Search
Asset 2

۳۰ درصد از آنتی‌‏بیوتیک‌‏های تجویز شده غیرضروری هستند

آنتی بیوتیک
(RHONA WISE/AFP/Getty Images)

نتایج پژوهش‎‌‏های اخیر نشان می‌‏دهد، در حدود ۳۰ درصد از آنتی‌‏بیوتیک‌‏هایی که پزشکان برای بیماران مراجه کننده به مطب‌‏ها تجویز می‌‏کنند، غیرضروری است.

به نوشته سایت کانسومریست، برطبق آخرین بررسی‌‏های محققان، تجویز آنتی‌‏بیوتیک‌‏ در موارد غیر لازم می‌‏تواند عوارض بسیاری برای بیماران داشته باشد.

محققان با بررسی بر روی بیماران مراجعه کننده به مطب‌‏ها در ایالات متحده دریافتند که ۳۰ درصد از نسخه‌‏های حاوی آنتی‌‏بیوتیک اصلا ضرورتی نداشته و این تجویزها معادل حدود ۵۰ میلیون نسخه بی‌‏دلیل طی یک سال در این کشور است.

این نسخه‌‏ها غالبا برای شرایط حاد تنفسی مانند برونشیت، التهاب گلو، آسم، آلرژی و آنفولانزا نوشته شده بود. در بسیاری از این موارد مصرف آنتی بیوتیک‌‏ به درمان کمکی نمی‌‏کند و این به معنای هدر رفتن دارو نیز هست.

براساس این تحقیقات هنوز بیش‌‏از ۷۰ درصد پزشکان برای برونشیت حاد آنتی بیوتیک تجویز می‌‏کنند، این درحالی‌‏ست که مدت‌‏های طولانی است سازمان‌‏های درمانی و تولیدکننده دارو اعلام کرده‌‏اند که این گونه داروها نباید برای بیماران مبتلا به برونشیت حاد تجویز شود.

به گفته پژوهشگران، میزان تجویز آنتی بیوتیک‌‏ برای کودکان نیز بسیار بالا و غیر لازم است.

آنها می‌‏گویند، ضررهای استفاده بیش‌‏از حد آنتی بیوتیک‌‏ تنها محدود به هدر رفتن پول و دارو نیست بلکه می‌‏تواند آسیب‌‏های جبران ناپذیری برای افراد به بار آورد.

عوارضی نظیر افزایش خطر ابتلا به ویروس‌‏های مقاوم در برابر داروها و ابتلا به عفونت روده بزرگ ناشی از باکتری کلستریدیوم دیفیسیل و درپی آن اسهال‌‏های وخیم که می‌‏تواند مرگ بیمار را به دنبال داشته باشد.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی