Asset 2

بحران کمبود گاز برخی از استان‌ها را به تعطیلی کشاند

(ATTA KENARE/AFP via Getty Images)
(ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

کمبود گاز و افزایش مصرف انرژی به دلیل کاهش دمای هوا، باعث شد که جمهوری اسلامی برای مقابله با این کمبود، ادارات، صنایع و مشاغل و مدارس تعدادی از استانهای کشور را تا آخر هفته تعطیل کند.

بر اساس گزارشهای منتشر شده، فعالیت مدرسهها و ادارههای برخی استانها مانند البرز، خراسان رضوی، گلستان، زنجان، اردبیل، لرستان، مرکزی متوقف شده و یا فعالیت این واحدهای اداری و آموزشی بهصورت غیرحضوری و دورکاری انجام میشود .

همچنین بنا به تصمیم ستاد انرژی خراسان رضوی شهر مشهد که کمبود گاز در آن به حد بحرانی رسیده، تمام واحدهای صنفی، مجتمعهای صنفی و پاساژهای مشهد غیر از واحدهای عرضهکننده کالاهای اساسی و ضروری به علت برودت هوا و مدیریت مصرف انرژی، از امروز تا ۲۳ دیماه باید از ساعت ۲۰ واحد صنفی خود را تعطیل کنند.

در استانهای هرمزگان، لرستان و مرکزی هم ادارات در روزهای پنجشنبه و تا اطلاع بعدی به دلیل کمبود گاز تعطیل یا دورکار خواهند بود.

در همین حال جواد اوجی، وزیر نفت، شهروندان را تهدید کرد در صورت مصرف خارج از الگو، گازشان قطع میشود و بعداً درباره این مسئله نباید گلهمند شوند.

طی روزهای گذشته نیز خبرهایی از تعطیلی واحدهای صنعتی به دلیل کمبود گاز منتشر شده است و چهار روز پیش شبکه خبری صنعت نفت ایران از توقف کامل تولید در مجتمع پتروشیمی «فن آوران» در ماهشهر و «سبلان» در عسلویه به دلیل قطع گاز این واحدهای صنعتی خبر داد.

هرچند ایران دارای یکی از بزرگترین منابع گازی جهان است، اما در بهرهبرداری از میدان انرژی خود موفق نبوده و منابع موجود پاسخگوی کامل نیازهای داخلی نیست.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی