logo_eet

خشونت پلیس علیه معترضین در اتاوا؛ کامیون‌ها از اتاوا خارج می‌‌‌‏شوند

رانندگان کامیون معترض در اتاوا امروز ۱۹ فوریه اقدام به ترک شهر اتاوا کردند و در حال خروج از مرکز شهر اتاوا مردم، با فریاد های تشکر و آزادی
(Andrej Ivanov/AFP via Getty Images)

رانندگان کامیون معترض در اتاوا امروز ۱۹ فوریه اقدام به ترک شهر اتاوا کردند و در حال خروج از مرکز شهر اتاوا مردم، با فریاد های تشکر و آزادی از آنها استقبال می‌‌‌‏کنند.

اعتراضات موسوم به «کاروان آزادی» در اتاوا پایتخت کانادا روز هجدهم فوریه، با خشونت پلیس روبرو شد. پلیس کانادا ابتدا سه تن از برگزار کنندگان را دستگیر کرد و سپس با آوردن یگان‌های سوارکار و مسلح، و نیز استفاده از اسپری فلفل، اقدام به بازداشت بیش از ۱۰۰ معترض و توقیف ۲۰ خودرو کرد که در میان بازداشت‌شدگان برخی سازمان‌دهندگان اعتراضات نیز دیده می‌شوند.

همچنین گزارش شده است که پیشروی پلیس سواره و افسران پیاده به سمت تظاهرکنندگان در برخی موارد موجب به زمین خوردن برخی معترضان شده است و اسب پلیس یک زن مسن بر روی ویلچر را زیر گرفت.

اقدامات تهاجمی اخیر پلیس در اتاوا، به دنبال دستور جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا مبنی بر استفاده از قانون شرایط اضطراری بوده است.

اعتراضات موسوم به کاروان آزادی، در اواخر ماه ژانویه تظاهرات توسط رانندگان کامیون کانادایی آغاز شد که به دستورات دولت در خصوص واکسیناسیون اجباری رانندگان کامیون اعتراض داشتند. در ادامه، این اعتراضات تاکنون به جنبش بزرگی تبدیل شده‌است که مردم سراسر کانادا برای مخالفت با مقررات و محدودیت‌های گوناگون دولت در خصوص کووید۱۹ به آن پیوسته‌اند.

گزارش شده است که پلیس اتاوا حصارها و موانعی را در مرکز شهر اتاوا ایجاد کرده است تا یک منطقه امن ایجاد کند و سفر و تجمع افراد در این منطقه را ممنوع کند. منطقه امن از خیابان برونسون تا کانال و کوئینز وی تا پارلمان هیل است. فقط ساکنان محلی یا افرادی که در منطقه کار می‌‌‌‏کنند اجازه خواهند داشت به منطقه امن بروند. استیو بل، رئیس پلیس موقت اتاوا در ۱۷ فوریه گفت که منطقه امن شامل نزدیک به ۱۰۰ ایست بازرسی است.

روز گذشته، هجدهم فوریه، بنجامین دیکتر از سازمان‌دهنده اعتراضات که هنوز دستگیر نشده است، در توییتر از معترضان خواست تا آنجا را ترک کنند و از پلیس درخواست کرد که به کامیون داران اجازه دهد «با آرامش آنجا را ترک کنند.» وی افزود که شیشه‌های کامیون یکی از رانندگان کاروان آزادی کانادا توسط پلیس اتاوا شکسته شده، و راننده به زور اسلحه از درون ماشین بیرون کشیده شده است.

در همین حال، دیده شده است که معترضان در خیابان‌های ولینگتون و متکالف سنگرهای برفی ساخته‌اند تا جلوی پیشروی پلیس را به سمت مرکز تظاهرات در مقابل پارلمان کند کنند.

دو تن از سازمان‌دهنده کاروان آزادی، به نام‌های کریس باربر و تامارا لیچ، روز ۱۷ فوریه دستگیر شدند. دنیل بولفورد، که هماهنگی‌های امنیتی در تظاهرات را برعهده داشت نیز در ۱۸ فوریه دستگیر شد. در حالی که ناظران این اعتراضات را صلح‌آمیز گزارش کرده‌اند، سازمان‌دهندگان فوق، به جرایمی مانند کمک به ارتکاب شرارت، عدم اطاعت از دستور دادگاه و مقابله با پلیس متهم شده‌اند.

رئیس مجلس کانادا گفته است که جلسه ۱۸ فوریه مجلس عوام به دلیل گسترش عملیات پلیس لغو شد.

روز ۱۴ فوریه، دولت فدرال برای مقابله با اعتراضات جاری، قانون شرایط اضطراری را در دستور کار قرار داد. مجلس عوام در حال حاضر در حال بحث در مورد اقدامات مربوط به این قانون است.

کندیس برگن، رهبر موقت حزب محافظه کار کانادا، می گوید که وضعیتی که در پایتخت این کشور به دلیل سرکوب معترضان توسط پلیس در حال رخ دادن است، توسط نخست وزیر و «تمایل او برای ایجاد تفرقه بین کانادایی‌ها» ایجاد شده است.

وی افزود «من از آنچه امروز در اتاوا می بینیم خیلی ناراحت هستم … وقت آن است که نمایندگان مجلس فردا به مجلس بازگردند تا جلوی تجاوز این دولت را بگیرند و وحدت، یکپارچگی و امید را بازگردانند. بازگشت به سمت مردم‌مان.»

سناتور محافظه کار لئو هوساکوس نیز در توئیتر خود اظهارات برگن را تکرار کرد و گفت که ترودو مسئول وضعیت اتاوا است. «آنچه امروز در اتاوا اتفاق می‌افتد کاملاً زیر سر یک نفر است. جاستین ترودو». وی افزود جاستین ترودو با یک دستور بدبینانه در راستای مصلحت سیاسی عمل کرد. در حالی که همه شاخص‌ها نشان می‌دهد زمان آن رسیده است که چنین اقداماتی را کاهش دهیم.

مرکز عدالت برای آزادی های قانون اساسی (JCCF) یک سازمان مدافع آزادی در کانادا است و وکالت قانونی سازمان‌دهندگان کاروان آزادی را به عهده گرفته است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که در نامه‌ای از رئیس پلیس اتاوا خواهان توقف بازداشت‌ها شده است.

به گفته این نهاد منشور حقوق و آزادی های کانادا تضمین می‌کند که کانادایی‌ها آزادند تا به طور مسالمت‌آمیز گرد هم‌آیند، ایده‌های خود را بیان کنند، درباره آن‌ها بحث کنند و آنها را به طور گسترده به افراد دیگر از جمله مخالفان سرسخت سیاسی، منتقل کنند. کیت ویلسون، از وکلای این نهاد می‌گوید «تلاش‌های نادرست رئیس پلیس موقت برای ترساندن کانادایی‌ها از اعمال حقوق منشورشان، آزاردهنده است».

گروه‌های آزادی‌های مدنی نیز، کمپین‌هایی را علیه استفاده دولت از قانون شرایط اضطراری در مواجهه با اعتراضات به راه انداخته‌اند. نوآ مندلسون آویو، مدیر اجرایی انجمن آزادی های مدنی کانادا، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۱۷ فوریه، پس از اعلام اینکه سازمانش قصد دارد دولت را به دادگاه بکشاند، گفت «اعلام وضعیت اضطراری دولت بی‌‌‌‏سابقه است و به طور جدی حقوق منشور کانادایی‌‌‌‏ها را نقض می‌‌‌‏کند.»

بنیاد قانون اساسی کانادا (CCF) همچنین اعلام کرد که علیه دولت به دلیل استفاده از این قانون در ۱۷ فوریه دست به اقدام قانونی می‌زند.

جوئل لایتباند، نماینده لیبرال، روز ۸ فوریه از حزب خود جدا شد و گفت که لیبرال‌‌‌‏ها در زمان انتخابات ۲۰۲۱ همه‌‌‌‏گیری را سیاسی کردند.

جیسون کنی، نخست وزیر آلبرتا در نامه‌ای به جاستین ترودو، مخالفت خود را با استفاده دولت از قانون شرایط اضطراری برای برخورد با معترضان در اتاوا اعلام کرد. اقدامی که به گفته او «سنگین» است و می‌تواند آسیب جبران‌ناپذیری به دموکراسی کانادا وارد کند.

در طول مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۱، لیبرال ها دستورات واکسیناسیون کووید۱۹ را به عنوان یک تعهد انتخاباتی اعلام کردند. آنها پس از پیروزی در یک دولت اقلیت در انتخابات ۲۰ سپتامبر، واکسیناسیون را برای سفرهای هوایی و قطاری و همچنین برای کارمندان فدرال اجباری کردند.

نظرسنجی‌های منتشر شده پس از انتخابات نشان می‌دهد که کانادایی‌‌‌‏ها به طور فزاینده‌ای دچار اختلاف و تفرقه شده‌اند. نظرسنجی منتشر شده توسط موسسه «مارو» در ۲۵ سپتامبر نشان داد که ۷۷ درصد از کانادایی‌ها متوجه شدند که کشور پس از انتخابات بیشتر تقسیم شده است. داده‌های منتشر شده نظرسنجی انجمن مطالعات کانادایی نیز نتایج مشابهی را بازگو می‌کند.

بسیاری از معترضان گفته‌‌‌‏اند که قصد دارند تا زمان لغو حکم در اتاوا بمانند.

تامارا لیچ، یکی از سازمان‌دهنده تظاهرات، در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۱۴ فوریه گفته بود «ما صلح‌آمیز خواهیم ماند، اما در مقابل پارلمان می‌مانیم، تا زمانی که محدودیت‌ها به طور قطعی به پایان برسد.» با خشونت از طرف پلیس هم اکنون کامیون‌‌‌‏ها در حال ترک اتاوا هستند.

مطالب دیگر:

جنایات برداشت اعضای بدن در چین باعث نگرانی در طول بازی‌های المپیک زمستانی شده است

 سازمان‌دهندگان «کاروان مردمی» پرده از برنامه‌های خود برداشتند که قرار است به واشنگتن بروند

آمریکایی‌ها باید به کالاهایی که در چین با بهره‌کشی از کارگران تولید شده‌است «نه» بگویند

اخبار مرتبط