Asset 2

بازداشت دو تروریست در یونان که از داخل ایران دستور می‌گرفتند

دستگیری تروریست‌ها در یونان
(SAKIS MITROLIDIS/AFP via Getty Images)

تروریست‌هایی که قصد داشتند به یک رستوران اسرائیلی در آتن حمله کنند، با همکاری موساد و توسط پلیس یونان دستگیر شدند. به گزارش موساد، این عملیات بخشی از یک شبکه گسترده بود که از داخل ایران هدایت می‌شود. 

پلیس یونان اعلام کرد بازداشت این دو نفر به «برچیدن یک شبکه تروریستی» که از خارج یونان هدایت می‌شد کمک کرده است. 

رویترز به نقل از یک مقام پلیس گزارش داد این دو نفر ۲۷ و ۲۹ساله و تبعه پاکستان و متولد ایران هستند. خبرگزاری آتن به نقل از مقام‌های پلیس یونان گزارش داد این دو نفر، از اتباع پاکستانی ساکن ایران دستور می‌گرفتند. 

پلیس یونان گفت اسنادی دیجیتال را ضبط کرده که نشان می‌دهد این گروه قصد داشت به یک ساختمان مهم در یونان حمله کند و برای انجام این کار به دنبال جذب نیرو بود. 

دو مظنون روز سه‌شنبه به اقدامات تروریستی متهم شدند و یک مرد سوم که تصور می‌شود در خارج از یونان باشد هم غیابی با اتهام مشابه روبرو شد. 

دو مقام یونان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که دو مظنون غیرقانونی از ترکیه به یونان آمده بودند و حداقل چهار ماه در این کشور اقامت داشتند. 

بر اساس این گزارش، پلیس علاوه بر نقاطی در آتن، در جنوب یونان و همچنین در جزیره زاکینتوس هم عملیات جست‌وجو انجام داده است. 

ارتباط گروه‌های ترور با جمهوری اسلامی

سرویس اطلاعاتی اسرائیل، موساد، در بیانیه‌ای گفت که در این تحقیقات نقش داشته است. در این بیانیه آمده است: «این تحقیقات نشان داد که نقشه فاش شده در یونان بخشی از عملیات یک شبکه گسترده مرتبط با ایران بود که از داخل ایران در کشورهای متعدد فعالیت می‌کرد 

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، هم گفت که مهاجمان به ایران ارتباط داشتند. 

در این بیانیه آمده است که «بعد از شروع تحقیقات درباره مظنونان در یونان، موساد به نابودی ساختار، متدهای کاری و حلقه ارتباطی با ایران (این گروه) کمک کرد 

این بیانیه می‌افزاید: «تحقیقات فاش کرد که گروهی که در یونان فعال بود بخشی از یک شبکه گسترده ایرانی است که از داخل ایران اداره می‌شود و کشورهای زیادی را دربر می‌گیرد 

مهرماه سال ۱۴۰۰ نیز پلیس قبرس از بازداشت اعضای یک شبکه مرتبط با ایران باهدف قتل شهروندان اسرائیلی در این کشور خبر داد. بعدتر مشخص شد که این افراد دستورات خود را از داخل ایران دریافت می‌کردند. 

آبان‌ماه همان سال مقامات قبرس علیه شش تن، شامل یک شهروند جمهوری آذربایجان و سه تبعه پاکستان، به اتهام تلاش برای برنامه‌ریزی جهت حمله به «اهداف اسرائیلی» در این جزیره، کیفرخواست صادر کردند. 

شهروند آذربایجانی با نام اورخان اسداف که در بازجویی‌ها به پلیس قبرس گفته بود از فردی به نام «محمد» در ایران مبلغ ۴۰ هزار دلار دریافت کرد تا این مأموریت را عملی کند، چند ماه پیش تحویل جمهوری آذربایجان شد. 

دولت باکو آبان امسال از بازداشت یک گروه مسلح «وابسته به وزارت اطلاعات ایران» در جمهوری آذربایجان خبر داد و نام آقای اسداف نیز در میان آنها بود. 

پیش‌تر در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ نیز رسانه‌های ترکیه و اسرائیل گزارش دادند که سازمان‌های اطلاعاتی این دو کشور طرح جمهوری اسلامی برای ترور یائیر گلر، بازرگان اسرائیلی ساکن استانبول، را خنثی کرده و هشت نفر در ترکیه بازداشت شده‌اند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی