Search
Asset 2

۵ ماده‌‌‏ی غذایی موثر در پایین‌‌‏آوردن قند خون

تنها دو و نیم قاشق چای‌خوری دارچین در یک صبحانه‌ی گرم، تا دو ساعت قند خون را به میزان ۲۵ درصد پایین می‌آورد. (Shutterstock*)
تنها دو و نیم قاشق چای‌خوری دارچین در یک صبحانه‌ی گرم، تا دو ساعت قند خون را به میزان ۲۵ درصد پایین می‌آورد. (Shutterstock*)
تنها دو و نیم قاشق چای‌خوری دارچین در یک صبحانه‌ی گرم، تا دو ساعت قند خون را به میزان ۲۵ درصد پایین می‌آورد. (Shutterstock*)

 

بنا بر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حدود ۵ میلیون نفر در ایران با نوعی از بیماری دیابت زندگی می‌کنند؛ به این معنی که جمعیت بالایی در کشوروجود دارد که در تلاش است قند خون خود را تنظیم کند. اگر یکی از افرادی هستید که با بیماری دیابت و یا خطر ابتلا به آن دست به گریبان هستید، کاهش وزن و شروع یک دوره‌ی استفاده از داروهای ویژه‌ی دیابت تجویز شده توسط پزشک می‌تواند راههایی باشد که به کاهش قند خون شما کمک می‌کند. با این وجود غذاهایی وجود دارد که اثبات شده که به طور طبیعی قند خون را پایین می‌آورد و می‌توانید در رژیم غذایی خود وارد کنید.

دارچین

مؤثر بودن دارچین در پایین آوردن قند خون در گذشته مورد بحث بوده است؛ ولی یک محقق در مطالعه‌ای که انجام داده دریافت در شرکت‌کنندگانی – هم از افراد با وزن عادی و هم افراد چاق – که دو ونیم قاشق چای‌خوری دارچین به صبحانه‌ی آنها اضافه شده بود، در طول دو ساعت سطح قند خون به میزان ۲۵ درصد کاهش یافته است. با وجود این‌که این میزان بیشتر از آن حدی است که بخواهید هر روز به وعده‌ی غذایی صبح خود اضافه کنید، روشن است که ارتباطی بین خوردن دارچین و پایین آمدن قند خون وجود دارد.

مصرف یک پیمانه حبوبات مانند لوبیا، نخود و عدس در طی یک دوره‌ی ۳ ماهه قند خون را پایین می‌آورد. (Julien Harneis, CC BY-SA 2.0)

 

لوبیا

مطالعه‌ای که در مجله‌ی انجمن پزشکی آمریکا در نوامبر ۲۰۱۴ منتشر شده است، نشان داد که شرکت کنندگانی که فیبر بدن خود را از طریق خوردن یک پیمانه حبوبات مانند لوبیا، نخود و عدس به دست آوردند؛ در طول یک دوره‌ی سه ماهه قادر بودند بیشتر از افرادی که تنها از رژیم غذایی با فیبر گندم بالا استفاده کردند، قند خون خود را پایین بیاورند.

جو

بر طبق گزارش وب‌سایت «Eat More Oats»، بتاگلوکان موجود در جو جذب کربوهیدرات را در جریان خون طولانی‌تر می‌کند؛ و در نتیجه از افزایش ناگهانی شدید سطح قند خون پس از مصرف غذا و همچنین پایین رفتن ناگهانی آن جلوگیری می‌کند.

بر طبق گزارش وب‌سایت «Eat More Oats»، بتاگلوکان موجود در جو جذب کربوهیدرات را در جریان خون طولانی‌تر می‌کند. (Shutterstock)

 

سرکه‌ی سفید

بنا بر گزارش نیویورک تایمز، مطالعه‌ی انجام شده توسط ایتالیایی‌ها نشان می‌دهد که افرادی که از ۴ قاشق چای‌خوری سرکه‌ی سفید به عنوان چاشنی سالاد با غذایی که شامل یک عدد نان و دو اونس کربوهیدرات می‌شود، استفاده کردند به میزان ۳۰ درصد بیشتر از افرادی که چاشنی سالاد با سرکه‌ی معمولی مصرف کردند، قند خون خود را پایین آوردند.

اسفناج
(Olha_Afanasieva/iStock/Thinkstock)

 

اسفناج

به خاطر منیزیم موجود در اسفناج، از آن به عنوان یک ماده‌‌‏ی غذایی فوق‌العاده برای مبتلایان به دیابت نام برده می‌‌‏شود. یک گزارش بیان می‌کند که رژیم غذایی که حاوی میزان بالایی منیزیم است، خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را کاهش می‌دهد. اسفناج تأثیر اندکی در بالابردن قند خون داشته و محتوی کالری بسیار پایینی است؛ در نتیجه می‌توانید مقدار زیادی از آن را بخورید.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی