Search
Asset 2

۵۰ کشته، تعداد قربانیان ریزش زباله در اتیوپی

آدیس آبابا، اتیوپی      (ZACHARIAS ABUBEKER/AFP/Getty Images)
آدیس آبابا، اتیوپی (ZACHARIAS ABUBEKER/AFP/Getty Images)
آدیس آبابا، اتیوپی (ZACHARIAS ABUBEKER/AFP/Getty Images)

مقامات اتیوپی روز دوشنبه اعلام کردند که در اثر ریزش یک کوه زباله در حومه پایتخت اتیوپی ۵۰ نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش اسوشیتد پرس، هنوز روشن نشده است که علت فروپاشی زباله‌‌‌‏ها در شنبه شب چه بوده است، هر چند ساکنان گفته‌‌‌‏اند که آزادسازی زباله‌‌‌‏ها طی ماه‎های اخیر پس از تظاهرات در یک مکان دفن زباله جدیدتر از سر گرفته شده است.

در حالی که اکثر کشته شدگان زنان و کودکان هستند، همچنان کار امداد و نجات در منطقه ادامه دارد.

 بسیاری از قربانیان، افرادی بودند که در این مکان، زباله گردی می کردند. صدها نفر از زباله گردها در محل دفن زباله هر روز کار می‌‌‌‏کنند و سایر افراد به دنبال مسکن ارزان در این مناطق بودند. «سلیمان باسا»، رئیس خدمات بالینی بیمارستان گفت که بسیاری از خانه‌‌‌‏های گلی و چوبی زیر آوار دفن شدند و حدود ۵۴ نفر تاکنون درمان پزشکی دریافت کرده‌‌‌‏اند.

میولیت دبابی، یکی از بازماندگان، به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که او در حال شستن دو فرزندش در حمام عصر روز شنبه در خانه خود در محل دفن زباله‌‌‌‏ها بود که فاجعه رخ داد.

به دنبال قربانیان حادثه ریزش زباله در آدیس آبابا، اتیوپی (Photo credit should read ZACHARIAS ABUBEKER/AFP/Getty Images)

وی که از افراد مجروح و بستری در بیمارستان است، گفت: «اول صدای بلند و ترسناک را از خارج شنیدم، به طوری که به شوهرم گفتم بیرون برود و بررسی کند که چه خبر است. پس از آن صدا بزرگ و بزرگتر شد بنابراین سعی کردم سریع بیرون بروم، اما در وسط آوار گرفتار شدم. بعد از آن هم فهمیدم که روی تخت بیمارستانم. در حال حاضر هم از وضعیت فرزندان و همسرم چیزی نمی‌‌‌‏دانم.»

وی که برای گذران زندگی، در نزدیکی یک کلیسا کنار همسر از کار افتاده خود شمع می‌‌‌‏فروخت، گفت: «من در این مکان طی ۱۱ سال گذشته زندگی کرده‌‌‌‏ام و تاکنون چیزی شبیه به این را هرگز ندیده بودم. پاهای من به شدت صدمه دیده است. من مطمئن هستم که هرگز دوباره قادر به راه رفتن نخواهم بود. در صورت تخلیه اتاق اورژانس نمی‌‌‌‏دانم باید کجا بروم.»

«داگماویت موجیس»، یک مقام رسمی شهرستان آدیس آبابا، گفت که یک تشییع جنازه خصوصی برای برخی از قربانیان بعد از روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

گفته می‌‌‌‏شود که منطقه کوشه از  بیش از ۵۰ سال پیش محل اصلی دفن زباله‌ها در آدیس آبابا در اتیوپی بوده است.

شهردار آدیس آبابا وعده داده است که به نقل مکان کسانی که در محل دفن زباله زندگی می‌‌‌‏کنند، کمک خواهد کرد. مقامات می‌‌‌‏گویند که در این منطقه هر سال نزدیک به ۳۰۰ هزار تن زباله از پایتخت جمع آوری می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی