Search
Asset 2

یادداشتی به مناسبت روز پزشک در یکی از سخت‌ترین دوران تاریخ

پزشک ایرانی در کلینیکی در کرج بر روی تولید بسته آزمایش تست کووید-۱۹ کار می‌‌‏کند. (Photo by ATTA KENARE/AFP via Getty Images)
پزشک ایرانی در کلینیکی در کرج بر روی تولید بسته آزمایش تست کووید-۱۹ کار می‌‌‏کند. (Photo by ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

در ایران روز اول شهریورماه،  که مصادف با زادروز بوعلی سینا، حکیم و طبیب شهیر ایرانی است، به منظور تجلیل از خدمات و فداکاری پزشکان، روز پزشک نامیده شده است.

امسال روز پزشک در شرایطی گرامی داشته می‌شود، که پزشکان و سایر کارکنان حوزه بهداشت و درمان، یکی از سخت‌ترین و پرمخاطره‌ترین دوران تاریخ حرفه خود را تجربه می‌کنند.

در حالی که ویروس کشنده کرونا، در سراسر کره خاکی گسترش پیدا کرده است، پزشکان و کادر درمانی در خط مقدم مبارزه با آن قرار دارند، و تا کنون بسیاری از آنان در این مبارزه جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته مسئولان سازمان نظام پزشکی کشور، تاکنون بیش از ۸ هزار نفر در میان کادر درمان به کووید ۱۹ مبتلا شوند و بیشتر از ۱۶۰ نفر از آنان هم در این میان جان‌شان را از دست داده‌اند.

در حالی که تصوری که از پوشش پرسنل کادر درمانی در ذهن وجود دارد، لباسی سراسر سفید و آراسته است، با این وجود پرسنل بخش‌های عفونی مراکز درمانی، ناچارند در شرایط فعلی با پوشش‌های مخصوص سراسری، ماسک‌ها و شیلدهای نفس‌گیر و خسته‌کننده، ساعت‌ها در بخش‌های مربوطه خدمات ارائه کنند.

بسیاری از زحمت‌کشان جامعه پزشکی در ایران، خود به خوبی آگاه و معتقدند که اگر حکومت کمونیستی چین در هفته‌های نخست شیوع ویروس در شهر ووهان، اقدام به پنهان‌کاری نمی‌کرد و پزشکانی را که سعی داشتند به مردم درباره شیوع ویروس هشدار دهند مجبور به سکوت نمی‌کرد، این بیماری به جای آنکه یک بحران جهانی شود، به یک مشکل محلی در آن منطقه خلاصه می‌شد و این تعداد از مردم، در ایران و جهان جان خود را از دست نمی‌دادند و برای پرسنل پزشکی این چنین دردسر و رنج ایجاد نمی‌شد و بر اقتصاد نیز چنین فشاری تحمیل نمی‌شد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی پیشین وزارت بهداشت ایران، در نشستی خبری که روز یک‌شنبه ۵ آوریل در تهران برگزار شد، ضمن اشاره به آمار رسمی چین درخصوص شمار مبتلایان و درگذشتگان ویروس کرونا گفت: «به نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود. زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد.»

همچنین، دکتر محمدرضا هاشمیان، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری تهران، که یکی از مراکز مهم بستری بیماران مبتلا به کرونا در ایران است، در یک پیام ویدئویی گفت که آنچه چین اعلام کرده بود، باعث شده بود که ما فکر کنیم این بیماری خیلی سخت نیست، اما اکنون در آن گیر افتاده‌ایم. نه فقط ما، آمریکا نیز در آن گیر افتاده است.

در اپک تایمز فارسی، ضمن تبریک روز پزشک به همه زحمت‌کشان و فداکاران عرصه بهداشت و سلامت، برایشان آرزوی سلامتی و عبور موفقیت‌آمیز از این برحه تاریخی را داریم.

مطالب دیگر:

تهیه چهار قلب فقط در ۱۰ روز! افزایش نگرانی‌ها از برداشت اجباری اعضای بدن در چین

پزشکان هشدار دادند که یکی از دوقلوهایش را سقط کند، اما او گوش نکرد

چارلز دیکنز: چگونه زندگی نویسنده پس از مرگش به‌صورت داستان درآمد

تفاوت تکان‌دهنده پزشکان چین باستان و چین مدرن، از نظر اخلاق پزشکی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی