Search
Asset 2

‎کاهش بی سابقه شهریه دانشجویان بین‌‌‏المللی در دانشگاه تورنتو

‎کاهش بی سابقه شهریه دانشجویان بین‌‌‏المللی در دانشگاه تورنتو

‎کاهش بی سابقه شهریه دانشجویان بین‌‌‏المللی در دانشگاه تورنتو

اگرچه ممکن است شهریه دانشگاه‎های کانادا نسبت به دانشگاه‌‌‏های ایالات متحده کمی ارزان‌‌‏تر باشد، اما به این معنا نیست که دانشجویان این کشور برای پرداخت هزینه‌‌‏های تحصیلی خود هیچ مشکلی ندارند.

طبق گزارش تورنتو استار، دانشگاه تورنتو طرحی برای کاهش چشمگیر هزینه تحصیل گروهی از دانشجویان بین‌‌‏المللی تدارک دیده تا ضمن مساعدت با این دانشجویان، زمینه‌‌‏ را برای جذب بیشتر دانشجو از سراسر جهان فراهم کند.

بنابر این گزارش این طرح شامل دانشجویان بین‌‌‏المللی مقطع دکترا می‌‌‏شود و از سپتامبر آینده به اجرا در خواهد آمد.

در حال حاضر هزینه تحصیل دانشجویان بین‌‌‏المللی مقطع دکترای این دانشگاه سالانه برابر با ۲۱۵۶۰ دلار است که حدود سه برابر هزینه سالانه تحصیل دانشجویان بومی در این دانشگاه است. دانشجویان بومی در بیشتر مقاطع تحصیلی سالانه حدود ۶۹۶۰ دلار می‎پردازند که تفاوتی فاحش با مبلغ پرداختی دانشجویان بین‌‌‏المللی دارد.

برای دانشجویانی که در چنین مقطعی سخت و رقابتی در حال تحصیل هستند، غیرواقع‌‌‏بینانه است که بتوانند برای تامین هزینه‌‌‏های سنگین تحصیل خود در طول ترم شغلی داشته باشند و در عین حال هم بتوانند برای کسب نمراتی خوب تلاش کنند.

این واقعیت که شهریه دانشجویان بین‌‌‏المللی به مراتب بیشتر از دانشجویانی است که بومی کانادا هستند، مسئولان این دانشگاه را بر آن داشته تا با این طرح هم از بار سنگین هزینه‌‌‏ها برای این گروه از دانشجویان بکاهند و هم دانشجویان بین‌‌‏المللی بیشتری را جذب این واحد آموزشی کنند.

«جاشوآ بارکر»، رئیس دانشکده تحصیلات تکمیلی به تورنتو استار گفت: «همواره به دنبال راهی برای جذب استعدادهای پژوهشی بالا هستیم و تلاش‌‌‏های زیادی در پیش رو داریم و این یکی از ابتکارات ما است.»

نرخ فعلی این دانشگاه حتی در مقایسه با دانشگاه‌‌‏های دیگر انتاریو همچون وسترن انتاریو که هزینه سالانه ۱۱۷۹۶ دلاری برای دانشجویان بین‌‌‏المللی دارد و یا دانشگاه مک گیل مونترال که هزینه‌‌‏‌‌‏‌‌‏اش ۱۷۱۹۸ دلار در سال است، بسیار بالاتر بوده و این تصمیم دانشگاه تورنتو قطعا می‌‌‏تواند جایگاه متمایزی برای آن نسبت به سایر دانشگاه‌‌‏های کشور ایجاد کند.

البته لازم به ذکر است که کمک مالی دانشگاه تنها شامل چهار سال از تحصیل دانشجویان می‌‌‏شود و از سال پنجم به بعد دانشجویان بایستی خودشان شهریه اضافه تحصیل خود را بپردازند که تامین این هزینه برای بسیاری از این دانشجویان که ممکن است طول تحصیلشان از چهار سال بیشتر شود، همچنان سخت است.

«سمیه فغانی پور»، دانشجوی دکترای چهار ساله این دانشگاه یکی از کسانی است که مجبور است برای پایان دوره تحصیل خود پنج سال را بگذراند.

او در مصاحبه با تورنتو استار می‌‌‏گوید: «در پایان دوره دکترا مطمئن نیستید که آیا بودجه‌‌‏ای برایتان وجود دارد یا خیر… برای یک فرد عادی پرداخت شهریه فعلی دکترای بین المللی غیرممکن است.»

فغانی پور که برای مساعدت با دانشجویانی که در شرایط او قرار دارند تقاضانامه داده است گفت که بسیاری از همتایانش در دوره دکترای بین‌‌‏المللی، دانشجویان برتر مدارس عالی کشورشان بوده‌‌‏اند.

خانم فغانی پور که از ایران آمده و در دانشکده پرستاری بلومبرگ دکترای تخصصی زیست شناسی می‌‏خواند، درباره برنامه کاهش شهریه دانشگاه می‌‌‏گوید: «دانشگاه هیچ مرزی ندارد. اگر می‌‌‏خواهند شهروندانی از سراسر جهان را جذب کنند، این کار استراتژی خوبی است.»

بارکر معتقد است که تقریبا نیمی از دانشجویان بین‎المللی و بومی پس از اتمام تحصیل در کانادا می‌‌‏مانند و به کار و زندگی در این کشور ادامه می‌‌‏دهند.

مطالب دیگر:

تورنتو چه خبر؟ کجا؟ کی؟

افتتاح فستیوال « مانت لانگ لایت » در تورنتو با مناظری بی‌‏نظیر

برای پیوند عضو هرگز به چین سفر نکنید !

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی