Search
Asset 2

معترض ۱۶ساله هشت ماه پس از اصابت گلوله گاز اشک‌آور به سرش جان باخت 

ابوالفضل امیرعطایی جان باخت 
ابوالفضل امیرعطایی معترض ۱۶ساله (Public Domain)

ابوالفضل امیرعطایی، معترض ۱۶ساله که در ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ در اعتراضات شهر ری در جنوب تهران، بر اثر اصابت گلوله گاز اشک‌آور از فاصله نزدیک به سرش زخمی شده بود، پس از هشت ماه، به دنبال شدت صدمات وارده، جانش را از دست داد. 

مادر ابوالفضل در صفحه اینستاگرامی‌اش خبر جان باختن پسرش را اعلام کرد. 

کمتر از یک هفته پیش در اول خرداد، مادر ابوالفضل امیرعطایی ویدیویی از پسرش منتشر کرد که واکنش او را به حرف‌های مادرش نشان می‌داد. 

ابوالفضل که با متلاشی‌شدن سمت چپ جمجمه‌اش کاملاً فلج شده بود تنها قادر بود چشم‌‌هایش را تکان دهد و واکنشی به محیط اطرافش نداشت. 

مادر ابوالفضل در ۸ ماه گذشته در استوری و پست‌های زیادی از پسرش می‌نوشت و ویدئو و عکس‌های او را پیش و پس از اصابت گلوله منتشر می‌کرد. او با انتشار تصویری از فرزندش نوشت: «ماهم رفت؛ ماهت بمیرد آسمان 

سرکوب خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی در سراسر ایران در ۸ ماه گذشته، مادران بسیاری را در گوشه‌گوشه این خاک عزادار کرد و داغ سنگینی بر دل‌ها گذاشت. 

در جریان اعتراضات سراسری در ایران، سرکوب شدید جمهوری اسلامی منجر به جان‌باختن تعداد زیادی از جوانان معترض در خیابان‌ها شد. ده‌ها معترض دچار آسیب‌های جدی از جمله از دست دادن چشم به‌واسطه شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای شدند. 

سرکوب اعتراضات با بازداشت گسترده کودکان، نوجوانان و جوانان و فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران همراه بود. 

دستکم هفت معترض هم پس از شروع اعتراضات دستگیر و به اعدام محکوم و به دار آویخته شدند. وکلای دادگستری و نهادهای حقوق بشری محاکمه آنها را ناعادلانه و مخالف با قوانین ایران توصیف کرده‌اند. 

نهادها و مجامع بین‌المللی و حقوق بشری و همچنین سیاستمداران در کشورهای مختلف به شدیدترین لحن اقدامات جمهوری اسلامی در برخورد با معترضان را محکوم کرده و خواستار توقف سرکوب‌های خشونت‌آمیز و صدور احکام اعدام برای معترضان شده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی