Search
Asset 2

چین و روسیه قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت را وتو کردند

روسیه و چین روز جمعه قطعنامه پیشنهادی آمریکا را که خواستار «آتش‌بس فوری و پایدار» در غزه و «آزادی همه گروگان‌‏های باقی مانده» در دست حماس شده بود، وتو کردند.
ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل، پس از رای دادن علیه قطعنامه آتش بس ایالات متحده برای جنگ غزه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل در مقر سازمان ملل در ۲۲ مارس ۲۰۲۴ در نیویورک صحبت می‌کند. (Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images)

روسیه و چین روز جمعه قطعنامه پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل متحد را که خواستار «آتش‌بس  فوری و پایدار» در غزه و «آزادی همه گروگان های باقی مانده» در دست حماس شده بود، وتو کردند.

نماینده چین ضمن «مبهم» خواندن قطعنامه گفت که اگر آمریکا واقعا خواستار برقراری آتش‌بس بوده، چرا قطعنامه‌های قبلی را وتو کرده است.

او گفت که در قطعنامه پیشنهادی به «آتش‌بس فوری» تأکید نشده است و خواستار برقرای آتش‌بس بدون هیچ پیش‌شرطی شد.

این چهارمین بار از زمان آغاز جنگ در ماه اکتبر بود که شورای امنیت درباره قطعنامه‌ای که خواستار آتش‌بس می‌شد به توافق نرسید. این بار، مناقشه بر سر اصرار ایالات متحده بر ارتباط برقراری آتش‌بس با معامله گروگان‌‌ها و محکومیت حماس بود.

۱۱ کشور عضو به این قطعنامه رای مثبت دادند، یک کشور ممتنع و الجزایر، چین و روسیه با آن مخالفت کردند.

درگیری دیپلماتیک در نیویورک در حالی اتفاق می‌افتد که مذاکره‌کنندگانی از اسرائیل، حماس، مصر، قطر و ایالات متحده همچنان در تلاش برای دستیابی به یک توافق برای معامله گروگان‌‌ها در دوحه هستند.

انتظار می‌رود بیل برنز، رئیس سیا، روز جمعه به همراه نخست وزیر قطر و روسای اطلاعات اسرائیل و مصر به مذاکرات بپیوندد.

اندکی پیش از تشکیل شورای امنیت سازمان ملل، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، در اسرائیل با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و کابینه جنگی او دیدار کرد.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی گفتند که دولت بایدن هفته‌ها بر روی پیش نویس قطعنامه خود کار کرده است.

ایالات متحده به منظور کسب آرای بیشتر، بند پیش نویس قطعنامه را که به آتش‌بس اشاره می‌کرد، تقویت کرد.

پیش‌‏نویس قطعنامه ایالات متحده همچنین نسبت به حمله زمینی احتمالی اسرائیل به رفح ابراز نگرانی می‌کرد.

انتظار می‌‏رود شورای امنیت به قطعنامه جایگزین ارائه شده توسط هشت کشور عضو رای دهد که خواستار آتش‌بس فوری در ماه رمضان است تا منجر به آتش‌بس دائمی شود.

آن متن همچنین خواستار آزادی همه گروگان‌ها بدون ربط دادن به آتش‌بس است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی