Search
Asset 2

دختران مخالف سیاست‌های رژیم کمونیست چین، تقاضا کردند با اوباما ملاقات کنند

«گریس‌گنگ» دختر وکیل «گائو جی‌‌‏شنگ» فعال حقوق‌بشر ، در کنفرانس خبری ۱۷ سپتامبر در فضای خارجی ساختمان اصلی واشنگتن دی‌سی صحبت کرد. شخص کناری او نماینده‌ی مجلس، کریس‌اسمیت می‏باشد.«تی‌فانی‌وو/ اپک‌تایمز»
«گریس‌گنگ» دختر وکیل «گائو جی‌‌‏شنگ» فعال حقوق‌بشر ، در کنفرانس خبری ۱۷ سپتامبر در فضای خارجی ساختمان اصلی واشنگتن دی‌سی صحبت کرد. شخص کناری او نماینده‌ی مجلس، کریس‌اسمیت می‏باشد.«تی‌فانی‌وو/ اپک‌تایمز»
«گریس‌گنگ» دختر وکیل «گائو جی‌‌‏شنگ» فعال حقوق‌بشر ، در کنفرانس خبری ۱۷ سپتامبر در فضای خارجی ساختمان اصلی واشنگتن دی‌سی صحبت کرد. شخص کناری او نماینده‌ی مجلس، کریس‌اسمیت می‏باشد.«تی‌فانی‌وو/ اپک‌تایمز»

واشنگتن- پنج دخترِ زندانیان سیاسی در چین با پشتیبانی محلی چهار نماینده‌ی مجلس درخواستی مبنی بر آزادی پدرانشان به رژیم کمونیست چین نوشتند. در کنفرانس خبری که با عنوان «خانه‌ی سه‌گوش» در ۱۷ سپتامبر در محوطه‌ی خارجی ساختمان اصلی برگزار شد، گروهی خواستار ملاقات با رئیس‌جمهور اوباما بودند. آنها امیدوارند که توسط اوباما پرونده‌ی پدرشان در انجمن اقتصادی آسیا-اقیانوس آرام که در پکن در ماه نوامبر برگزار خواهد شد، توجه دبیر کل رژیم کمونیست چین شی‌جین‌پینگ را به خود جلب کند.

نماینده‌ی مجلس کریس اسمیت، برگزار کننده‌ی این کفرانس خبری چنین گفت: «به دلیل عدم کارآیی سیاست خصوصی، به دنبال راهی جدید است تا اجرای قوانین حقوق بشر در چین موفقیت قطعی را به همراه داشته باشد و رئیس جمهور آن را بشنود».

اسمیت، کسی که بیشترین فعالیت‌های حقوق‌بشری در چین را در کارنامه‌ی خود دارد چنین گفت: «سرکوبی فزاینده و بی‌امان که کاملاً غیر ضروری است، برروی افرادی صورت می‌گیرد که خود عاشق کشور و فرهنگشان هستند و همیشه آرزوی یک چین ایده‌آل را داشتند.» او برای رسیدگی به درخواست دخترها در تاریخ ۵ دسامبر ۲۰۱۳ در شهر پکن دادگاهی برگزار کرد، و مدارک رسمی ارائه داد.

اسمیت، برای رئیس جمهور، تقاضانامه‌ا‌ی پرشور و تأثیرگذار تهیه کرد و در آن اشاره نمود که اوباما دو دختر دارد و اسمیت هم همینطور، بنابراین هردو کاملاً درک می‌کنند که این دخترها تا چه اندازه رنج می‌برند. اسمیت از اوباما تقاضا کرد تا با خانواده‌هایی که مخالف زندان هستند ملاقاتی داشته باشد، اما پس از گذشت شش‏ماه تنها جوابی که شنید این بود که رئیس جمهور فرصت ملاقات ندارند.

پیشنهاد اسمیت به اوباما این بود که بهتر است به جای بعضی تفریحات، وقتی برای امور مهم‌تر بگذارد.

اسمیت به همراه سه تا از هم‌کارانش به کنفرانس خبری پیوست: نماینده‌ی مجلس فرانک ولف، رابرت پتینگر و استیواستوک‌من. همچنین وکیل نابینای چینی و فعال حقوق مدنی، چن گوانگ‌چنگ.

مترجم چن چنین گفت: «مدت‌هاست مسئله‌ی آزادی و حقوق بشر در چین از مسائل مورد علاقه‌ و مهم برای آمریکا است.»

چه کار دیگر می‌توان کرد؟

«گریس‌گنگ» دختر وکیل «گائو جی‌‌‏شنگ» فعال حقوق‌بشر ، در کنفرانس خبری ۱۷ سپتامبر در فضای خارجی ساختمان اصلی واشنگتن دی‌سی صحبت کرد. شخص کناری او نماینده‌ی مجلس، کریس‌اسمیت می‏باشد. «تی‌فانی‌وو/ اپک‌تایمز»

دختر گائو جی‌‌‏شنگ، «گریس‌گنگ» از وضعیت ذهنی و جسمی پدرش چنین می‌گوید: « پس از پنج سال حبس در سلول انفرادی و زندان، تصویری که او از پدرش ارائه می‌کند بسیار رقت بار و گریه آور است. وکیل فعلی، از وکلای مجانی است که پرونده‌های گروه‌های تحت فشار مانند تمرین کنندگان فالون گنگ، کشاورزان و روستاییانی که زمین‌هاشان دزدیده شده را دفاع می‌کند.»

گنگ شرایط زندان انفرادی پدرش را توضیح داد. در پنج سال گذشته پدرم در یک سلول تاریک به شکل قفس زندانی بود. او گفت: «برطبق قانون بیشتر از پانزده روز اجازه‌ی نگه‌داری زندانی را در چنین جای تنگ و تاریکی ندارند چرا که عوارض جسمی و روحی جدی به همراه دارد که بسیار مخرب است. ولی پدر من برای یک سال تمام در یک چنین سلولی زندانی بود. سلولی بدون پنجره، بدون هم‌سلولی و هم‌صحبت، بدون نور خورشید و بدون هوای تازه…»

گنگ اظهار کرد:«پدرش واقعاً از لحاظ جسمی تخریب شده و مشکلات جدی در راه رفتن دارد. به شدت به دندانپزشک نیاز دارد. دندان‌هایش بسیار لق و نا‌استوارند به طوری که اصلاً قادر به جویدن هیچ‌چیزی نمی‌باشد؛ مدام درد دارد. همچنین گفت که به سختی و بسیار آرام صحبت می‌کند یا پاسخ می‌دهد.»

گنگ گفت: «پدرش به راستی آزاد نیست. دو بار در روز صبح و عصر به همراه خانواده‌اش به مدت دو ساعت توسط پلیس مورد آزار و اذیت روحی قرار می‌گیرد.»

او به رئیس جمهور و دبیر کل امور خارجه «جان کری» التماس کرد و طلب کمک کرد تا بتواند دوباره پدرش را با خانواده‌اش در آمریکا دور هم جمع کند، و بتواند سلامتیش را باز‌یابد.

در مقام یک آدم معمولی، دختری جوان و بی‌قدرت، چه کار دیگری می‌توانستم انجام دهم؟

اسمیت نماینده‌ی مجلس گفت: «مراقبت‌های پزشکی و باز‌گرداندن پدرش به آغوش خانواده باید از اقدامات اصلی و اولیه‌ی اوباما قرار گیرد.»

دختری که اجازه داده ‌نشد تا پدرش را ملاقات کند!

تی‌آنا وانگ گفت: «پدرش وانگ پینگ‌زانگ، یازده سال از زندگیش را زندانی است و او محدودیت‌های بسیار شدیدی در سلول انفرادی دارد. آقای وانگ، بنیان‏گذار حرکت مردم‌سالاری چینی‌های مقیم خارج بوده است و مجله‌ی «چاینا اسپیرینگ» یا همان بهار چینی را در مخالفت با سیاست‌های رژیم کمونیستی چین منتشر کرد. وقتی در ویتنام به سر می‌برد دزدیده شد و به چین منتقل گشت؛ سپس در یک دادگاه نمایشی دروغین محاکمه شد. در حال حاضر ۶۷ سال سن دارد و دخترش به شدت نگران سلامتیش می‌باشد.»

او گفت:« تمام دهه‌ی گذشته در زندان محبوس بوده و سلامت جسمی و ذهنیش برگشت‌ناپذیر است. او قادر نبوده در پنج سال گذشته پدرش را ملاقات کند، چرا که رژیم کمونیستی چین از صدور ویزا برای او سرباز زده است.»

وی اظهار داشت که دلیل تنبیه او فقط به‌خاطر صحبت پیرامون آزادی است.

«راشل‌زانگ‌هوئی‌شین» درباره پدرش «زانگ‌هوئی‌شین» که یک کشیش مسیحی است چنین گفت:«در ماه جولای او را به دوازده سال حبس محکوم کردند. اجازه‌ی ملاقات با وکیلش را برای ۱۰۱ روز نداشت. ابتدا محکوم به برهم‌زدن نظم عمومی شد و از آن پس جرایمش برای چندین بار تغییر کرد. پدرش و بستگان‌شان قبل از دستگیری مدتها تحت تعقیب بودند. او و دوستانش در منطقه‌ی وسیعی در محله‌شان برای مدتی توسط دوربین مخفی کنترل می‌شدند.»

دخترها در کنفرانس خبری از وکیل‌دعاوی چانگ‌بویانگ و لیوشیان‌بین و همچنین از دوستان تن‌زین‌دلک و لاب‌سانگ‌تن‌سرینگ نیز صحبت کردند.

سیاست جسورانه‌تر

تی‌آناوانگ گفت:«تنها امید این پنج دختر به دولت آمریکاست، و آنها خواستار آزادی پدرانشان هستند. از اوباما، برای نیل به اهداف دخترها انتظار حرکتی جسورانه‌تر می‌رود.»

با استناد به نماینده اسمیت، بهترین راه پیشرفت آمریکا احترام بیشتر و جدی‌تر به حقوق بشر در چین با حمایت از قطعنامه‌ی « ۵۳۷۹HR»می‌باشد که در سال ۲۰۱۴ برای حمایت از حقوق بشر توسط او معرفی شده است. او اظهار داشت بهترین راه این است که رئیس جمهورممنوعیت صدور ویزا و عدم ورود افرادی که در شکنجه و آزار دوستداران آزادی شرکت داشتند مانند «گائو جی‌‌‏شنگ» در دستور کار قرار گیرد و همچنین برای ضبط اموال‌ آنها اقدام شود.

اپک‌تایمز در ۳۵ کشور به ۲۱ زبان منتشر می‌گردد.

 

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی