Search
Asset 2

کاشت درخت، راهکاری مناسب برای فرار از آلودگی‌‏ها

(TIM BRAKEMEIER/AFP/Getty Images)
(TIM BRAKEMEIER/AFP/Getty Images)
(TIM BRAKEMEIER/AFP/Getty Images)

مراسم روز درختکاری، امروز پنجشنبه ۱۵ اسفند، با اجرای مراسم کاشت و توزیع نهال و با حضور بسیاری از مسئولین در چندین استان‌‏ کشور برگزار شد. این مراسم هر ساله در راستای فرهنگ‌سازی، توسعه و حفظ  فضای سبز اجرا می‌‏شود.

مراسم کاشت بیش از ۵۰ اصله نهال دراستان قم، توزیع ۴۰ هزار اصله نهال رایگان در نکا، کاشت ۵۰ هزار اصله درخت در بجنورد و توزیع هزاران اصله نهال در خراسان شمالی و .. از جمله این مراسم است.

این مراسم، با هدف حفظ و نگهداری از منابع طبیعی انجام و همواره از سوی مسئولان در بخش‌‏های مختلف مورد حمایت قرار می‌‏گیرد.

در همین راستا و به نقل از خبرگزاری مهر، رئیس آموزش و پرورش قرچک با اشاره به اهمیت حفظ منابع طبیعی گفت: هدف اصلی از بزرگداشت هفته‌ی منابع طبیعی، ترویج و اشاعه‌ی فرهنگ منابع طبیعی بین آحاد جامعه است.»

مدیرکل صداوسیمای خراسان جنوبی نیز در مراسم روز درختکاری بر فواید و اثرات زیست محیطی درخت و درختکاری تأکید کرد و گفت: «کنترل آلودگی و کیفیت هوا، کاهش آلودگی صوتی، کمک به زندگی پرندگان و حیوانات و ترسیب کربن از جمله این اثرات است.»

مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با  انتشار گزارشی از وضعیت درختان مقاوم به آلودگی در این تهران، اعلام کرد: «درخت توت و درخت چنار دو گونه‌ی مقاوم به آلودگی هستند که در کاهش آلودگی هوای تهران نیز بسیار مؤثرند.»

درختان همواره یکی از مهم‌ترین منابع طبیعی برای موجودات زنده محسوب می‌‏شوند. تلطیف هوا، تعادل دمای محیط، حفاظت از خاک و تأمین بخشی از مواد غذایی مورد نیاز انسان، اندکی از این فواید است. علاوه براین درختان بهترین منابع طبیعی برای کاهش آلودگی‌‏های زیست محیطی اعم از آلودگی هوا و آلودگی صوتی می‌‏باشند.

در واقع کنترل آلودگی‌ هوا و افزایش کیفیت آن از فواید اصلی درختان در شهرها محسوب می‌‏شود. درختان با جذب ذرات جامد معلق در هوا و گازهای مخرب مانند یک فیلتر بیولوژیک عمل می‌کنند و هوای تنفسی افراد را پاک می‌کنند. همچنین با اصلاح درجهی حرارت هوا و ایجاد و یا تغییر جریان باد روی انتشارات آلاینده‌ها تأثیر گذاشته و محیط پاکی را برای زندگی و حیات سایر موجودات فراهم می‌‏کنند. درختان به‌‏دلیل جذب دیاکسید کربن، بیش‌ترین سهم را در پاکسازی هوا از گازهای گلخانه‌ای دارند. ‌‏همچنین با کاشت درختان ‌‏انبوه در حاشیه‌ی بزرگراه‌ها، می‌توان آلودگی‌‏های صوتی را تا حدی کنترل کرد. از همین‌رو، با اهمیت دادن به فضای سبز شهری می‌‏توان بسیاری از عوارض و آلودگی‌های زندگی در شهرهای بزرگ را تا حد زیادی کنترل کرد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی