logo_eet

گوردون چانگ معتقد است حزب کمونیست چین آماده جنگ می‌شود

گوردون چانگ می‌گوید برخی تحولات اخیر در سیاست‌های چین، به ویژه اصلاحیه قانون دفاع ملی چین، می‌تواند نشان‌دهنده آماده شدن این رژیم برای بس
گوردون چانگ، مفسر سیاسی و تحلیلگر چین (Samira Bouaou/The Epoch Times)

گوردون چانگ، تحلیلگر و نویسنده چینی، معتقد است حزب کمونیست چین آماده جنگ می‌شود.

گوردون چانگ می‌گوید برخی تحولات اخیر در سیاست‌های چین، به ویژه اصلاحیه قانون دفاع ملی چین، می‌تواند نشان‌دهنده آماده شدن این رژیم برای بسیج کامل ارتش خود باشد.

چانگ در ایمیلی به اپک‌تایمز نوشت: «قانون دفاع ملی چین که به تازگی اصلاح شده است، برخی اختیارات شورای غیرنظامی حکومت را می‌گیرد و به کمیسیون مرکزی نظامی حزب کمونیست می‌دهد که ارتش آزادی‌بخش خلق چین را تحت کنترل دارد.»

«این اقدام موجب تمرکز تصمیم‌گیری‌های نظامی می‌شود. به‌علاوه، این اصلاحیه با بسیج جنگی در ارتباط است که نشان می‌دهد حزب کمونیست چین در حال آماده‌سازی مردم چین برای درگیری است.»

چانگ به این نکته نیز اشاره دارد که این حزب با ممانعت از برخی مقامات از خرید املاک خارجی یا مشارکت در شرکت‌های برون‌مرزی، به‌طور جدی به دنبال آن است که نخبگان سیاسی خود را در برابر تحریم‌ها ایمن کند.

چانگ می‌نویسد: «اگر مقامات چینی و اعضای خانواده‌شان دارایی‌های خارجی نداشته باشند، کشورهای خارجی نمی‌توانند دارایی‌هایشان را ازشان بگیرند.»

«به این ترتیب، با حذف چنین دارایی‌هایی، افراد در برابر یکی از متداول‌ترین انواع امروزی تحریم ایمن می‌شوند.»

چانگ معتقد است که حزب کمونیست چین با متمرکز کردن اختیار بسیج عمومی و تقویت دفاع اقتصادی در برابر تحریم‌های بین‌المللی بالقوه، در حال کسب آمادگی برای درگیری‌های مسلحانه احتمالی است. اما این سؤال باقی می‌ماند که این جنگ ممکن است از کجا شروع شود.

برپایی جنگ مردمی

تایوان پس از یک ماه تمرینات نظامی بی‌سابقه و اقدامات تلافی‌جویانه اقتصادی، در کانون توجه قرار گرفته است. نقاط آسیب‌پذیر دیگری نیز در امتداد مرزهای چین وجود دارند که هر یک از آن‌ها به‌سرعت می‌توانند درگیر تعارضات آشکار شوند؛ مانند منطقه کوهستانی لاداخ که مرز مشترک چین و هند است، یا تعارضات چین با ویتنام و فیلیپین در منطقه دریایی جنوبی این کشور یا تعارضات چین با ژاپن در دریاهای شرقی چین.

چانگ معتقد است اگر چین فرصت را مناسب ببیند، هر یک از این همسایگان می‌توانند هدف احتمالی باشند.

چانگ نوشت: «در هفته‌های گذشته، رژیم چین تایوان را به مرکز توجه تبدیل کرده است، اما حزب-دولت چین اکثر همسایگان جنوبی و شرقی خود را تهدید می‌کند. همه همسایگانشان (اعم از همسایگان جنوبی و شرقی) در معرض این تهدید هستند.»

« نمی‌دانیم پکن به کجا حمله خواهد کرد. حزب کمونیست چین طبق انتظارات عمل نمی‌کند. هر جا و هر زمان که احساس کند فرصتی وجود دارد، اقدام می‌کند.»

چانگ معتقد است که چین جز خشونت‌طلبی برای تبدیل شدن به هژمونی منطقه، تهدید دیگری نیز برای جهان دارد: جاه‌طلبی حزب کمونیست چین برای بهره‌گیری از یک جنگ بین‌المللی مردمی.

جنگ مردمی از جمله تعالیم مائو تسه‌تونگ، رهبر کمونیست، است که بعدتر توسط دنگ شیائوپینگ برای مبارزات کمونیستی انقلابی طولانی‌مدت تکمیل شد. به گفته چانگ، رهبری فعلی حزب کمونیست چین به دنبال ترکیب تعالیم جنگ مردمی با هویت جهانی چینی است تا با مسلح کردن جمعیت پراکنده چین، منافع حزب کمونیست چین را تأمین کند.

چانگ می‌نویسد: «رژیم چین از استدلال «خون» بهره می‌گیرد که همه چینی‌ها از یک خون هستند و بنابراین همه باید از حزب کمونیست چین حمایت کنند.»

اخیراً این حزب بر اساس جهان‌بینی چینی «تیانشیا» یا «همه در بهشت» ادعا کرده است که باید جهان را متحد کند و این به معنای متحد کردن همه چینی‌ها است، فرقی نمی‌کند که کجا زندگی می‌کنند یا شهروند چه کشوری هستند.

مطالب دیگر:

دانشمندان آلمانی: ترکیبات سمی غیر‌معمول، بدون استثنا در تمام واکسن‌های کووید۱۹ یافت شده‌اند

ترامپ: انتخابات ۲۰۲۰ باید دوباره برگزار شود

یک افسر پزشک در ارتش آمریکا از افزایش شدید بیماری‌های غیرعفونی در بخش نظامی خبر داد 

اخبار مرتبط