Asset 2

چین از پول های بلوکه شده ایران وام با بهره ۱۸ درصد به جمهوری اسلامی داده است

(Sergei Bobylyov/SPUTNIK/AFP via Getty Images)
(Sergei Bobylyov/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

پس از افشای پرداخت وام به جمهوری اسلامی توسط پکن از مجل پول‌های بلوکه شده ایران در چین، اکنون مشخص شد که حزب کمونیست چین این وام را با بهره ۱۸ درصد به جمهوری اسلامی داده و سرسید پازپرداخت آن نیز اول آبان ماه است.

روزنامه آفتاب یزد با انتشار گزارشی به نقل از حمد درویش، فعال زیست محیطی نوشت: «چینی‌ها از منابع ۳۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران طبق یک قرارداد فاینانس قبول کرده‌اند تا وامی ۲۳۰ میلیون یورویی را با ســود ۱۸ درصد به ایران برای ساخت سد چم شیر بپردازند. حالا هم کاری ندارند که این سد کی به بهره‌برداری می‌رسد، اما موضوع مهم این اســت که گویا سررســید اقساط این وام از دی‌ماه امسال اســت. یعنی ایران باید از دی‌ماه امســال اولین قسط وامی که گرفته را پرداخت کند! برای همین هم هست که اصرار دارد این سد از دی‌ماه به بهره‌برداری برسد!»

وی در ادامه گفت: «قرار داد بین ایران و چین در مورد این سد به گونه‌ای اســت که چین فقط متعهد است که نکات فنی و ایمنی را در مورد آن رعایت کند. مثال این سد باید تا زلزله ۸ ریشتری مقاومت داشته باشد یا یک برگشت مالی ۱۰ ساله داشته باشد. ولی اینکه سد چم شیر چقدر می تواند تاب آوری کشور را بالا ببرد یا به بهبود آب شــرب و کشاورزی کشــور کمک کند، موضوعاتی است که چینی‌ها در مورد آنها می‌گویند ما هیج تعهدی در این زمینه نداشته‌ایم.»

این فعال زیست محیطی همچنین ادامه داد: «در واقع قرار داد این سد مانند قرارداد مربیان فوتبال خارجی است که بعد از مدتی از ما شکایت می کنند و تازه پول‌های هنگفتی هم از ما می‌گیرند! در این پروژه نیز به نظر می‌رسد اگر حتی ایران از چین شکایت کند راه به جایی نخواهد برد و حتی خودش محکوم خواهد شد.»

وی تصریح می‌کند: «در حقیقت این قرار داد، یک قرار داد یک طرفه اســت که اگر به قیمت دلار امروز بخواهیم حساب کنیم شاید برای کشور بیش از ۲ میلیارد دلار آب خورده باشد، برای همین مسئولان تمام تلاش خــود را به کار می برند تا قبل از اینکه فعالان محیط زیستی جلوی آنها را بگیرند و پرونده سد بالا بگیرد این سد را آبگیری کنند.»

در ادامه این گزارش یک کارشــناس اقتصادی عنوان کرده که ما الا چیزی حدود ۴۰ میلیارد دلار از چین طلب داریم که پول نفت‌هایی اســت که صــادر کرده‌ایم و در مقابل آن چینی‌ها می‌گویند باید از آن‌ها جنــس ببریم؛ اما دیگر به نظر من بــازار ایران گنجایش کالاهای چینــی را ندارد. در نتیجه پول‌های ما آنجا مانده اســت.»

مسعود دانشمند ادامه داد: «تا جایی که خبر داریم ما از محل پول‌هایی که بابت فروش نفت از چین طلب داریم که حدود ۴۰ میلیارد دلار است برای ساخت سد چم شیر از چینی‌ها وام‌ گرفته‌ایم البته این که چرا پول خودمان را از چین نگرفته‌ایم مشخص نیست.»

اخبار مرتبط