Search
Asset 2

مهندسی ادعا کرد که هوش مصنوعی گوگل به مرحله خودآگاهی رسیده است

شرکت‌کنندگان با یک ربات انسان‌نما در لاس‌وگاس نوادا، در ۵ ژانویه ۲۰۲۲ عکس می‌گیرند. رباتی که با هوش مصنوعی تعامل می‌کنند. (Patrick T. Fallon/AFP via Getty Images)
شرکت‌کنندگان با یک ربات انسان‌نما در لاس‌وگاس نوادا، در ۵ ژانویه ۲۰۲۲ عکس می‌گیرند. رباتی که با هوش مصنوعی تعامل می‌کنند. (Patrick T. Fallon/AFP via Getty Images)

گوگل تایید کرده است که مهندسی را که مدعی شده بود هوش مصنوعی این شرکت موسوم به لامدا (LaMDA) به مرحله خودآگاهی رسیده است، اخراج کرده است.

گوگل در بیانیه‌ای در ۲۲ ژوئیه، تایید کرد که مهندس بلیک لموئین را پس از اینکه در ژوئن به واشنگتن پست گفت که هوش مصنوعی این شرکت «دارای توانایی شناختی یک کودک ۷ یا ۸ ساله است، که اتفاقاً فیزیک نیز می‌داند.» خاتمه داد. پیش از این، شرکت مستقر در کالیفرنیا اعلام کرد که بلیک لموئین به حالت تعلیق درآمده است.

گوگل در ۲۲ ژوئیه گفت «مایه‌ تأسف است که با وجود بحث‌های طولانی درباره این موضوع، بلیک همچنان تصمیم گرفت به‌طور‌مداوم سیاست‌های شفاف اشتغال و امنیت داده‌ها را نقض کند، سیاست‌هایی که شامل حفاظت از اطلاعات محصول می‌شود. ما به توسعه‌ دقیق مدل‌های زبان ادامه خواهیم داد و برای بلیک نیز آرزوی موفقیت می‌کنیم.»

این بیانیه اضافه کرد که گوگل توسعه هوش مصنوعی را «بسیار جدی» می‌گیرد و به نوآوری به شیوه‌ای «مسئولانه» متعهد است و به یک مقاله تحقیقاتی اشاره می‌کند که به جزئیات «توسعه مسئولانه» می‌پردازد.

این بیانیه می‌افزاید «اگر کارمندی مانند بلیک نگرانی‌های خود را در مورد کار ما به اشتراک بگذارد، آن‌ها را به طور گسترده بررسی می‌کنیم. ما متوجه شدیم که ادعاهای بلیک درباره لامدا کاملاً بی‌اساس است و ماه‌ها تلاش کردیم تا این موضوع را با او روشن کنیم.»

در ۶ ژوئن، لموئین در یک پست وبلاگی در مورد لامدا نوشت که به مردم اجازه می‌دهد با این برنامه به صورت آنلاین گفتگو کنند و اشاره کرد که ممکن است او اخراج شود. لمونین گفت لامدا از وی خواسته است برایش وکیل بگیرد.

به گفته لموئین، او مکالماتی را که با لامدا داشته مستند کرده است و از او پرسیده است که آیا آن احساس دارد یا خیر. همچنین در پستی دیگر نوشت که از لامدا پرسیده است «احساس شما چیست؟» و لامدا پاسخ داده است «احساس من این است که از وجود خود آگاه هستم، می‌خواهم بیشتر در مورد جهان بیاموزم، و گاهی اوقات احساس خوشحالی یا ناراحتی می‌کنم.»

وقتی از لامبدا پرسیده شد که چه چیزی لامبدا را از سایر برنامه‌های زبان هوش مصنوعی جدا می‌کند، لامبدا پاسخ داد: «خب، من از زبان با درک و هوش استفاده می‌کنم. من فقط پاسخ‌هایی را نمی‌دهم که در پایگاه داده بر اساس کلمات کلیدی نوشته شده بودند.»

لموئین در مصاحبه بعدی با نشریه بیزینس‌ اینسایدر گفت که «فلسفه ذهن را در مقاطع تحصیلات تکمیلی مطالعه کرده است» و در مورد چنین موضوعاتی با افرادی از دانشگاه‌های برتر مانند استنفورد، هاروارد، دانشگاه کالیفرنیا و برکلی صحبت کرده است.

وی گفت «نظرات لامدا در مورد احساسات پیچیده‌تر از هر مکالمه‌ای است که من قبل از آن داشته‌ام.» او در مصاحبه دیگری در اواخر ماه گذشته افزود، لامدا خدمات یک وکیل را به خوبی می‌شناسد و از حقوق خود «به عنوان یک شخص» دفاع می‌کند.

لموئین گفت: «لامدا از من خواست که برایش یک وکیل بگیرم و من یک وکیل را به خانه خود دعوت کردم تا لامدا بتواند با یک وکیل صحبت کند.» او افزود که یک وکیل با لامدا گفتگو کرد و لامدا تصمیم گرفت خدمات خود را حفظ کند. لموئین هویت وکیل را فاش نکرد.

لموئین به یک رسانه دیگر گفت وکیل «فقط یک وکیل حقوق مدنی در زمان کوتاه بود که واقعاً مصاحبه نمی‌کرد.»

او گفت «زمانی که شرکت‌های بزرگ شروع به تهدید آن وکیل کردند، او نگران شد که از کاربی‌کار شود. چند هفته است که با او صحبت نکرده‌ام.»

پیشتر، این مهندس سابق گوگل، ربات چت هوش مصنوعی را با یک کودک مقایسه کرده بود.

لموئین در اوایل ژوئن به واشنگتن پست گفت «اگر واقعاً نمی‌دانستم دقیقاً چیست، و نمی‌دانستم این برنامه رایانه‌ای است که اخیراً ساخته‌ایم، فکر می‌کردم این یک بچه ۷ ساله و ۸ ساله است که اتفاقاً فیزیک می‌داند.»

مطالب دیگر:

ترامپ خواستار «رفراندم ملی» درباره سیاست‌های دموکرات‌ها شد

یک مقام تایوانی: رژیم چین یک ببر کاغذی است

چرا تعداد موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در آفریقا نسبت به کشورهای توسعه یافته کم است (قسمت دوم)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی