Search
Asset 2

هشدار به پکن: آزار و سرکوب مسلمانان چین را خاتمه دهید

(STR/AFP/Getty Images)
(STR/AFP/Getty Images)
(STR/AFP/Getty Images)

دولت چین بار دیگر متهم شد که حدود یک الی سه میلیون نفر از مسلمانان چین را با هدف سرکوب قومی و مذهبی در اردوگاه‌های کار اجباری حبس کرده است.

به گزارش رویترز، در آستانه آغاز ماه رمضان، آمریکا حزب کمونیست چین را به دلیل بازداشت‌های دسته جمعی مسلمانان اقلیت اویغور و سایر مسلمانان این کشور به شدت محکوم کرد و در این خصوص حکومت چین را به دیکتاتوری آلمان نازی تشبیه کرد.

اظهار نظر جدید در این رابطه روز جمعه ۳ می، برابر با ۱۳ اردیبهشت، از سوی « راندال شریور »، مدیر سیاستگذاری آسیا دروزارت دفاع آمریکا صورت گرفته است. چین این اردوگاه‌های کار اجباری را کمپ‌های بازپروری می‌داند که برای مقابله با تهدید افراط‌ گرایی تأسیس کرده است.

بازداشتی‌های سابق در این اردوگاه‌ها گفته‌اند که در جریان بازجویی‌ها در این اردوگاه‌ها شکنجه شده‌اند و در سلول‌های پر از جمعیت نگهداری می‌شدند و به صورت روزانه هدف رفتارهای خشونت‌آمیز قرارمی‌گرفتند که باعث می‌شد برخی از این افراد دست به خودکشی بزنند.

راندال شریور تخمین زد که تعداد بازداشتی‌ها در این اردوگاه‌ها می‌تواند به عدد سه میلیون تن نیز برسد و افزود « حزب کمونیست چین از نیروهای امنیتی خود برای بازداشت و حبس گسترده و دسته جمعی مسلمانان چینی در اردوگاه‌های کار اجباری استفاده می‌کند. »

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا از واژه اردوگاه کار اجباری که مربوط به دوره آلمان نازی‌ است در ارتباط با این اردوگاه‌ها استفاده کرده، گفت: « این واژه توجیهی بر آن چیزی است که ما از وضعیت موجود در این اردوگاه‌ها درک کرده‌ایم. دست کم یک میلیون تن در این اردوگاه‌ها زندانی هستند که احتمال دارد این میزان نزدیک به سه میلیون شهروند از۱۰ میلیون اویغور باشد. به همین دلیل من از این واژه استفاده کردم. »

وزیر خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه هفته پیش از واژه اردوگاه‌های بازپروری برای توصیف این اماکن در چین استفاده کرد و گفت که این اقدامات دولت پکن یادآور وضعیت سال‌های ۱۹۳۰ است.

دولت آمریکا تحریم‌هایی را علیه مقام‌های ارشد چین در استان شین‌ جیانگ که محل اصلی سکونت اویغورهای چین و سایر اقلیت‌های مسلمان است، بررسی کرده است.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که چین بسیاری از اقدامات مذهبی و فرهنگی در شین‌جیانگ را مستحق مجازات می‌داند که شامل مجازات برای متون اسلامی ارائه شده برای کودکان و ممنوعیت نامگذاری کودکان با اسامی اویغوری توسط والدین می‌شود.

طی گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان ملل در خصوص گروه‌هایی که هدف تبعیض نژادی قرار گرفته‌اند، به گزارش‌های معتبری در خصوص آزار و شکنجه گسترده گروه‌ها و قومیت‌های چینی اشاره شده است.

در نوامبر سال گذشته میلادی، طی بیانیه‌ای که توسط ۲۷۸ پژوهشگر، متخصص و استاد دانشگاه از ۲۶ کشور دنیا به امضا رسیده است، از پکن خواسته ‌شد که بازداشتگاه‌های گسترده خود در منطقه مسلمان نشین اویغور که با هدف سرکوب‌های مذهبی و قومی تأسیس شده است را تعطیل کند.

این بیانیه تشریح می‌کند که چگونه بیش از یک میلیون نفر در اردوگاه‌ها، بدون محاکمه بازداشت شده‌اند و تحت شکنجه، فشارهای روانی و تجاوز قرار گرفتند تا به این طریق زبان مادری، باورهای مذهبی و شیوه‌های فرهنگی خود را رها کنند.

امضاء کنندگان بیانیه فوق از دولت‌ها و سازمان‌های مختلف خواسته‌اند که از رئیس ‌جمهور چین و نیز دبیر حزب کمونیست چین در منطقه خود مختار اویغور بخواهند فوراً بازداشتگاه‌هایی را که برای « تغییر و تحول از طریق آموزش » ایجاد شده است را تعطیل کنند و نیز همه افراد بازداشت شده در این خصوص از جمله مسلمانان اویغور، قرقیزها و قزاق‌ها را آزاد کنند.

مطالب دیگر:

داستان عکسی که وحشی‌‏گری حزب کمونیست چین را نشان داد

سوسیالیسم فقر می‌آورد، نه ثروت !

تمرین‌‏هایی برای جلوگیری، کاهش و درمان اختلالات یادگیری در کودکان

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی