Search
Asset 2

گفت و گوی اپک تایمز با مشاور وزیر انرژی و آب افغانستان

آصف غفوری، استاد دانشگاه، خبرنگار و متخصص در ارتباطات و رسانه افغانستان
آصف غفوری، استاد دانشگاه، خبرنگار و متخصص در ارتباطات و رسانه افغانستان (تصویر اهدایی از آصف غفوری)
آصف غفوری، استاد دانشگاه، خبرنگار و متخصص در ارتباطات و رسانه افغانستان
آصف غفوری، استاد دانشگاه، خبرنگار و متخصص در ارتباطات و رسانه افغانستان (تصویر اهدایی از آصف غفوری)

 آصف غفوری، استاد دانشگاه، خبرنگار و متخصص در ارتباطات و رسانه، از جوان‌ترین مشاوران وزیر انرژی و آب افغانستان است. مجالی پیش آمد که گفتگویی کوتاه با ایشان داشته باشیم.

آقای غفوری در وزارت خانه به چه کاری مشغول هستید؟

 وظیفه من حفظ دیدگاه مثبت مردم نسبت به وزارت‌خانه و وزیر است. برای رسیدن به این هدف ده‌‌‏ها مسیر را در نظر گرفتیم و همه مسیر‌‌‏ها را برای این هدف منسجم می‌‌‏کنیم و از وسایل ارتباط جمعی تلویزیونی، رادیوها، شبکه‌های اجتماعی، خبرگزاری‌‌‏ها، و سخنرانی‌‌‏ها استفاده می‌‌‏کنیم. هدف نهایی ما از برقراری ارتباطات و طراحی روابط عمومی موفق این است که توانایی‌های وزیر خود را به مردم نشان دهیم.

رویکرد افغانستان را در زمینه انرژی سدها و ارتباط این کشور با همسایگان در این خصوص چطور می‌بینید؟

استراتژی افغانستان در حوزه انرژی رسیدن به خودکفایی است. در حال حاضر ۱۰ درصد از انرژی کشور تولیدات داخلی است و ۹۰ درصد خارجی است. مجموع تولید داخلی ما بالای ۵۰۰ مگاوات است و بقیه انرژی برق مورد نیاز خود را از تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و ایران وارد می‌‌‏کنیم. وزارت انرژی و آب افغانستان تلاش می‌‌‏کند تا مسیر انتقال انرژی برق را از طریق افغانستان به سایر همسایه‌‌‏ها باز کند. آنچه همیشه وزیر انرژی و آب افغانستان تاکید می‌‌‏کند انتقال انرژی از آسیای میانه به آسیای جنوبی است.

نظرتان درباره دموکراسی در افغانستان چیست؟

 دموکراسی در افغانستان با اینکه جوان است؛ اما در منطقه کم نظیر است. بهتر از برخی کشور‌‌‏های همسایه است. حضور در انتخابات، داشتن مجلس نمایندگان، شورای شهر و رییس‌جمهور انتخابی و فعالیت‌‌‏های وسیع جامعه مدنی و رسانه‌‌‏ها مصادق آن است.

در خصوص رسانه های افغانستان چه نظری دارید؟

رسانه‌های افغانستان کماکان در مقایسه به همسایه‌‌‏ها مستقل عمل می‌‌‏کنند. این رسانه‌‌‏ها خوشبختانه در مورد دیپلماسی رسانه‌‏ای خوب عمل کرده‌‌‏اند. دیپلماسی رسانه‌‌‏ای زمانی است که رسانه‌‌‏های کشور پابه‌پای حکومت از منافع ملی کشور‌‌‏شان حمایت کنند. ولی در موارد دیگر که خلاف‌‌‏ها و نقص‌‌‏هایی دیده شود از مراجع قانونی و حکومتی انتقاد به عمل می‌آید. به طور مثال در خصوص روابط افغانستان با پاکستان همه رسانه‌‌‏ها از حکومت پشتیبانی می‌کنند.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی