Search
Asset 2

پرونده‌سازی علیه ۲۰۰ نفر در اصفهان در پی واکنش به مرگ ابراهیم رئیسی

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان از شناسایی بیش از ۲۰۰ نفر از کسانی خبر داد که به ادعای او اقدام به «انتشار اخبار کذب و محتوای توهین‌آمیز» درباره کشته‌شدگان سانحه سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد موسویان امروز چهارشنبه در جلسه‌ای با عنوان «بررسی سازوکار برخورد با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه» گفت که برای این افراد در دستگاه قضایی پرونده تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

او مدعی شده که واکنش‌ها به مرگ ابراهیم رئیسی و همراهانش، باعث تشویش اذهان عمومی، ناراحتی شهروندان و بر هم زدن امنیت روانی جامعه شده است.

طی هفته‌های گذشته نیز رئیس پلیس فتا از رصد محتوا در فضای مجازی و برخورد قضایی با افرادی خبر داده بود که به گفته او اقدام به نشر «مصادیق توهین‌آمیز» درباره سقوط بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و همراهانش می‌کنند.

به نوشته خبرگزاری مهر «وحید مجید» گفته بود که در پی وقوع این حادثه «بر اساس اجرای طرح‌های رصد پیش‌دستانه در ۳۶ ساعت گذشته ۵۵۰ رصد تخصصی از تارنماهای فعال در فضای مجازی، ۸۰ عنوان مجرمانه شناسایی شده‌اند.»

از لحظه تایید خبر درگذشت رئیسی و همراهانش، رسانه‌های حقوق بشری  گزارش‌هایی درباره احضار و بازداشت شهروندانی منتشر کردند که درباره این رویداد ابراز شادمانی کرده‌ بودند.

به باور برخی کنشگران، این نخستین بار در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی است که ایرانیان از مرگ یک مقام این حکومت در این حجم ابراز شادمانی کرده‌اند و اینگونه پرونده‌سازی‌ها و برخوردهای قضایی، حاکی از بازتاب گسترده واکنش ایرانیان به رویداد سقوط بالگرد رئیسی و همراهان او است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

اتحادیه اروپا تعرفه‌‌‏های ۳۸ درصدی بر خودروهای برقی چین اعمال می‌‌‏کند

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه به خودروسازان اعلام کرد که از ماه جولای تعرفه‌های ۳۸.۱ درصدی را روی خودروهای الکتریکی وارداتی چین اعمال می‌کند؛ اقدامی که چین آن را مصداق حمایت از تولید داخل خواند اما گفت که تأثیر قابل‌توجهی روی صنعت خودروسازی این کشور نخواهد داشت.

کمتر از یک ماه پس از این‌که واشینگتن تعرفه خودروهای برقی چینی را در افزایشی چهاربرابری به ۱۰۰ درصد رساند، بروکسل اعلام کرد که به تعرفه ۱۰ درصدی خودروهای بی‌وای‌دی، جیلی و سایک به ترتیب ۱۷.۴، ۲۰ و ۳۸.۱ درصد اضافه می‌کند که به دریافت یارانه مازاد این شرکت‌ها مربوط می‌شود.

بازارهای جهانی مملوء از خودروهای برقی ارزان‌قیمت چینی هستند که به واسطه دریافت یارانه‌های دولتی بسیار ارزان قیمت‌گذاری می‌شوند.

این اقدام به گفته برخی تحلیلگران می‌تواند برخی از خودروسازان چینی را به سمت ورشکستگی سوق دهد و به تشدید چالش‌های پیش روی دومین اقتصاد بزرگ جهان دامن بزند.

تحقیقات ضد یارانه‌ای کمیسیون اروپا که به‌طور رسمی از ۴ اکتبر ۲۰۲۳ آغاز شد.

شرکای تجاری پکن در قبال سرازیر شدن محصولات ارزان‌قیمت ساخت چین به بازارهای خود و بویژه درخصوص واردات خودروهای برقی، باتری‌ها و دیگر فناوری‌های سبز که کسب‌وکارها و کارگران داخلی را در موضع ضعف رقابتی قرار می‌دهد، به‌طور فزاینده‌ای دست به عصا حرکت می‌کنند.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، که در آستانه آغاز دومین دوره پنج‌ساله ریاست خود است، وعده داده بود که اگر ثابت شود خودروسازان اروپایی به واسطه دستکاری بازار و رقابت ناعادلانه به مشکل خورده‌اند، «قاطعانه عمل خواهد کرد

خانم فون در لاین در سخنرانی سالانه خود درباره وضعیت اتحادیه اروپا در اکتبر گذشته ضمن اعلام آغاز تحقیقات ضد یارانه‌ای گفت: «بازارهای جهانی مملوء از خودروهای برقی ارزان‌قیمت چینی هستند که به واسطه دریافت یارانه‌های دولتی بسیار ارزان قیمت‌گذاری می‌شوند و این روند بازار ما را به بیراهه می‌کشاند.»

گروه حمل‌و‌نقل و محیط‌زیست در تحلیلی که در ماه مه منتشر شد، گزارش داد که تقریباً یک‌پنجم خودروهای برقی فروخته‌شده در اروپا در سال ۲۰۲۳ ساخت چین بودند. بیش از نیمی از خودروهای تولیدی در چین، محصولِ شرکت‌های غربی مانند تسلا و بی‌ام‌و بودند. با این‌حال‌، این روند از رشد قابل‌توجه برندهای داخلی چینی حکایت دارد که ۷.۹ درصد از بازار اروپا را در سال ۲۰۲۳ به خود اختصاص دادند. این درحالی است که سهم چین در سال ۲۰۱۹ تنها ۰.۴ درصد بوده است. تحلیلگران گروه حمل‌و‌نقل و محیط‌زیست پیش‌بینی کردند که سهم چین تا سال ۲۰۲۷ به ۲۰ درصد خواهد رسید.

مشاوران اقتصادی شرکت آلیانتس آلمان در گزارش سال ۲۰۲۳ خود اعلام کردند که اگر رقبای چینی به افزایش سهم بازار خود در اروپا ادامه دهند، خودروسازان اروپایی ممکن است تا سال ۲۰۳۰ هر سال ۷ میلیارد یورو (۷.۵۱ میلیارد دلار) از سود خالص‌شان را از دست بدهند.

به‌طور کلی از کمیسیون اروپا انتظار می‌رفت که تعرفه‌های موقت سنگین‌تری را روی واردات خودروهای برقی چین اعمال کند. گروه رودیوم، شرکت تحقیقاتی مستقر در نیویورک، پیش‌بینی کرده که خودروسازان چینی با تعرفه‌های ۱۵ تا ۳۰ درصدی مواجه خواهند شد که از تعرفه ۱۰ درصدی کنونی اتحادیه اروپا بیشتر است. در گزارش گروه رودیوم در ماه آوریل آمده است که تولیدکنندگان چینی به‌رغم وضع این تعرفه‌ها همچنان می‌توانند به لطف «مزیت قیمت رقابتی» خود «حاشیه سود بی‌دردسرشان» را در صادرات خودرو به اروپا حفظ کنند. گروه رودیوم می‌گوید مقابله با این روند مستلزم وضع تعرفه‌های ۴۰ تا ۵۰ درصدی است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

تناقض‌گویی مسئولان درباره سرنوشت مبهم فرش‌های کاخ سعدآباد

روز گذشته سخنگوی قوه قضاییه سرقت فرش‌های ایرانی از کاخ سعدآباد را تکذیب کرد در حالی که معاون حقوقی ریاست‌جمهوری ایران با رد اظهارات وی گفته است که از ۴۸ تخته فرش هیچ کدام پیدا و تحویل داده نشده است.

اصغر جهانگیر روز گذشته در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده سرقت فرش‌های کاخ سعدآباد ادعا کرده بود که برخی از این فرش‌ها که مدعی بودند به سرقت رفته است در دستگاه‌های دولتی پیدا شدند.

طبق گزارش رسانه‌های داخلی، جهانگیر مدعی شده که اصولاً بحث سرقت اتفاق نیفتاده و موضوع این است که بدون رعایت تشریفات قانونی و ضوابط و مقررات اصطلاحا سهل‌انگاری شده که شائبه سرقت را مطرح می‌کنند.

این در حالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدهادی عبادی، معاون امور حقوقی دستگاه‌های اجرایی ریاست‌جمهوری با بیان اینکه اظهارات اخیر سخنگوی قوه قضائیه با اطلاعات ما از پرونده متفاوت است، گفت که «طبق پیگیری‌هایی که از قضات پرونده به صورت مداوم داشته‌ایم هنوز از سرنوشت ۴۸ تخته فرش مفقودی خبری در دسترس نیست.»

عبادی با بیان اینکه پرونده در دادسرای ویژه روحانیت بررسی خواهد شد، تاکید کرد که اسناد و مدارک مناسبی دال بر قطعیت مفقودی فرش‌ها و علم و عمد از سوی متهمین و مرتکبین آن به‌دست آمده است.

او تاکید کرد که تاکنون هیچ اثری از فرش‌ها به دست نیامده و اگر نشانه‌ای از فرش‌های مفقود شده به دست آید بلافاصله فرش‌ها به کاخ سعدآباد منتقل خواهد شد.

خبرگزاری فارس در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۲ خبر ناپدید شدن ۴۸ تخته فرش نفیس ایرانی از ساختمان حافظیه در کاخ سعدآباد را رسانه‌ای کرد.

این خبرگزاری ناپدید شدن فرش‌ها را به زمان دولت روحانی نسبت داد. خبرگزاری ایلنا نیز در گزارشی نوشت که این موضوع به قبل از دولت روحانی مرتبط است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

مقابله با دروغ‌پراکنی روسیه؛ آمریکا و لهستان توافق‌نامه‌ امضا کردند

آمریکا و لهستان توافق‌نامه‌ای را با حمایت ۱۷ کشور دیگر به امضا رساندند که به مقابله با دستکاری اطلاعاتی از خارج مربوط می‌شود.

آمریکا و لهستان عملیات بین‌المللی خود را در ۱۰ ژوئن در پایتخت لهستان آغاز کردند تا برای مقابله با دروغ‌پراکنی روسیه به اوکراین کمک کنند.

براساس بیانیه وزیر امور خارجه لهستان، جیمز روبین، فرستاده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا، مسئول مقابله با کارزار دروغ‌پراکنی، و توماش کلون، نماینده تام‌الاختیار وزیر امور خارجه لهستان، با مأموریتی مشابه، گروه ارتباطات اوکراین را برای مقابله با دروغ‌پراکنی روسیه در مورد اوکراین راه‌اندازی کردند.

این گروه شامل نمایندگانی از ۱۲ کشور عضو ناتو- کانادا، فرانسه، آلمان، فنلاند، سوئد، ایتالیا، لیتوانی، لتونی، لهستان، اسلوونی، و آمریکا و اوکراین، می‌شود.

براساس این گزارش، ناتو و سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا نیز در این گروه مشارکت دارند.

قرار است حدود ۱۲ کارشناس در مرکز تازه‌ تأسیس ورشو مستقر شوند تا کارزار دروغ‌پراکنی روسیه در مورد اوکراین را زیر نظر بگیرند و به آن پاسخ دهند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که هدف اعضای این گروه «هماهنگی در پیام‌رسانی، انتشار گزارشات دقیق درخصوص تهاجم تمام‌عیار روسیه، تقویت روایت اوکراین و افشاگری درباره دستکاری اطلاعاتی کرملین» است.

وزارت امور خارجه آمریکا کرملین را به استفاده از دروغ‌پراکنی و دستکاری اطلاعاتی برای توجیه تهاجم خود به اوکراین، «کتمان اهداف جنگی خود» و تضعیف همبستگی با اوکراین متهم کرد.

به گزارش رادیوپولسکی، آقای روبین همچنین بر اهمیت جنگ اطلاعاتی تأکید کرد و افزود که دروغ‌پراکنی روسیه با پشتیبانی چین انجام می‌گیرد.

به گزارش رادیوپولسکی، آقای روبین می‌گوید چین تمام مواضع دیپلماتیک روسیه را در رابطه با جنگ اوکراین در فضای اطلاعاتی تکرار می‌کند.

آقای روبین روز دوشنبه به خبرنگاران حاضر در سفارت آمریکا در ورشو گفت: «چالشِ جنگ اطلاعاتی تنها این نیست که بدانیم روس‌ها مشغول چه کاری هستند، بلکه یافتن بهترین راهی است که می‌توانیم برای مقابله با روسیه در پیش بگیریم.»

او گفت ایده این ابتکار عمل از سوی آمریکا مطرح شد و لهستان مشتاقانه از آن استقبال کرد، زیرا دولت این کشور نگرانِ صدماتی است که دروغ‌پراکنی به کشورهای دموکراتیک وارد می‌کند.

مقامات لهستانی می‌گویند این کشور نیز که با اوکراین هم‌مرز است، هدف خرابکاری و دیگر اقدامات مخرب سرویس مخفی روسیه قرار دارد.

آقای روبین که ریاست مرکز تعامل جهانی وزارت امور خارجه آمریکا را برعهده دارد، گفت: «با توجه به تعداد بالای مقاماتی که از پایتخت لهستان برای ورود و خروج به اوکراین در دوران جنگ استفاده می‌کنند، ورشو مکانی منطقی برای راه‌اندازی این گروه است.»

براساس وبسایت مرکز تعامل جهانی، این نهاد وظیفه افشا و مقابله با پروپاگاندا و دروغ‌پراکنی‌های دولتی و غیردولتی خارجی را که با هدف تضعیف یا نفوذ در آمریکا و متحدان شرکای آن انجام می‌گیرند، برعهده دارد.

لهستان، که از اعضای ناتو محسوب می‌شود، مرکز ارسال تسلیحات غربی به اوکراین بوده است. لهستان همچنین میزبان خیل عظیم اوکراینی‌هایی بوده که از زمان تهاجم روسیه در فوریه ۲۰۲۲ به این کشور آمدند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

آمریکا دو متهم را به جرم توطئه برای فروش نفت ایران به چین به زندان محکوم کرد

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دو متهم را به جرم توطئه برای نقض قانون «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها» و توطئه برای فروش نفت ایران به چین به حبس محکوم کرده است.

وبسایت رسمی وزارت دادگستری آمریکا به نقل از دادستان «ژاکلین سی رومرو» نوشت که «ژنیو (بیل) وانگ»، ۴۳ ساله از دالاس تگزاس، و «دانیل ری لین» ۴۲ ساله از «مک کینی» تگزاس به زندان محکوم شدند.

طبق این اطلاعیه، متهمان از ژوئیه ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۰ برای فرار از تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی با تسهیل خرید نفت تحریم شده از ایران، مخفی کردن منشاء آن و فروش نفت به خریداران، نقشه می‌کشیدند.

متهمان در چین برای رسیدن به هدف خود، ضمن برقراری ارتباط با اشخاص ثالث، اقدام به پنهان کردن منشاء نفت و معاملات غیرقانونی، تامین مالی معامله، تهیه قراردادها و سایر اسناد مورد نیاز برای فروش و حمل و نقل غیرقانونی کردند.

وانگ، شهروند چینی، و لین، شهروند آمریکایی، هر کدام به ۴۵ ماه حبس و سه سال آزادی تحت نظارت محکوم شدند. نیکلاس هووان، همدست وانگ و لین، به ۱۲ ماه و یک روز حبس محکوم شد، و نیکلاس فوکس و رابرت توایتس، همدستان آنها هر کدام به ۱۰ ماه زندان محکوم شدند.

وزارت دادگستری آمریکا تصریح کرد که توطئه‌گران بر این باور بودند که از دور زدن تحریم‌های ایالات متحده از طریق فروش محموله‌های قابل توجه نفت تحریم شده ایران سود زیادی خواهند برد. آنها قصد داشتند طرح خود را با یک محموله ۵۰۰ هزار بشکه‌ای نفت ایران آغاز کنند، و می‌خواستند این محموله‌ها را به یک میلیون یا دو میلیون بشکه در ماه افزایش دهند.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، در سال ۲۰۱۸ به‌طور یکجانبه تحریم‌هایی را بر صادرات نفت ایران اعمال کرد، چین به بزرگترین واردکننده عمده نفت ایران تبدیل شده است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

کاخ سفید از چاقو خوردن ۴ شهروند آمریکایی در چین «عمیقاً نگران» است

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که از چاقو خوردن چهار شهروند آمریکایی در چین «عمیقاً نگران» است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس با استفاده از حروف اختصاری پی‌آر‌سی به‌جای نام رسمی جمهوری خلق چین گفت: «ما از چاقو خوردن شهروندان آمریکایی در شهر جی‌لین چین عمیقاً نگران هستیم. تیم ما با شهروندان آمریکایی و همتایان خود در پی‌آر‌سی (مخفف انگلیسی جمهوری خلق چین) تماس گرفته تا مطمئن شود که به نیازهای قربانیان رسیدگی شده و اقدامات قانونی لازم در دست انجام هستند. برای قربانیان آرزوی بهبودی داریم.»

این حادثه روز دوشنبه رخ داد. براساس بیانیه پلیس محلی، یک مرد چینی هنگام قدم زدن در پارک بیشان در جی‌لین در شمال شرق چین به یک خارجی برخورد و با چاقو به او و سه خارجی دیگر حمله کرد. یک گردشگر چینی نیز که سعی داشت جلوی حمله را بگیرد، مجروح شد.

پلیس محلی گفت فرد مظنون مردی ۵۵ ساله به نام کویی است که روز دوشنبه بازداشت شد.

انگیزه او از این کار هنوز مشخص نیست.

یکی از مقامات وزارت امور خارجه چین گفت تحقیقات در دست انجام است. لین جیان، سخنگوی وزارتخانه امور خارجه چین، روز سه‌شنبه در جلسه توجیهی به خبرنگاران گفت: «ارزیابی اولیه پلیس نشان می‌دهد که اتفاق نادری رخ داده است.»

چهار مجروح حادثه که از اساتید کالج کرنل در آیووا هستند، در دانشگاه بیهوا در شهر جی‌لین در استان لیائونینگ تدریس می‌کنند.

به گفته نیکلاس برنز، سفیر آمریکا در چین، سه نفر از این چهار قربانی شهروند آمریکا هستند و نفر چهارم در آیووا سکونت دارد.

او افزود که از این حادثه خشمگین و عمیقاً نگران است.

آقای برنز روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «مأمور کنسولی آمریکا امروز برای ملاقات با ۴ قربانی حادثه به بیمارستان جی‌لین رفت که آن‌جا تحت درمان هستند.»

آدام زابنر، نماینده ایالت آیووا، گفت برادرش، دیوید زابنر، جزو مجروحان است.

آقای زابنر روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت: «دیوید دانشجوی دکترای دانشگاه تافتس است و برای تبادلات علمی بین کالج کرنل در مانت ورنون آیووا و دانشگاه بیهوا در جی‌لین به چین رفته است. دقایقی پیش با دیوید صحبت کردم. در حال بهبودی است و وضعیت خوبی دارد.»

فیلم‌ها و تصاویر این حادثه روز دوشنبه به‌طور گسترده در شبکه اجتماعی ایکس انتشار یافتند اما خبر این حادثه در همتای چینی ایکس، ویبو، که رژیم کنترل شدیدی روی آن دارد، پوشش داده نشد. رسانه‌های چینی از روز سه‌شنبه فقط بیانیه رسمی دولت را در رابطه با این حادثه بازنشر کرده‌اند.

کیم رینولدز، فرماندار جمهوری‌خواه آیووا، در بیانیه‌ای آنلاین در روز دوشنبه گفت که متعاقب «این حمله هولناک» با هیأت فدرال ایالتی و وزارت امور خارجه تماس گرفته است.

اشلی هینسون، نماینده جمهوری‌خواه آیووا، گفت تیم او با کالج کرنل در تماس است و هر کاری که بتواند خواهد کرد تا شهروندان ساکن آیووا در صحت و سلامت به خانه بازگردند. بیایید با هم برای سلامتی و امنیت آن‌ها دعا کنیم.»

این حادثه درحالی رخ داد که رژیم چین و آمریکا در بحبوحه افزایش تنش‌های دوجانبه بر سر مسائل تجاری، فناوری و حقوق بشری در پی تقویت تعاملات مردمی هستند.

رهبر حزب کمونیست چین اعلام کرد که قصد دارد طی پنج سال آتی ۵۰ هزار جوان آمریکایی را برای ادامه تحصیل به چین بکشاند. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در سفر به پکن در ماه آوریل روی نابرابری تبادل دانشجویان بین دو کشور تأکید کرد. در حال حاضر، کمتر از ۹۰۰ دانشجوی آمریکایی در چین تحصیل می‌کنند اما بیش از ۲۹۰ هزار دانشجوی چینی در مؤسسات آموزشی آمریکا نام‌نویسی کرده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا با استناد به «اجرای خودسرانه قوانین محلی، از جمله ممنوع‌الخروجی و خطر بازداشت‌های غیرقانونی» در سرزمین اصلی چین به آمریکایی‌ها توصیه کرده که در سفر به این کشور تجدیدنظر کنند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

ارزیابی کاخ سفید از پاسخ حماس به توافق آتش‌بس

کاخ سفید در حال ارزیابی پاسخ حماس به توافق آتش‌بس ایالات متحده است. این درحالی است که دولت بایدن سعی دارد برای رسیدن به صلح پایدار در خاورمیانه میانجی‌گری کند.

حماس و گروه شبه‌نظامی جهاد اسلامی که هردو از سوی آمریکا به‌عنوان سازمان‌های تروریستی شناخته می‌شوند، اعلام کردند که «برای دستیابی به توافق سازنده» آمادگی دارند و اولویت آن‌ها «توقف کامل جنگ» است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، گفت پاسخ حماس بلافاصله پس از تحویل به مقامات مصری و قطری به دست دولت بایدن رسید.

آقای کربی طی گفت‌و‌گو با خبرنگاران در ۱۱ ژوئن گفت: «ما پاسخی را که حماس به قطر و مصر داده دریافت کردیم و هم‌اکنون در حال ارزیابی آن هستیم.»

توافق آتش‌بس دائمی چند مرحله دارد که درصورت نهایی‌شدن بتدریج شرایط تبادل زندانیان و گروگان‌ها، خروج نیروهای اسرائیلی از مراکز مسکونی غزه و پایان دادن به سیطره سیاسی حماس در منطقه را فراهم می‌کند.

آمریکا به‌عنوان ضامن تضمین می‌دهد که اسرائیل به تعهدات خود در این توافق پایبند خواهد بود و مصر و قطر نیز ضمانت حماس را برعهده می‌گیرند.

وزرای خارجه قطر و مصر در بیانیه‌ای مشترک گفتند که در حال بررسی پاسخ هستند و به میانجی‌گری خود تا زمان رسیدن به توافق ادامه می‌دهند.

آقای کربی در واکنش به پاسخ حماس گفت: «دریافت پاسخ به‌طور حتم سودمند است.»

«پاسخ را همین الآن دریافت کردیم. تیم ما در حال بررسی آن است. تا جایی‌که می‌دانم، طرف‌های قطری و مصری هم در حال ارزیابی آن هستند.»

این تحول به دنبال انتشار گزارشات تأییدنشده‌ای رخ داده که اولین‌بار در وال‌استریت ژورنال منتشر شدند. این مجله مدعی شد که یحیی سنوار، رهبر حماس، کشته شدن ده‌ها هزار غیرنظامی فلسطینی را یک «فداکاری ضروری» برای قرار دادن جهان در برابر اسرائیل می‌داند.

مقامات بهداشتی فلسطین برآورد می‌کنند که این جنگ حدود ۳۷ هزار کشته برجا گذاشته است اما این آمار غیرنظامیان و پیکارجویان را از هم تفکیک نمی‌کند. اسرائیل ورود روزنامه‌نگاران خارجی را به غزه ممنوع و مشروط به همراهی نیروهای ارتش کرده است که نشان می‌دهد برآورد تلفات فلسطینیان تنها با تکیه به منابع فلسطینی انجام می‌گیرد.

ارتش اسرائیل می‌گوید از آغاز تهاجم این کشور به غزه از ۲۷ اکتبر سال گذشته تاکنون ۲۹۸ نظامی اسرائیلی جان خود را از دست داده‌اند.

آقای کربی صحت صحبت‌های منتسب به آقای سنوار را تأیید نکرد اما گفت محتوای آن‌ها از طرز فکر رهبر این گروه تروریستی و به‌طور کلی رویکرد حماس حکایت دارد:

«این‌که آقای سنوار به هیچ عنوان برای جان فلسطینیان بی‌گناهی که در این جنگ- که خود آغازگر آن بودند- گرفتار شده‌اند ارزش قائل نیست، نباید برای کسی تعجب‌آور باشد و این‌که هیولایی مانند آقای سنوار از این مسئله ابراز خرسندی کند و آن را غنیمت بشمارد، جای تعجب ندارد.»

«این صحبت‌ها ضمن آشکار کردن قابلیت‌های سازمانی حماس نشان می‌دهند که جنگ جاری چگونه آغاز شد و اگر آقای سنوار چنین تمایلاتی نداشت و کار درست را انجام می‌داد، جنگ بسرعت خاتمه می‌یافت.»

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

شعارهای تبلیغاتی نامزدها همزمان با تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی مخالفان و ناراضیان

در حالی که کمتر از سه هفته به چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران مانده است، شش نامزدی که از فیلتر شورای نگهبان عبور کردند هر یک در تلاش هستند با شعارهای انتخاباتی خود رای مردم را به خود جلب کنند.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه به جهت حساسیت انتخابات ریاست‌جمهوری به فضای مجاز‌ی اهمیت می‌دهیم، گفته است که تبلیغات نامزد‌ها کاملا رصد می‌شود، حتی تذکر می‌گیرند و برمبنای قانون با آنها رفتار می‌شود.

خبرگزاری مهر نوشته است که هر کدام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری شعاری را برای دولت آینده خود انتخاب کرده‌اند. شعارهای انتخاباتی کاندیداها به این شرح است؛  مسعود پزشکیان؛ (برای ایران)، مصطفی پورمحمدی؛ (دولت قرار، عدالت و ثروت)، سعید جلیلی؛  (یک جهان فرصت، یک ایران جهش، هر ایرانی یک نقش باشکوه)، علیرضا زاکانی؛  (دولت خدمت)، امیرحسین قاضی‌زاده؛ (دولت مردم و خانواده)، محمدباقر قالیباف؛ (خدمت و پیشرفت).

در این میان، برخی رسانه‌های داخلی در حالی از مسعود پزشکیان به‌عنوان کسی که ظرفیت تغییر در سیاست‌ها را دارد، نام برده‌اند که او در نخستین گفتگوی تلویزیونی خود عنوان کرده است که «ما قرار نیست برنامه جدیدی بنویسیم یا سیاست‌های جدیدی در کشور اعلام کنیم زیرا سیاست‌های کلی رهبری مشخص است… نخستین قدم دولت ادامه مسیر دولت ابراهیم رئیسی خواهد بود.»

روزنامه هم‌میهن در گزارشی نوشته است که فرصت کمی تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده و احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب پشت سر تنها کاندیدای این جریان قرار می‌گیرند. ستاد انتخاباتی مسعود پزشکیان تشکیل شده و این ماراتن سریع، به سرعت پایان می‌یابد. تحلیل‌ها حول محور این است که پزشکیان ظرفیت تغییر ریل‌گذاری فعلی در کشور را دارد.

روزنامه فرهیختگان نیز نوشته است که برداشت جناح‌ اصولگرایی این بود که انتخابات ۱۴۰۳ به رقابت درون جناحی تبدیل خواهد شد.پزشکیان می‌تواند از چنددستگی که درون اصولگرایان ایجاد شده، به نفع خود استفاده کند و آرای اصلاح‌طلبان را به‌تنهایی از آن خود کند.

عباس عبدی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب و فعال سیاسی درباره فضای این انتخابات در روزنامه اعتماد نوشته است که به نظر من ساختار انتخاباتی این دوره ناشی از خطای محاسباتی نیست. گرچه تصمیم محافظه‌کارانه‌ای است، ولی نمی‌تواند ناشی از خطا باشد. خطا به این معنی که گمان کنند، اصلاح‌طلبان و مردم می‌آیند، ولی نامزد دیگری رای آورد. به نظرم بروز چنین خطایی دور از ذهن است.

تعیین مکان‌های اخذ رای برای ایرانیان خارج کشور و فراخوان‌ها برای برپایی تجمعات اعتراضی

محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور در گفتگو با «نورنیوز» گفت که تعداد ۲۵۰ مکان در سراسر دنیا برای مشارکت ایرانیان خارج از کشور در انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که بسیاری از کاربران ایرانی داخل و خارج کشور با انتشار مطالبی در شبکه‌های اجتماعی از تحریم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری صحبت می‌کنند.

سازمان «همبستگی ملی برای ایران» در بیانیه‌ای اعلام کرد که همزمان با روز انتخابات در تاریخ جمعه ۲۸ ژوئن مصادف با هشتم تیر ماه، از ساعات نخستین صبح تا پایان زمان رای‌گیری در محل صندوق‌های اخذ رای در سراسر آمریکا تجمع برگزار خواهد شد.

همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، گزارش رسانه‌های حقوق بشری از افزایش فشارها بر کنشگران مدنی و سیاسی با بازداشت و محکومیت آنها توسط نهادهای امنیتی خبر داده‌اند.

مخالفان جمهوری اسلامی و افراد ناراضی از جمهوری اسلامی که تعداد زیادی از شهروندان ایرانی را در داخل و خارج از ایران تشکیل می‌دهند از انتخابات ۱۴۰۳ با هشتگ #سیرک_انتخابات یاد کرده و از صندوق‌های رای جمهوری اسلامی گریزان هستند.

نظرسنجی‌هایی که فعالان و گروه‌های سیاسی که تاکنون در فضای مجازی برگزار کردند، نشان می‌دهد که تحریم‌کنندگان انتخابات و کسانی که گفتند رای نمی‌دهند بالاتر از ۶۰ درصد هستند. البته این به معنی نظرسنجی رسمی و قابل استناد نیست اما در فضای مجازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

خبرگزاری دولتی روسیه: توافق جامع تهران و مسکو تعلیق شد؛ سفیر ایران تکذیب کرد

در حالی که خبرگزاری دولتی روسیه، گزارش داد که توافقنامه همکاری دوجانبه جامع میان ایران و روسیه به دلیل مشکلاتی که شرکای ایرانی با آن مواجه بودند، موقتاً به حالت تعلیق درآمده است، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو این موضوع را رد کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، کرملین گفته است که در ادامه کار روسیه و ایران بر سر توافق همکاری، برنامه ممکن است تغییر کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه‌شنبه گفت که مسکو و تهران به کار خود بر روی توافقنامه همکاری دوجانبه جامع ادامه می‌دهند، اگرچه برنامه رویدادهای خاص ممکن است تغییر کند.

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در روسیه با انتشار ویدئویی در شبکه اجتماعی ایکس در واکنش به این اخبار عنوان کرد که روند نهایی شدن توافقنامه راهبردی ایران و روسیه بر اساس برنامه در حال انجام است. آن چه به عنوان تعلیق توافقنامه اجرایی همکاری دو کشور در رسانه‌ها ذکر شده است نادرست و نتیجه ترجمه غیردقیق اظهارات مقام‌های روسی است.

توافق همکاری دوجانبه مسکو و تهران

در سپتامبر ۲۰۲۲ توافق بین مسکو و تهران در جریان دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور وقت جمهوری اسلامی، اعلام شد.

در ماه ژانویه گذشته، وزارت امور خارجه روسیه گفته بود که یک معاهده جدید بین دولتی و منعکس‌کننده «افزایش بی‌سابقه» در روابط روسیه و ایران، در مراحل نهایی توافق است و انتظار می‌رود پوتین و رئیسی به زودی آن را امضا کنند.

خبرگزاری‌های داخل ایران، همچنین اواسط اردیبهشت ماه اعلام کردند که دبیران شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی و روسیه درحاشیه دوازدهمین اجلاس بین‌المللی نمایندگان مقامات عالی کشورها در امور امنیتی، یک یادداشت تفاهم امنیتی امضا کردند.

اواخر اردیبشهت ماه، ابراهیم رئیسی و هیات همراه او در سانحه سقوط بالگرد در ورزقان آذربایجان شرقی جان باختند.

رویترز نوشته است که رئیسی یک تندرو بود، او که به عنوان جانشین بالقوه رهبر جمهوری اسلامی شناخته می‌شد، بر اثر سقوط بالگرد در ماه می کشته شد.

ولادیمیر پوتین در پیام تسلیت خود درگذشت ابراهیم رئیسی و تیم همراه را «فاجعه عظیم» دانسته و درباره او نوشته بود: «او به عنوان دوست واقعی روسیه، مشارکت شخصی ارزشمندی در توسعه روابط حسن همجواری بین کشورهایمان داشت و تلاش زیادی برای رساندن آنها به سطح مشارکت استراتژیک انجام داد.»

به نوشته رویترز، از زمان جنگ اوکراین، روسیه برای تقویت روابط سیاسی، تجاری و نظامی خود با ایران به سمت رابطه عمیق‌تری حرکت نموده که این ایالات متحده و اسرائیل را با نگرانی مواجه کرده است.

این خبرگزاری با بیان اینکه مسکو و تهران به هر طریقی بر سیاست خارجی آمریکا اعمال فشار می‌کنند، نوشت که ایران و روسیه می‌خواهند آنچه را که به گفته آنها «نظم جهانی چندقطبی عادلانه‌تر است» ایجاد کنند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

کندن سر تندیس پادشاه بریتانیا در سالروز تعطیل رسمی تولد او

فعالان در استرالیا تندیس جورج پنجم در مرکز شهر ملبورن را در بحبوحه کارزار آسیب‌رسانی به تندیس اشخاص برجسته دوران استعمار استرالیا تخریب کردند.

ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهند که فردی با ژاکت بلند سبزرنگ، سر تندیس پادشاه سابق بریتانیا در کینگز دامین در خیابان لینلیتگو در حوالی سالن مایر موزیک بِل سیدنی را از تن آن جدا می‌کند.

این ویدئوی ۵۴ ثانیه‌ای همچنین نشان می‌دهد که فردی روی تندیس رنگ قرمز می‌پاشد و عبارت «مستعمره‌نشین سقوط خواهد کرد» را با اسپری روی آن می‌نویسد.

آهنگ «خداوند نگهدار ملکه باد» از گروه پانک راک بریتانیایی «د کلش» نیز روی این ویدئو شنیده می‌شود.

حساب کاربری @akaWACA که به نام «اتحاد افشاگران، کنشگران و جوامع» شناخته می‌شود، این ویدئو را در ۱۰ ژوئن در شبکه اجتماعی ایکس منتشر کرد؛ روزی که برای بیشتر استرالیایی‌ها به مناسبت تولد پادشاه تعطیل است.

حساب کاربری WACA در توضیح زیر ویدئو نوشت: «برای عرض تبریک به اعلی‌حضرت، تولدت مبارک مادربه‌خطا!»

آن‌ها با استناد به عبارت مورد علاقه کنشگران حامی فلسطین نوشتند: «از رودخانه تا دریا، #همیشه_بوده_همیشه-خواهد_بود.» که اشاره به عدم وجود کشور اسرائیل دارد.

ACA همچنین در حساب کاربری خود اقدام به نشر و بازنشر محتواهای فلسطین‌پسند و ضد استعماری کرد و در یکی از پست‌های خود از نخست‌وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیزی، تحت عنوان «حامی نسل‌کشی» نام برد و افزود که او «به معنای واقعی کلمه با روح و روان ملت بازی کرده است.»

این خرابکاری در ادامه حملات قبلی به بناهای تاریخی مربوط به شخصیت‌های برجسته دوران استعمار استرالیا رخ داد.

خرابکاران در ماه مه، تندیس ویلیام کروتر، نخست‌وزیر سابق تاسمانی، در شهر هوبارت ایالت تاسمانی را از ناحیه مچ پا بریدند و آن را با گرافیتی تخریب کردند.

تندیس او به‌صورت روبه‌پایین روی زمین در میدان فرانکلین پیدا شد، درحالی‌که عبارات «از هر دست بدهی» و «استعمارزدایی» با اسپری رنگ روی پایه‌های تندیس به چشم می‌خوردند.

در ۲۶ فوریه، که به‌عنوان روز استرالیا شناخته می‌شود، جمعی از کنشگران تندیس کاپیتان جیمز کوک در شهر ملبورن را از ناحیه مچ پا بریدند و سرنگون کردند. آن‌ها یک روز جلوتر روی تندیس رنگ پاشیده بودند.

عبارت «مستعمره‌نشین سقوط خواهد کرد» با رنگ قرمز روشن روی تندیس به چشم می‌خورد.

مجسمه ملکه ویکتوریا نیز در همان روز به رنگ قرمز درآمد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی