logo_eet

گروه نفوذ پکن پس از سال‌ها همکاری با بیل گیتس به دنبال مشارکت با مقامات دولتی کشاورزی آمریکا است

گیتس دولت ترامپ در مورد این انجمن هشدار داده بود. در فوریه ۲۰۲۰، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه وقت، این انجمن را «چهره‌ مردمی سازمان رسمی
بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت، در جریان «نمایشگاه توالت‌های اختراع مجدد» در پکن در 6 نوامبر 2018 صحبت می‌کند. (Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images)

تعدادی از مقامات دولتی آمریکا اخیراً در یک رویداد مجازی کشاورزی شرکت کردند که یکی از برگزار‌کنندگان آن یک انجمن نفوذ تحت حمایت پکن است که با بیل گیتس روابطی دارد.

انجمن آمریکایی هارتلند چین که یک سازمان غیرانتفاعی نوع ۵۰۱ (سی) ۳ است و در سال ۲۰۰۳ تأسیس شده، میزگرد سال ۲۰۲۲ کشاورزی را بین آمریکا و چین در اوایل همین ماه برگزار کرد. این رویداد آنلاین با میزبانی مشترک انجمن خلق چین برای دوستی با کشورهای خارجی (CPAFFC) برگزار شد.

دولت ترامپ در مورد این انجمن هشدار داده بود. در فوریه ۲۰۲۰، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه وقت، این انجمن را «چهره‌ مردمی سازمان رسمی نفوذ خارجی حزب کمونیست چین، یعنی اداره اقدامات جبهه متحد»  نامید.

حزب کمونیست چین از وزارت کار جبهه متحد  برای اجرای عملیات نفوذ خارجی خود استفاده می‌کند. در ایالات متحده، حزب کمونیست چین در تلاش برای نفوذ بر نهادهای مدنی و سیاسی آمریکا، بین مردم عادی نیز به صورت گروه‌های «جبهه متحد» موضع‌گیری کرده است.

در این میزگرد تعدادی از مقامات ایالتی آمریکا از جمله بلِین آرتور، وزیر کشاورزی اوکلاهما، مایک بیم، وزیر کشاورزی کانزاس، کریس چین، مدیر بخش کشاورزی میزوری، مایک نایگ، وزیر کشاورزی آیووا، و دارین لاهود، نماینده جمهوی‌خواه ایلینوی، حضور داشتند.

در ابتدا نشنال پالس بود که رویداد میزگرد ۲۰۲۲ را گزارش کرد. میزگرد افتتاحیه در آوریل ۲۰۲۱ برگزار شد.

آکادمی دولتی علوم اجتماعی چین  از دست‌اندر‌کاران این رویداد بود. چندین تن از مقامات و محققان این مجموعه نیز در این میزگرد شرکت کردند؛ از جمله وانگ وی، مدیر کل دفتر همکاری‌های بین‌المللی این آکادمی.

باب هولدن، فرماندار سابق دموکرات میزوری و رئیس و مدیرعامل فعلی موسسه انجمن آمریکایی هارتلند چین، در مراسم افتتاحیه میزگرد گفت که همکاری ایالات متحده و چین برای غلبه بر چالش‌های جهانی، از جمله «تولید کافی غذای مغذی برای تغذیه جمعیت رو به رشد کره زمین» و «جلوگیری از همه‌گیری بیماری‌های انسانی، حیوانی و گیاهی در آینده ضروری است.»

این رویداد آنلاین در حالی برگزار می‌شود که چین در دهه گذشته زمین‌های کشاورزی بیشتری را در آمریکا خریداری و نگرانی‌هایی را در خصوص امنیت ملی آمریکا ایجاد کرده است.

در همین حال، گیتس نیز از خریداران بزرگ زمین‌های کشاورزی در آمریکا بوده است. مجله آمریکایی لند ریپورت اعلام کرد که در ژانویه ۲۰۲۱، گیتس بزرگ‌ترین مالک خصوصی زمین‌های کشاورزی در آمریکا بوده است و اشاره کرد که خانواده وی حدود ۲۴۲۰۰۰ هکتار زمین کشاورزی جمع‌آوری کرده‌اند.

بیل گیتس

بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت، سال‌ها با CPAFFC همکاری کرده است؛ به ویژه با رئیس قبلی این انجمن، لی شیائولین، که از سپتامبر ۲۰۱۱ تا آوریل ۲۰۲۰ عهده‌دار این سمت بود.

لی یک شهروند چینی معمولی نیست. او عضو سابق هیئت مشاوره سیاسی رژیم چین، یعنی سازمان مشاوره سیاسی خلق چین بود. علاوه بر این، او دختر لی شیانیان، رهبر سابق رژیم چین و همسر لیو یاژو، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین است.

لی و گیتس در جریان اجلاس جهانی واکسن در سال ۲۰۱۳ در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی با یکدیگر ملاقات کردند. بر اساس وبسایت CPAFFC، بنیاد بیل و ملیندا گیتس دعوت‌کننده لی به این اجلاس بود که در طی آن، لی در یک گردهمایی در خصوص اقدامات ایمن‌سازی چین برای از بین بردن فلج اطفال صحبت کرد.

در اوت ۲۰۱۳، این انجمن اعلام کرد که ۵ میلیون دلار برای حمایت از محققان چینی به منظور انجام تحقیق و توسعه و تولید «دستشویی‌های نسل جدید»، برای چالش جهانی «اختراع دوباره دستشویی» سرمایه‌گذاری خواهد کرد. طبق ادعای دانشگاه علم و فناوری پکن، یک رویداد معرفی در چین با حضور لی، یکی از نمایندگان ساکن چین در این انجمن، دبیر حزب دانشگاه و مقامات بهداشتی چین برگزار شد.

گیتس در ژوئن ۲۰۱۴ از دفتر مرکزی CPAFFC در چین بازدید کرد و طی آن سخنرانی‌ای با عنوان «اختراع برای فقرا» ارائه کرد. بر اساس ویدئویی در وبسایت CPAFFC، گیتس در سخنرانی خود از رژیم چین و این انجمن تمجید کرد.

گیتس گفت:«اینجا در چین، دیدن سرمایه‌گذاری در حوزه مهندسی و فناوری پزشکی و تمام چیزهایی که چین موقعیت بسیار بسیار قدرتمندی در آن‌ها پیدا کرده، فوق‌العاده است.»

وی افزود: «امید ما در انجمن دوستی این است که با هم بتوانیم ایده‌های بزرگ را در چین بیابیم و شرکای مناسب را در آفریقا و جاهای دیگر پیدا کنیم تا بتوانند این ابزارهای جدید را به کار ببرند و به نمایندگی از مردم از آن‌ها استفاده کنند.»

لی و مارک سوزمن، مدیرعامل این انجمن، هر دو در مجمع جهانی بشردوستی که در سپتامبر ۲۰۱۶ در دانشگاه چینهوا چین برگزار شد، شرکت کردند. به گفته رسانه‌های دولتی چین، سوزمان، چین را به دلیل «توانمندی» در کارهای بشردوستانه و «نقش منحصر به فرد» آن در توسعه آفریقا تحسین کرد.

ملیندا فرنچ گیتس، از رؤسای این انجمن، در ژوئیه ۲۰۱۷ در چین دیداری با لی داشت. بر اساس وبسایت CPAFFC، فرنچ گیتس از CPAFFC به دلیل کارهای بشردوستانه‌اش تمجید کرد. او همچنین از لی دعوت کرد تا به شورای پایان مالاریا بپیوندد؛ این شورا ابتکاری است که گیتس در سال ۲۰۱۷ در راه‌اندازی آن نقش داشت.

به گفته CPAFFC، لی متعاقباً در جلسه شورای پایان مالاریا  که در آوریل ۲۰۱۹ در پکن برگزار شد، شرکت کرد.

لی و گیتس همچنین از طریق یکی دیگر از سازمان‌های جبهه متحد، یعنی  بنیاد مبادلات چین و ایالات متحده (CUSEF)،که در هنگ‌کنگ مستقر است و CPAFFC مدیریتش را بر عهده دارد، با هم ارتباط داشتند. CUSEF در وبسایتش از لی به عنوان نایب رئیس خود یاد می‌کند و در گزارش خود در سال ۲۰۱۳، از گیتس به عنوان یکی از اعضای کمیته راهبری این نهاد نام برده است.

ریاست CUSEF را تونگ چی هوا، از مقامات رژیم چین و رهبر سابق هنگ‌کنگ و معاون فعلی سازمان مشاوره سیاسی خلق چین، بر عهده دارد.

CPAFFC در سال ۱۹۵۴ تأسیس شد و بیش از ۳۰۰ شعبه محلی در سراسر چین دارد. خارج از مرزهای چین نیز شعبه‌هایی در سطح منطقه‌ای مانند انجمن دوستی چین و عربستان و همچنین شعبه‌هایی در سطح کشوری مانند انجمن دوستی مردم چین و آمریکا در ایالات متحده وجود دارد.

مطالب دیگر:

پیتر ناوارو: «با وجود توجه ظاهری به وضعیت مسلمانان اویغور، همچنان تعداد بی‌‌‌‌‏شماری از تمرین‌کنندگان فالون گونگ در زندان به سر می‌برند»

مقام سابق دفاعی آمریکا: اگر روسیه از سلاح‌های هسته‌ای در جنگ اوکراین استفاده کند، چین کماکان از آن حمایت خواهد کرد

کی‌یف مجسمه یادبود دوران شوروی را که نماد دوستی روسیه و اوکراین است، پایین کشید

اخبار مرتبط