logo_eet

یک استان در کانادا اقدام به تعطیلی مؤسسات کنفسیوس در مدارس می‌کند

مجسمه کنفوسیوس، نانجینگ، چین (China Photos/Getty Images)
مجسمه کنفوسیوس، نانجینگ، چین (China Photos/Getty Images)
مجسمه کنفوسیوس، نانجینگ، چین (China Photos/Getty Images)

مسئولین آموزش و پرورش استان نیوبرانزویک در کانادا طرحی را برای حذف مؤسسات بحث برانگیز کنفوسیوس پکن از سیستم آموزشی خود اعلام کرده‌اند.

به گزارش سی‌بی‌سی نیوز، قرار است این حذف در دو مرحله انجام شود. گام نخست با بسته شدن این موسسات در ۱۸ مدرسه تا پایان این ماه برداشته می‌شود و مابقی نیز تا سال ۲۰۲۲ تعطیل می‌شوند.

پکن ادعا دارد که موسسات کنفوسیوس (CI) شامل برنامه‌های فرهنگی و زبان چینی است. با این حال، نهادهای اطلاعاتی می‌گویند که این مؤسسات، بخشی از ابزار اعمال نفوذ پکن در خارج از کشور است. در سال‌های اخیر، تعداد فزاینده‌ای از مؤسسات آموزشی در کانادا، ایالات متحده، استرالیا و اروپا روابط خود را با این مؤسسات قطع کرده‌اند.

دومینیک کاردی، وزیر آموزش و پرورش نیوبرانزویک، در حالی برای حذف این موسسات در این استان تلاش کرده است که نخست وزیر استان نیوبرانزویک به خاطر مسئله صادرات کالا به چین، در برابر این موضوع مقاومت می‌کرد.

وزیر آموزش و پرورش نیوبرانزویک در این خصوص به سی‌بی‌اس گفت « برنامه‌های آموزشی این مؤسسات فقط سعی می‌کند یک دیدگاه مثبت از یک کشور تحت رهبری کمونیسم به دانشجویان ارائه ‌دهد. »

دومینیک کاردی، پیش از این در ماه فوریه در خصوص این مؤسسات گفت که وظیفه آنها ایجاد چهره‌ای دوستانه و زیبا برای دولتی است که بیش از هر حکومت دیگری، مسئول مرگ و میر انسان‌ها در طول تاریخ بشری ما است.

وی پیش‌تر گفته بود که می‌خواهد در سال جاری، مؤسسات کنفسیوس را ببندد، اما بلین هیگز نخست وزیر نیوبرانزویک اعلام کرد که این مؤسسات تا سال ۲۰۲۲ برای احترام به قرارداد منعقد شده به کار خود ادامه خواهند داد.

اکنون اداره آموزش و پرورش استان تصمیم گرفته است که برنامۀ این مؤسسات در مدارس ابتدایی و راهنمایی و همچنین دوره‌های مربوط به فرهنگ چینی در دبیرستان‌ها را پایان دهد و دوره ارائه برنامه به زبان چینی تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد یافت. چنین تصمیمی به قرارداد منعقده نیز احترام می‌گذارد.

دومینیک کاردی همچنین به سی‌بی‌سی گفت که پنج شکایت از سوی دانشجویان در خصوص موضوعات مطرح شده در موسسات کنفسیوس دریافت کرده است.

تعطیل شدن مؤسسات کنفسیوس

هفته گذشته، ایالت نیو‌ساوت وست واقع در استرالیا اعلام کرد که پس از بررسی داخلی که در نتیجۀ نگرانی‌های مداوم مردم درخصوص مداخلات خارجی بود، اقدام به بستن مؤسسات کنفسیوس خواهد کرد.

مؤسسات کنفسیوس در کانادا طی سالهای اخیر، توسط هیئت مدیره مدرسه تورنتو، دانشگاه مک مستر و دانشگاه شربروک بسته شده‌اند.

در ایالات متحده، بیش از ده‌ها موسسه دانشگاهی، شعب مؤسسات کنفسیوس خود را در نتیجۀ نظارت دقیق دولت بسته‌اند.

انجمن استادان دانشگاه کانادا نیز در سال ۲۰۱۴ از کلیه دانشگاه‌ها و کالج‌ها خواست تا روابط خود را با این مؤسسات قطع کنند و گفتند که این مؤسسات « از طرف حکومت استبدادی چین نظارت می‌شوند و کمک هزینه دریافت می‌کنند. »

سال گذشته، انجمن ملی محققان در ایالات متحده با ابراز نگرانی از عدم آزادی فکری و شفافیت در مراکز مشاوره‌ای، توصیه‌های مشابهی را به دانشگاه‌های آمریکا کرد.

مطالب دیگر:

موسسات کنفوسیوس : قدرت نرم چین در نفوذ به کشور‌‌‏های دیگر

اعتراض والدین نگران و فعالان حقوق بشر درخصوص فعالیت موسسات کنفوسیوس در مدارس تورنتو

به مناسبت زادروز کنفسیوس متفکر چینی

اخبار مرتبط