Asset 2

یکی از اساتید هاروارد معتقد است کودکان نباید واکسن کووید۱۹ دریافت کنند

کودکان او می‌گوید: «فکر نمی‌کنم لازم باشد کودکان واکسن کووید دریافت کنند. من طرفدار جدی واکسن‌های سرخک، اوریون، فلج اطفال، روتاویروس و بسیار
دکتر مارتین کولدورف، استاد پزشکی در دانشگاه هاروارد (York Du/The Epoch Times)

مارتین کولدورف، استاد پزشکی دانشگاه هاروارد، معتقد است کودکان نباید در برابر ویروس بیماری کووید۱۹ واکسینه شوند.

او می‌گوید: «فکر نمی‌کنم لازم باشد کودکان واکسن کووید دریافت کنند. من طرفدار جدی واکسن‌های سرخک، اوریون، فلج اطفال، روتاویروس و بسیاری از بیماری‌های دیگر برای کودکان هستم، که بسیار مهم هستند. اما کووید تهدید بزرگی برای کودکان نیست.»

او افزود: «ممکن است به آن مبتلا شوند، درست مانند سرماخوردگی، اما تهدید بزرگی نیستند. جز در شرایط بسیار نادر منجر به مرگشان نمی‌شود. بنابراین اگر لازم است نگران محافظت از کودکان یا ایمنی آنان باشیم، به نظرم بهتر است به تصادفات رانندگی بپردازیم که واقعاً در معرض خطرش هستند. چیزهای دیگری هستند که باید امنیت کودکان را در برابر آن‌ها تأمین کنیم اما کووید عامل خطر بزرگی برای کودکان نیست.»

اکثر متخصصیان پزشکی از واکسیناسیون افراد مسن و همه‌ی کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، در هر سنی، در برابر ویروس حزب کمونیست چین که باعث کووید۱۹ می‌شود، حمایت می‌کنند. اما مخالفت‌هایی با واکسیناسیون جوانان سالم، به‌ویژه کودکان، وجود دارد زیرا کووید۱۹ خطر کمی برایشان دارد.

داده‌ها و مطالعات کولدورف نشان می‌دهند احتمال مرگ کودکان یا ابتلای آنان به بیماری‌های جدی در اثر آنفولانزای سالانه یا سرماخوردگی بیشتر از کووید۱۹ است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، تا ۲۰ اکتبر تنها ۱۹۵ کودک بین ۰ تا ۴ و ۴۴۲ کودک بین ۵ تا ۱۸ سال، در آمریکا جان خود را بر اثر کووید۱۹ از دست داده‌اند. این نهاد می‌گوید، احتمال بستری کودکان در بیمارستان بر اثر این بیماری ۱۵ برابر کمتر از مبتلایان ۸۵ سال به بالا است و ۵۷۰ برابر کمتر در معرض خطر مرگ است.

کولدورف می‌گوید: «یک مثال از سوئد [می‌زنم]، در طی موج اول این بیماری در بهار ۲۰۲۰، سوئد به شدت تحت تأثیر قرار گرفت. اما تصمیم گرفت مهدکودک‌ها و مدارس را برای همه کودکان ۱ تا ۱۵ ساله باز نگه دارد. و در این میان، ۱.۸ میلیون کودک موج اول را بدون هیچ واکسیناسیونی پشت سر گذاشتند، البته بدون ماسک و هیچ‌گونه فاصله‌گذاری اجتماعی در مدارس. اگر کودکی مریض بود، بهش می‌گفتند خانه بماند. اما همه‌اش همین بود. و می‌دانید چند نفر از این ۱.۸ میلیون کودک بر اثر کووید۱۹ جان باختند؟ هیچ‌کدام. فقط چند مورد بستری در بیمارستان مشاهده شد. بنابراین این بیماری برای کودکان خطرناک نیست.»

این استاد می‌گوید: «هنگام ارزیابی واکسیناسیون یا عدم واکسیناسیون کودکان، باید عوارض جانبی واکسن را نیز در نظر گرفت. التهاب قلب یکی از خطرات اصلی برای جوانان است که پس از واکسیناسیون با نرخی بسیار بالاتر از حد انتظار رخ داده است. سازمان غذا و داروی آمریکا (اِف‌دی‌اِی) تابستان هشدارهایی را در مورد میوکاردیت و پریکاردیت به برچسب‌ واکسن‌های فایزر و مدرنا اضافه کرد که دو نوع التهاب قلبی هستند.

بسیاری از مقامات بهداشتی فدرال و برخی از کارشناسان خارجی از واکسیناسیون کودکان حمایت می‌کنند و می‌گویند واکسیناسیون کودکان به تسریع ایمنی همگانی کمک می‌کنند و از اعضای خانواده آنان، به ویژه آن‌هایی که بیشتر در معرض خطر کووید۱۹ قرار دارند محافظت می‌کند، و به این نکته اشاره می‌کنند که نرخ بستری کودکان مبتلا به کووید۱۹ در طول تابستان تا ماه سپتامبر روند صعودی داشته است.

مطالب دیگر:

دیدگاه: آموزش خطرات کمونیسم به دانش‌آموزان‌

اوهایو و یازده ایالت دیگر به دلیل بودجه سقط جنین از دولت بایدن شکایت می‌کنند

نزدیک به ۱۹۰۰ کارمند ایالت واشنگتن به‌خاطر واکسیناسیون اجباری کار خود را ترک کرده یا اخراج شده‌اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی