) مشتق شده است. «ژو یونگ‌کانگ» و «لو گان» از روسای ۶۱۰ بودند که از این کمیته آمدند و هر دوی آنها اکنون در جریان مبارزه با فساد بازداشت شده‌اند.

پیش از این، روسای منطقه‌ای اداره ۶۱۰ در سطوح شهری و استانی، رئیس یا نایب رئیس کمیته PLAC بودند. از طریق این سازمان‌دهی، اداره ۶۱۰ قادر بود تمام توان امنیتی، قضایی و نظامی و پلیسی چین را برای آزار و شکنجه فالون گونگ هدایت کند.

پیش از این رئیس سابق اداره ۶۱۰، فاش کرده بود که بیشتر اعضای این اداره که حدود ۱۵ هزار نفر تخمین زده می‌شد از اعضای PLAC هستند.

در ۲۱ ماه مارس، حزب کمونیست سندی را منتشر کرد که شامل برخی اصلاحات و تغییرات صورت گرفته در حزب بود. از جمله ادقام سه نیروی امنیتی متعلق به PLAC. یکی از آنان اداره ۶۱۰ بود. دو مورد دیگر نیز «کمیسیون مرکزی مدیریت جامع امنیت عمومی» و «اداره مرکزی حفظ ثبات» بود.

بر اساس این نظم جدید، وظایف اداره ۶۱۰ به وزارت امنیت عمومی محول شده است. در اسناد جدید حزب هرچند که صراحتاً چیزی درباره پایان یافتن اداره ۶۱۰ ذکر نشده است، اما تحلیل گران معتقدند که چنین چیزی به طور ضمنی بیان شده است. با این حال احتمالاً وزارت امنیت عمومی چین و PLAC رویکرد آزار و اذیت  فالون گونگ را همچنان به پیش براند.

سیاست رهبر فعلی چین مبتنی بر تضعیف PLAC و اداره ۶۱۰ است. زمانی که شی در سال ۲۰۱۲ قدرت را در دست گرفت حذف PLAC  از کمیته پولیت‌برو و کاهش حدود اختیاراتش را در دستور کار قرار داد.

سپس روسای ۶۱۰، از جمله ژو یونگ‌کانگ که دبیر PLAC نیز بود و معاونش ژو بن‌شون، و دیگر رئیس اداره ۶۱۰ به نام لی دونگ‌شنگ از حزب کمونیست پاکسازی شدند و بازداشت و زندانی شدند.

مبارزه ضد فساد شی جینگ‌پینگ منجر به پاکسازی بسیاری از مقامات وفادار به جیانگ زمین شده است. مقاماتی که وفاداری خود به جیانگ را از طریق شرکت در آزار و شکنجه فالون گونگ نشان دادند.

به گفته وب‌سایت مینگهویی، از ماه آگوست ۲۰۱۶ بیش از ۱۵ درصد مقامات اداره ۶۱۰ مورد بازجویی، تعقیب، بازداشت و یا پاکسازی قرار گرفتند.

شین ژیلینگ، یکی از مقامات نظامی سابق چین فاش کرده است که شی جینگ‌پینگ در تلاش است که اداره ۶۱۰ را به طور کامل از بین ببرد.

«اداره ۶۱۰ نهادی زشت و سرهم بندی شده است». این مقام سابق چینی در گفتگو تلفنی با تلویزیون NTD ادامه داد که «این اداره نه یک سازمان دولتی است و نه در هیچ یک از ظرفیت‌های قانونی گنجانده می‌شود. هنگامی که جیانگ زمین در ارائه یک طرح برای آزار و شکنجه فالون‌گونگ به مقامات مرکزی حزب ناکام ماند، با برگزاری یک سخنرانی برای مقامات سطوح بالای حزب، حمایت آنان را جلب کرد و چنین سازمانی را تاسیس کرد.»

جیانگ کسی بود که شخصاً دستور حمله به تمرین کنندگان فالون گونگ را صادر کرد. در جولای ١٩٩٩، وی دستور داد: «آنها را از نظر مالی ورشکست کنید، خوش نامی شان را از بین ببرید و جسم شان را نابود کنید». از آن پس تا امروز، هزاران نفر از آنان بازداشت شده اند، به قتل رسیده اند یا بدون هیچ نشانی مفقود شده‌اند. جیانگ گفت برخورد با فالون گونگ می‌تواند فراتر از قانون برود.

گائو زی‌شنگ، فعال حقوق بشر چینی در سال ۲۰۰۵ در نامه‌ای سرگشاده برای مقامات چینی نوشت: «اداره ۶۱۰ یک سازمان جنایتکار است که در قدرت از خود رژیم چین پیشی گرفته است. آن می‌تواند تمامی منابع سیاسی رژِیم را کنترل و اداره کند.»

مطالب دیگر:

تورنتو : راهیپمایی صلح آمیز به مناسبت خروج ۳۰۰ میلیون نفر از حزب کمونیست چین

ممنوعیت رمان مزرعه حیوانات در چین

درباره ویتامین D بیشتر بدانیم (ویدئو)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی