logo_eet

تغییر قوانین حکومت نظامی؛ آیا چین برای جنگ آماده می‌شود؟

تغییر قوانین حکومت نظامی رژیم کمونیستی چین
نمایندگان نظامی چین جلسه پایانی بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین را در تالار بزرگ مردم در 22 اکتبر 2022 در پکن، چین ترک می کنند. (Kevin Frayer/Getty Images)

کنگره ملی خلق رژیم چین در ۲۴ فوریه قطعنامه‌ای برای اعمال تغییر در برخی از مقررات قانون آیین دادرسی کیفری ارتش در زمان جنگ تصویب کرد و کارشناسان بر این باورند که این اقدام آماده‌شدن رژیم چین برای جنگ و اعمال حکومت‌نظامی را نشان می‌دهد.

به گفته شین هوآ، خبرگزاری رسمی رژیم چین، مقررات تغییریافته مربوط به صلاحیت قضایی، دفاع، تحقیق، تعقیب، محاکمه و اجراست و این تغییر‌ها در ۲۵ فوریه اعمال شد و جزئیات آن قرار است توسط کمیسیون نظامی مرکزی حزب کمونیست حاکم چین مشخص شود.

لی ژنگسیو، کارشناس نظامی در بنیاد ملی تحقیقات سیاست تایوان، در ۲۷ فوریه به اپک تایمز انگلیسی گفت که این اقدام نشان می‌دهد رژیم چین احتمالاً برای درگیری‌های نظامی با سایر کشورها مانند تایوان، آماده می‌شود.

ژو شیائوهوی، ستون‌نویس اپک تایمز نیز در ۲۶ فوریه مقاله‌ای منتشر کرد که دیدگاه مشابهی داشت. ژو در این مقاله نوشت: «پکن در حال آماده‌شدن برای آغاز جنگ در آینده نزدیک و به‌احتمال زیاد جنگ در تنگه تایوان است».

وی خاطرنشان کرد که دادرسی کیفری نظامی جرایم مرتکب شده توسط پرسنل نظامی را مجازات می‌کند و این تغییرات جدید باهدف مقابله با «جرایم نظامی» که ممکن است تهدیدی برای حزب کمونیست چین باشد اعمال شده است.

ژو خاطرنشان کرد که هسته مرکزی حزب کمونیست چین نمی‌تواند «نافرمانی و فرار از خدمت» در زمان جنگ را منکر شود و مخالفت و بی‌وفایی در ارتش علیه رئیس حزب کمونیست چین وجود دارد.

به گفته این روزنامه‌نگار، تغییرات جدید برای جلوگیری از «خیانت» پرسنل نظامی و افشای اطلاعات نظامی محرمانه حزب کمونیست چین و آماده‌سازی زودهنگام برای اخراج پرسنل بازداشت شده در جنگ انجام شده است.

اقدامات رژیم چین جهت آمادگی برای جنگ

رژیم کمونیستی چین طی ماه‌های گذشته مجموعه اقداماتی را عملیاتی کرده که مربوط به ارتش و آمادگی نظامی برای شروع جنگ است.

طی این مدت در بسیاری از استان‌ها و شهرهای مختلف دفاتر بسیج دفاع ملی برای «تقویت بسیج دفاع ملی و ایجاد نیروی ذخیره» ایجاد شده است، زیرا در بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در اکتبر گذشته پیشنهاد «بهبود سیستم بسیج دفاع ملی» مطرح شد.

بنا بر گزارش‌های منتشر شده، در ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ یک دفتر بسیج دفاع ملی در استان فوجیان در سواحل جنوب شرقی چین – که از طریق تنگه تایوان رو به تایوان است راه‌اندازی شد و این دفتر یکی از اولین دفاتر بسیج دفاع ملی بود که در چین تأسیس شد.

تنها بعد از گذشت دو ماه از بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در سال گذشته، در ۹ شهر و ۸۳ شهرستان در استان فوجیان دفاتر بسیج دفاع ملی راه‌اندازی شد.

اخبار مرتبط