logo_eet

موافقت رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار کامل ویدئوهای حمله به ساختمان کنگره 

موافقت با انتشار عمومی کامل فیلم امنیتی حمله به ساختمان کنگره توسط کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (رئیس کالیفرنیا) در یک کنفرانس خبری پس از یک جلسه توجیهی بودجه در کنگره ایالات متحده در واشنگتن در 8 مارس 2023 صحبت می کند. (Drew Angerer/Getty Images)

کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار عمومی کامل فیلم امنیتی ضبط شده در ساختمان کنگره ایالات متحده در جریان رویدادهای ۶ ژانویه ۲۰۲۱ و حمله تعدادی از معترضین به ساختمان کنگره موافقت کرد.

مک‌کارتی در یک مصاحبه با فاکس نیوز گفت متهمانی که پس از رفتن به کاخ کنگره در ۶ ژانویه با اتهاماتی روبرو هستند، باید بتوانند این فیلم را برای دفاع از خود در دادگاه ببینند.

این رئیس مجلس جمهوری‌خواه آمریکا همچنین عنوان کرد که پیش از اینکه تصاویر امنیتی کنگره را به طور کامل برای عموم منتشر کند، این فیلم‌ها از نظر امنیتی بررسی خواهند شد.

تأکید مک‌کارتی مبنی بر پیگیری انتشار عمومی فیلم‌های امنیتی، در حالی است که تعداد زیادی از متهمان ۶ ژانویه درخواست کرده‌اند که محاکمه آنها به تعویق بیفتد تا بتوانند این فیلم‌های امنیتی را بررسی کنند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همچنین اضافه کرد که «برای رعایت عدالت برابر، اگر فردی متهم باشد، باید حق داشته باشد که این ویدئوها را ببیند تا از خود دفاع کند.»

برخی از فیلم‌های امنیتی کاخ کنگره که در برنامه فاکس نیوز پخش شد، افسران پلیس را نشان می‌دهد که جیکوب چانسلی – که به شمن کیوآنان معروف است – را در اطراف ساختمان هدایت می‌کنند. مجری این برنامه افسران را به‌عنوان «راهنماهای تور» برای چانسلی توصیف کرد. جیکوب چانسلی در جریان دادگاه اتهام «ممانعت از رسیدگی رسمی» را پذیرفت و به بیش از چهار سال و نیم زندان محکوم شد.

آلبرت واتکینز، وکیل سابق چانسلی، پس از دیدن فیلم جدید به اشتراک گذاشته شده، به فاکس نیوز گفت که قبل از اینکه موکلش توافق‌نامه‌ای را امضا کند، قادر به بازبینی همین فیلم نبوده است. واتکینز گفت که او درخواست هر مدرکی را داشته که بتواند بی‌گناهی موکلش را تایید کند و صرف‌نظر از درخواست‌های خودش برای فیلم، گفت که دادستان‌ها «وظیفه مطلق» دارند که چنین شواهدی را ارائه کنند.

دموکرات‌ها معتقدند مک‌کارتی امنیت کنگره را به خطر می‌اندازد

چندین قانون‌گذار دموکرات رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را متهم کرده‌اند که با تصمیم خود برای به اشتراک گذاشتن فیلم‌های امنیتی با فاکس نیوز و احتمالاً عموم مردم، امنیت ساختمان کنگره ایالات متحده را به خطر انداخته است.

اریک سوالول، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در این زمینه گفت که مک‌کارتی با به اشتراک گذاشتن فیلم امنیتی ۶ ژانویه کنگره گفت: «مک‌کارتی با این اقدام طرح ساختمان کنگره را منتشر کرده و مشخص نیست در شورش بعدی به کجا حمله خواهد شد.»

از سوی دیگر جمهوری‌خواهان ادعاهایی مبنی بر به‌خطرافتادن امنیت با انتشار فیلم‌های دوربین‌های کنگره را رد کردند.

بری لودرمیلک عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که تیم فاکس نیوز فقط مجاز به مشاهده نوارها در یک محیط کنترل شده بودند و قبل از اینکه آنها بتوانند یک کپی از این تصاویر داشته باشند، بررسی‌های امنیتی بر روی آنها انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط