Search
Asset 2

نماینده مجلس: خودروی چینی ۳۰۰ میلیونی را سه میلیارد تومان به مردم می‌فروشند 

یک نماینده مجلس جمهوری اسلامی با انتقاد از تفاوت فاحش قیمت خودروهای وارداتی در داخل و خارج کشور عنوان کرد که خودروی چینی ۳۰۰ میلیونی را سه میلیارد تومان به مردم می‌فروشند
لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مجلس جمهوری اسلامی (Farsnews)

یک نماینده مجلس جمهوری اسلامی با انتقاد از تفاوت فاحش قیمت خودروهای وارداتی در داخل و خارج کشور عنوان کرد که خودروی چینی ۳۰۰ میلیونی را سه میلیارد تومان به مردم می‌فروشند.

لطف‌الله سیاهکلی گفت: خودروهای چینی که در ایران عرضه می‌شود قیمت واقعی‌اش ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان است، با قیمت ۷۵۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان وارد شده و در بازار سه میلیارد تومان می‌فروشیم. 

وی افزود: این از کدام قاعده حکمرانی تبعیت می‌کند، مردم از تفاوت قیمت خودرو در داخل ایران و خارج مطلع هستند، چرا ما این‌جور هستیم؟ 

طی چند سال اخیر روند قیمت خودروهای مونتاژی که عموماً چینی هستند سیر صعودی شتابناکی داشته است و حالا قیمت فروش خودر‌وهای مونتاژ داخل به ۲ الی ۳ برابر قیمت‌های واقعی در بازار جهانی رسیده است. 

به طور مثال به تازگی شرکت مدیران خودرو اعلام کرده که قصد دارد خودرو «تیگو ۸» را با قیمت ۲ میلیارد و ۶۹۰ میلیون تومان در بازار عرضه کند. با محاسبه دلار ۴۹ هزار تومانی نیز این خودرو چینی در داخل ایران قیمت بیشتر از ۵۴ هزار دلار دارد. در بازارهای بین‌المللی می‌توان با همین مبلغ خودروهایی مدل روز برندهای معتبر جهانی را خریداری کرد. 

چندی پیش نیز علیرضا سلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس گفته بود که خودروهای خارجی، ۱۰ برابر قیمت واقعی در ایران دادوستد می‌شوند و دلالان هم ۲۶ هزار میلیارد تومان در سال گذشته از بازار خودرو سود کردند.  

دولت به‌منظور صرفه‌جویی در منابع ارزی واردات برخی از محصولات از جمله خودرو را ممنوع اعلام کرد؛ پس از ممنوعیت واردات و انحصاری شدن بیش از پیش بازار خودرو، کم‌کم زمینه برای حضور بیشتر و پررنگ‌تر خودروهای مونتاژ‌شده توسط شرکت‌های خصوصی در بازار نیز فراهم شد. 

این شرکت‌ها، با واردات قطعات منفصله از کشور چین، خودروها را در داخل ایران مونتاژ کرده و روانه بازار می‌کنند و عملاً بازار خودروهای وارداتی ایران در اختیار چین است.  

 سال گذشته مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از ممنوعیت واردات خودرو و تسخیر بازار با خودروها و قطعات چینی انتقاد کرد و گفت: «خیلی زحمت کشیدند جلوی واردات را گرفتند که برندهای جهانی وارد نشود و ما را به یکی از استان‌های چین تبدیل کردند. این همه خودروی چینی حتی در نمایشگاه‌های چین هم نیست 

سعید مؤتمنیرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران نیز چندی پیش اعلام کرد که نرخ دو تا چهار برابری قیمت خودروهای مونتاژ شده چینی نسبت به قیمت‌های جهانی در حالی است که شرکت‌های ایرانی قطعات منفصله را به صورت اعتباری و در تیراژ بالا خریداری می‌کنند، اما به جای این که نرخ دلار را به قیمت روز در نظر بگیرند، این نرخ را ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان محاسبه کرده و خودروهای مونتاژ شده را با قیمتی بسیار فراتر از قیمت خودرو در مبدأ می‌فروشند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی