Search
Asset 2

۲۰۲۱، سال نو چینی: سال گاو

12 Chinese zodiac signs – Ox (Sprout2911/Shutterstock)
12 Chinese zodiac signs – Ox (Sprout2911/Shutterstock)

«باپشتکار، باهوش، قابل اعتماد و مسئولیت‌پذیر»؛ این‌ها کلماتی است که برای توصیف سال گاو، یعنی سال ۲۰۲۱ چینی به‌کار می‌رود که شروع آن مصادف با جمعه، ۱۲ فوریه ۲۰۲۱ است.

 گاو، دومین حیوان در طالع‌بینی چینی است. در یک چرخه‌ دوزاده‌ساله، هر سال به نماد یک حیوان مربوط می‌شود. براساس یک افسانه‌، امپراتور جید گفته‌است که این ترتیب بر اساس زمانی که این حیوانات به چرخه سرنوشت می‌رسیدند، تعیین شده‌است. این چرخه‌ دوازده‌گانه شامل موش، گاو، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک می‌شود.

نماد گاو

در طول تاریخ تمدن انسان‌ها، گاو دستیار فوق‌العاده‌ای برای بشر بوده ‌است. کمک کارآمدی برای کشاورزی است. چینی‌ها آن را نماد پشتکار، استقامت و صداقت می‌دانند.

 در فرهنگ چینی، گاو یاور باوفایی است که در پیشرفت جوامع نقش زیادی داشته‌است. کاراکتر چینی که برای گاو به‌کار می‌رود «牛» (نیو) است و حدود ۳۰۰ کاراکتر چینی دیگر نیز آن را شامل می‌شوند. به‌ طور مثال، کاراکتر چینی برای کلمه‌ زندان «牢» (لائو) است؛ به علت ذات وفادار و مطیعی که گاو دارد، سقفی بالای کاراکتر گاو اضافه شده‌است.

مانند ویژگی گاو، افرادی که در سال گاو نر متولد شده‌اند، سخت‌کوش، محتاط و بسیار وفادار هستند. چنین افرادی کوشا، باپشتکار، باهوش، قابل اعتماد، منظم، صادق و مسئولیت‌پذیرند.

 با توجه به اینکه طالع‌بینی چینی با تقویم قمری چین محسبه می‌شود، با تولد شما در تقویم شمسی کاملاً مطابقت ندارد. اگر در این دوره‌ها متولد شده‌اید، نماد شما گاو است:

 

علایم دوازده‌گانه در ‌البروج چینی (Zhiching Chen/Epoch Times)

 

سالی که شاید نقطه عطفی باشد

 «牛轉乾坤 (گاو اوضاع را تغییر می‌دهد)» شعار مخصوصی برای سال گاو است که تلفظ آن مانند «扭轉乾坤» (نقطه عطف تغییر جهان) است.

امید است که سال گاو زمان پایان دادن به پاندمی فعلی کووید ۱۹ باشد. این پاندمی که از گروه اول در ووهان چین آغاز شده‌است، تا کنون حدود ۲ میلیون نفر را به کام مرگ کشانده و همچنان نیز در بسیاری از کشورها با قدرت در حال ایجاد آشوب است. در جریان موج‌های این اپیدمی جهانی و فراگیر، انسان‌ها با رنج‌های متمادی روبه‌رو شده‌اند و آرزو دارند تا شاهد پایان آن باشند.

اتفاقاً، سال گذشته همین زمان بود که این ویروس آغاز شد و به‌‌سرعت از پهنه‌ جهان عبور کرد، یعنی پیش از سال نو قبلی چینی؛ سال موش. پاندمی کووید ۱۹ نه‌تنها جان بسیاری از افراد را گرفته‌است، آثار منفی شدیدی بر اقتصاد جهان و زندگی اجتماعی مردم نیز گذاشته‌است.

پیش از تغییر سال موش به سال گاو، همگی به دنبال یک نماد جدید در ‌البروج هستیم. باید با الهام گرفتن از روحیه استقامت و طبیعت سرسختی که گاو دارد، فاجعه‌ حال حاضر را تحمل کنیم تا زمانی که به پایان برسد. بیایید امیدوار باشیم که در سال گاو، جامعه انسانی بتواند به حالت عادی خود بازگردد.

نگاهی به ماه تولد خود بیندازید. (Lily Choo/Epoch Times)
کلامی برای تمجید

از آنجا که گاو خصوصیات مثبت زیادی دارد، نامش که «牛» (نیو) است، معمولاً برای تعریف و تمجید کردن از دیگران به‌کار می‌رود. این واژه تنها در حالت اسمی به کار نمی‌رود؛ بلکه نسل‌های اخیر چین آن را به‌عنوان صفت نیز به‌کار می‌برند.

 عبارت «نیو!» وقتی با شستی که بالا گرفته شده‌است ادا می‌شود، یعنی «بسیار تأثیرگذار!» یا «چقدر ماهر و توانمند!» و برای هر امر تأثیرگذار و ستودنی می‌توان از این عبارت استفاده کرد.

در فرهنگ چینی، گاو یک نماد ارزشمند نیز دارد و با کار سخت مترادف است. در تمام جهان گاو را به‌خاطر پشتکار و استقامتی که در شخصیتش دارد، تحسین می‌کنند. در طول تاریخ چین، نویسندگان و شاعران در آثار ادبی خود گاو را تحسین کرده‌اند. تا کنون، بسیاری از مردمان چین خودشان را به گاو نر یا گاو ماده نسبت داده‌‏اند.

 تبریک‌ها در سال گاو

فرارسیدن سال نو چینی فرصتی است تا از تمام کینه‌ها، چشم‌پوشی و صمیمانه برای همه آرزوی آرامش، سلامتی و شادی کنیم. در این زمان، چینی‌ها به یکدیگر تبریک می‌گویند، یا با آرزوهای خوب و دعای خیر برای هم پیام تبریک می‌فرستند. در ادامه چند مورد از محبوب ترین تبریک‌های سال نو در سال گاو آورده شده ‌‌است:

سال گاو مبارک! (牛年好، نیو نیه هائو)

 سال گاو مبارک و سرشار از شادی باشد! (牛年快樂، نیو نیه کوآی لو)

گاو نر تغییرات مثبتی در سال جدید می‌‏آورد! (牛轉乾坤، نیو چوان چین چوئن)

گاو طلایی، یک سال جدید و پر از شادی را برای شما به ارمغان می‌آورد! (金牛報春، جینیو بائو چوئن)

قدرت گاو به آسمان‌ها می‌رسد! (牛氣沖天، نیو تی چونگ تیِن)

آرامش و سلامتی در سال گاو! (牛年安康، نیو نیِن آنکانگ)

مطالب دیگر:

 نگرانی خانواده قربانیان جرایم مهاجران غیرقانونی، از سیاست‌های مرزی بایدن

 چراغ سبز دولت بایدن به فعالیت مؤسسات چینی کنفسیوس در آمریکا

چهارده دادستان اظهار داشتند که لغو پروژه «کیستون» صدمات اقتصادی جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت و خبر از اقدامات قانونی مقتضی دادند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی