Search
Asset 2

یک فرمانده نظامی ارشد ونزوئلا به مخالفان پیوست

تظاهرات مخالفان مادورو در ونزوئلا، دوم فوریه ۲۰۱۹ (Adriana Loureiro/REUTERS)
تظاهرات مخالفان مادورو در ونزوئلا، دوم فوریه ۲۰۱۹ (Adriana Loureiro/REUTERS)
تظاهرات مخالفان مادورو در ونزوئلا، دوم فوریه ۲۰۱۹ (Adriana Loureiro/REUTERS)

یک فرمانده نظامی ارشد ارتش ونزوئلا از دولت جدا شده و به صف مخالفان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور پیوسته است.

به گزارش رویترز،  ژنرال فرانسیسکو استبان یانز رودریگرز از فرماندهان ارشد نیروی هوایی ونزوئلا روز شنبه با انتشار ویدئویی در توئیتر خود اعلام کرد که ازاین پس نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس جمهور قانونی کشورش به رسمیت نمی‌شناسد و از دستورات وی تبعیت نمی‌کند.

گفته می‌شود پیوستن این ژنرال به صف مخالفان دولت ونزوئلا، بسیار مهم است. چرا که وی یکی از مقامات ارشد ارتش است و این اقدام او می تواند ضربه بزرگی به دولت مادورو وارد کند.

رودریگز در این پیام ویدئویی که در بسیاری از رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، دولت مادورو را حکومت دیکتاتوری می‌خواند و تاکید می کند که از این پس خوان گوایدو (رهبر مخالفان) را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسد.

این ژنرال ارتش ونزئلا در این ویدئو خود را  مدیر برنامه ‌ریزی راهبردی فرماندهی نیروی هوایی ونزوئلا معرفی می‌کند و می‌گوید که ۹۰ درصد از نیروهای ارتش ونزوئلا به مادورو پشت کرده‌اند و حاضرند به مردم و مخالفان بپیوندند.

 وی اعتقاد دارد که انتقال قدرت به مخالفان به صورت دمکراتیک نزدیک است و از مردم کشورش خواسته است که در حمایت از گوایدو به صورت مسالمت‌آمیز به خیابان‌ها بیایند.

خوآن گوایدو، رهبر مخالفان در توئیتی نوشته است که «ما قصد داریم یک پیام بسیار واضح به همه مناطق ونزوئلا و همه دنیا ارسال کنیم. ما قصد داریم تظاهراتی قدرتمند ولی به شیوه‌ای صلح آمیز و سازمان یافته را پیش بریم.»

مخالفان دولت ونزوئلا سیاست‌های اقتصادی گروه‌های کمونیستی و چپ‌ گرا در دو دهه اخیر را عامل بحران اقتصادی می‌دانند. ونزوئلا با بحران‌های جدی اقتصادی و مالی روبرو است. نرخ تورم افسار گسیخته شده و با این که این کشور منابع نفتی زیادی دارد، فقر و گرسنگی فراگیر شده است.

خوان گوایدو، اواخر ژانویه، در شرق کاراکاس در میان هزاران هوادار خود، مادورا را متهم به غصب قدرت نمود. او وعده داد که یک دولت انتقالی ایجاد کند تا به مردم  فقیر ولی  در عین حال غنی از ثروت نفت کمک شود دچار فروپاشی اقتصادی نشوند.

متعاقب آن تظاهرات های ضد دولتی مردمی تا امروز ادامه یافته و مورد حمایت بسیاری از کشورها نظیر کانادا، آمریکا، کشورهای اروپایی و نیز همسایه‌های ونزوئلا در آمریکای لاتین قرار گرفته است.

مطالب دیگر:

رویکرد قدرت‌های جهانی مقابل بحران ونزوئلا

احتمال اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا

در آستانه سال نوی چینی : چینی‌‌‌‌‌‏ها درباره افراد متولد سال خوک چه می‌‌‌‌‌‏گویند؟

توسعه غیرانسانی پزشکی در چین، ایجاد عمدی اختلال ژنتیکی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی