Search
Asset 2

یک گردهمایی آرام، به یاد دادخواهی تاریخی ۲۰ سال پیش

(Lisa Fan/The Epoch Times)
(Lisa Fan/The Epoch Times)
(Lisa Fan/The Epoch Times)

بیست سال قبل، تجمع آرام و صلح‌آمیز حدود ۱۰ هزار نفر برای یک دادخواهی در « مکانی حساس »، و در «تاریخی حساس »، توجه دنیا را به خود جلب کرد. تجمعی آرام که حتی بیشتر از هر تظاهرات‌ خشن و پر از فریادی که در تاریخ ثبت شده، مورد توجه قرار گرفت. اکنون پس از گذشت ۲۰ سال، بار دیگر یک گردهمایی آرام و صلح‌آمیز در پایتخت ایالات متحده، با همان پیام، بدون تغییر، برگزار شد.

روز چهاردهم آوریل ۲۰۱۹، ده‌ها تمرین‌کننده روش معنوی فالون گونگ، در مقابل سفارت چین در واشنگتن گرد هم آمدند، با این هدف که بیستمین سالگرد دادخواهی ۱۰ هزار تمرین‌کننده فالون گونگ در ۲۵ آوریل ۱۹۹۹ در پکن را گرامی دارند.

فالون گونگ یک روش مدیتیشن، مراقبه و تزکیه چینی است که از سال ١٩٩٢ به دلیل فواید چشمگیر در بهبود سلامت روحی و جسمی، در چین محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما حزب کمونیست چین نگران شد که گسترش این روش معنوی باعث حذف باورها و ایده‌های کمونیستی از جامعه شود، بنابراین از سال ١٩٩٩ راه آزار و سرکوب شدید آن را در پیش گرفت.

در این رویداد، سخنگوی انجمن فالون دافای واشنگتن، خانم جی مین، به شرح و یادآوری رویدادهای سال ۱۹۹۹ در پکن پرداخت. وی گفت که در روز ۲۵ آوریل ۱۹۹۹، پس از آنکه ۴۵ تمرین کننده فالون گونگ به طور غیر قانونی توسط پلیس چین دستگیر شدند، تمرین‌کنندگان فالون گونگ در حاشیه خیابان‌های حوالی اداره استیناف (دادخواهی) حزب کمونیست چین که در مجاورت ستاد فرماندهی این حزب در منطقه ژونگ نانهای قرار دارد، جمع شدند.

تجمع کنندگان سه درخواست داشتند :

یک : آزاد شدن تمرین‌کنندگان بازداشت شده فالون گونگ

دو : فراهم شدن محیطی قانونی و صلح آمیز برای انجام تمرین‌هایشان بدون اینکه مزاحمت و دخالتی متوجه آنان باشد

سه : داشتن حق قانونی انتشار کتاب‌های فالون گونگ در چین

خانم جی مین افزود، پس از آنکه نخست وزیر چین، آقای ژو رونگجی، شخصاً با تمرین‌کنندگان فالون گونگ ملاقات کرد، از آنها خواست تا سه نماینده را انتخاب کنند و سپس آنها را برای مذاکره با خود به شورای کشور برد.

پس از این مذاکره، تمرین‌کنندگان بازداشت شده آزاد شدند و تمرین‌کنندگانی که در بیرون محل مذاکره تجمع کرده بودند در سکوت و به آرامی محل را ترک کردند. آنها پیش از رفتن هرگونه زباله‌ای که در آنجا افتاده بود، از جمله ته‌سیگارهای مأموران پلیس را جمع کردند.

جی مین گفت، که مردم دنیا این نتیجه صلح‌آمیز را به عنوان یک درخواست عقلانی، صلح‌آمیز و موفق تحسین نمودند.

وی افزود که این دادخواهی، به حزب کمونیست چین فرصتی برای انتخاب حسن نیت ارائه داد. اما حزب تصمیم به آزار و شکنجه این افراد گرفت. آزار و سرکوب افرادی که تمرین‌های ساده چی‌گونگ را انجام می‌دادند و بر اساس اصول حقیقت، نیکخواهی و بردباری زندگی می‌کردند. در روز ۲۰ ژوئیه ۱۹۹۹، سرکوب جامع و بی‌رحمانه علیه فالون گونگ آغاز شد.»

« ژانگ‌ تیان‌لیانگ »، فارغ‌التحصیل دکتری الکترونیک و استادیار دانشگاه فی‌تیان در نیویورک، یکی از افرادی بود که در دادخواهی روز ۲۵ آوریل ۱۹۹۹ پکن حضور داشت.

وی در این خصوص گفت، در پی این رویداد تبلیغات منفی شدیدی علیه فالون گونگ شکل گرفت. حزب کمونیست چین که مصمم شده بود فالون گونگ را آزار و شکنجه کند، مدعی شد که تمرین کنندگان فالون گونگ در روز ۲۵ آوریل مَقَر مرکزی حزب کمونیست را محاصره کرده‌اند.

به گفته ژانگ، در واقع، آزار و اذیت فالون گونگ سه سال قبل تر، از سال ۱۹۹۶ آغاز شده بود. گروه تمرین چی‌گونگ دیگری که حدود ۳۰ میلیون عضو داشت نیز مورد سرکوب حزب کمونیست قرار گرفته بود، در حالی که آنها هرگز مقر حزب کمونیست را به اصطلاح « محاصره » نکرده بودند.

ژانگ افزود «علت آنکه حزب کمونیست فالون گونگ را آزار و شکنجه می‌کند این است که باور و اعتقادات جمعیت بسیار زیادی از مردم که فالون گونگ را تمرین می‌کنند با آنچه که حزب کمونیست به آن معتقد است، تفاوت دارد. هدف نهایی کمونیسم نابود کردن بشریت است ».

ژانگ گفت، امروز جامعه چین تبدیل به مکانی شده است که مردم برای رفتن « به سمت پایین » با هم رقابت می‌کنند، و با یکدیگر رقابت و مبارزه می‌کنند تا ببینند که چه کسی می‌تواند بدتر شود. هنگامی که یک جامعه به این مرحله می‌رسد، هیچ امیدی وجود ندارد و این دقیقاً نتیجه‌ای است که حزب کمونیست چین می‌خواهد آن را ببیند.

ژانگ افزود، در این زمینه، ۲۰ سال تلاش تمرین کنندگان فالون گونگ برای پایان دادن به آزار و شکنجه حزب کمونیست بسیار مهم است.

تمرین‌کنندگان فالون گونگ در حال محافظت از الزامات اساسی جامعه هستند. این در حالی است که همزمان از آزار و شکنجه رنج می‌برند و خود را فدا می‌کنند. به همین دلیل، روح ۲۵ آوریل بسیار مهم است و هرگز نباید فراموشش کنیم.

مطالب دیگر:

فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن

نگرانی‌ کانادا از نفوذ و جاسوسی چین و روسیه

دادگاهی در لندن ادعای برداشت اجباری اعضای بدن در چین را بررسی می‌کند

پزشکان هشدار دادند که یکی از دوقلوهایش را سقط کند، اما او گوش نکرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی