Search
Asset 2

۳۰۰ مجسمه در‌ اولین موزه زیر‌آب اروپا به نمایش گذاشته شد

Aki-231-640x359
(َAll Photo credit: Facebook | Jason deCaires Taylor.)

دنیای ‌شگفت‌انگیز زیر‌آب تبدیل به یک نمایشگاه برای مجسمه ساز بریتانیایی شده که هدفش افزایش آگاهی در مورد اهمیت‌ به تعادل حیات در‌ اقیانوس‌ها‌ و نیز توجه به وضعیت نامناسب پناهجویان است.

این موزه زیر آب زیبا، ۱۵ متر زیر‌سطح آبهای زلال ساحل جنوبی لانزاروته در جزایر قناری واقع شده است. مساحت این موزه ۲۵۰۰ متر‌مربع است‌.

«جیسون دیکایرس تیلور»، مجسمه‌ساز مشهور‌ بریتانیایی‌، ‌از سال ۲۰۰۹ مجسمه‌هایی ساخته و در زیر‌آب قرار داده است که به عنوان صخره‌های مصنوعی بکار رفته‌‌‌اند. او موفق به ترکیب هنر‌ و طبیعت در دنیای زیر‌آب شده است.

موزه زیر‌آبی آتلانتیکو شامل ۳۰۰ مجسمه با اندازه واقعی، سازگار با محیط زیست است که پیام مراقبت از‌ اقیانوس‌ها به جهان را به همراه دارد. این موزه جهت ایجاد یک پناهگاه امن برای حیات دریایی ایجاد شده است، و با گذر زمان تبدیل به‌ خانه‌ای برای قارچ‌‏ها، ماهی‌‏ها، مرجان‌‏ها و سایر موجودات دریایی می‌‏گردد.

تیلور می‌‏گوید: خیلی سریع، بعد از چند روز یا هفته‌، می‌بینید که تحولاتی مثل تشکیل اولین لایه‌ رسوبات دریایی، جلبک‌ها، حلزون‌‏ها و جانوران نرم‌تن‌ روی مجسمه‌ها رخ می‌دهند. تیلور‌ می‌گوید درهر بازدید ‌همیشه تغیرات مختلفی مشاهده می‌شود.

«من از لایه‌های رسوب برای طراحی آثارم استفاده کردم. ولی حالا می‌گذارم ‌که رسوبات و محیط طبیعی آثار من را طراحی کنند.»

انتقال و نصب قایقی در زیر دریا با وزن ده تن و با عنوان«قایق لامپدوسا»، به منظور نشان دادن وضعیت نامناسب پناهجویان انجام شده است.

او همچنین از یک قایق رها شده برای قرار‌دادن اثر خود بر روی آن استفاده می‌کند.

قایق مدوزا،‌اثر تئودور‌ جریکو نقاش فرانسوی، تصویری از چند تن از نجات‌یافتگان ناو جنگی مدوسا فرانسه را بر روی یک قایق نشان می‌دهد. این اثر الهام بخش تیلور برای ساخت این مجسمه‌ها بود.

تیلور‌ ‌از مهاجری به نام عبدل به عنوان مدل که در کنار سکان نشسته و با خیره شدن به سمت افق به امید یافتن مکانی جدید برای اقامت است‌،استفاده کرده است.

مجسمه‌های تیلور‌ در‌ لیست‌ ۲۵ عجایب جهانی جغرافیای جهان جای گرفته‌‏اند.

این موزه زیر‌آبی مانند یک صخره دریایی، باعث تغییرات شگفت‌انگیز و‌غنی‌تر‌‌ شدن حیات دریایی شده است.

این مجسمه‌ها بسیار واقعی بنظر می‌رسند و برای تماشای آنها، باید ۱۵ متر به سمت پایین تا رسیدن به آنها در کف اقیانوس غواصی کرد.

یک نوع خصوصیت اسرارآمیز‌ در‌هنر تیلور این است که عبور ‌اشعه‌های نور از میان آب ‌باعث‌ رویایی بنظر‌ رسیدن محیط‌ می‌شود.

تیلور‌ حتی ‌با ‌قرار دادن یک تبلت در دستان یکی از مجسمه‌ها، نشان می‌‏دهد که چگونه مردم می‌‏توانند غرق ابزارهای الکترونیکی خود شده و نسبت به وضعیت اقیانوس و بقیه جهان بی‌تفاوت باشند.

مطالب دیگر:

تمرینی که هماهنگی و آرامش را به ارمغان می‌آورد

ستاره شناسان می‌‏گویند تمدن پیشرفته موجودات فرازمینی وجود داشته است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی