Search
Asset 2

غذای مجانی، جایزه آنهایی که گوشی خود را کنار بگذارند

(Tang Chhin Sothy/AFP/Getty Images)
(Tang Chhin Sothy/AFP/Getty Images)
(Tang Chhin Sothy/AFP/Getty Images)

یک رستوران زنجیره‌ای در انگلستان مشتریان خود را تشویق می‌کند که هنگام صرف غذا از گوشی‌های خود استفاده نکنند و حتی در معرض دیدشان نیز نباشد. این رستوران برای کودکانی که والدینشان در طول مدت صرف غذا از تلفن همراه خود استفاده نکنند غذای مجانی سرو می‌کند.

در این رستوران که «فرانکی اند بنی» نام دارد، جعبه‌هایی مخصوص تعبیه شده و در صورتی که والدین در طول مدت حضور در رستوران گوشی‌های خود را داخل آن بگذارند و استفاده نکنند به عنوان جایزه به کودکان‌شان غذای مجانی داده می‌شود.

این رستوران زنجیره‌ای حدود ۲۵۰ شعبه در سراسر انگلستان دارد و این طرح را برای مدتی محدود و با هدف فرهنگ‌سازی ایجاد کرده است.

به گزارش دیلی میل، یکی از پرسنل این رستوران گفت: «کارکنان ما سعی می‌‏کنند مشتریان را تشویق کنند به این ابتکار بپیوندند، اما هیچ اجباری وجود ندارد.» وی افزود «اگر این طرح موفقیت‌آمیز باشد، به شیوه‌هایی برای ادامه آن به صورت دائمی خواهیم پرداخت.»

به گفته مسئولان این رستوران، تحقیقی نشان داده است از هر ده کودک هفت نفر می‌خواهند والدین‌شان وقت کمتری را صرف گوشی‌های خود کنند.

پیش‌تر نیز تعدادی از رستوران‌های آمریکایی در سال‌های اخیر سعی کردند مشتریان را تشویق کنند در طول صرف غذا کمتر از گوشی‌های خود استفاده کنند.

رستورانی در شهر نیویورک، جعبه‌های را روی میزها قرار داده بود که روی آنها نوشته شده بود «من را باز کن». پس از باز کردن پیامی در آن بود مبنی بر اینکه از مشتری دعوت شده بود که گوشی را در آن جعبه بگذارد. رستورانی دیگر، به کسانی که تلفن‌شان را تحویل دهند، ۱۰ درصد تخفیف می‌داد.

تحقیقات نشان داده است که همراه داشتن تلفن همراه در هنگام صرف شام یا نهار، می‌تواند باعث کاهش حس همدلی افرادی شود که با هم دور یک میز غذا هستند. حتی اگر تلفن مورد استفاده قرار نگیرد و فقط در معرض دید باشد. در سال ۲۰۱۴ نیز محققان دانشگاه ویرجینیا پی بردند که وجود تلفن همراه هنگام نهار می‌تواند باعث حواس پرتی ‌شود.

در یک تحقیق دیگر که در مجله «اکسپریمنتال سوشال سایکولوژی» منتشر شد، محققان گفتند که استفاده از تلفن همراه منجر به حواس پرتی می‌‏شود که مزایای تعامل اجتماعی بین افراد را تضعیف می‌‏کند. برعکس، هنگامی که گوشی‌ها در طول صرف غذا کنار گذاشته می‌شوند و قابل مشاهده نبودند، حاضرین از صرف غذا و تعاملات خود بیشتر لذت می‌بردند.

در یک نظرسنجی که توسط مرکز تحقیقات پیو انجام شد، ۶۲ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که استفاده از تلفن همراه در رستوران خوب نیست. ۸۸ درصد نیز گفتند استفاده از تلفن همراه در طول صرف یک شام خانوادگی خوب نیست.

مطالب دیگر:

شبح کمونیسم در حال حمکرانی بر جهان ما، فصل ۳ : کشتار گسترده در شرق

روزی یک فنجان کاکائو برای پیشگیری از آنفلوآنزا

آزار و شکنجه یک زن مسلمان در زندان‌های چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی