Asset 2

نیوزویک: جمهوری اسلامی به دنبال تشکیل شبکه پدافند هوایی جامع در سوریه است

(Ali Shayegan/AFP via Getty Images)
(Ali Shayegan/AFP via Getty Images)

نیوزویک: جمهوری اسلامی به دنبال تشکیل شبکه پدافند هوایی جامع در سوریه است

هفته‌نامه نیوزویک با انتشار گزارشی اختصاصی خبر داد که جمهوری سلامی با انتقال نیرو و تجهیزات به سوریه به دنبال ایجاد یک شبکه پدافند هوایی جامع در این کشور است.

این هفته‌نامه آمریکایی در گزارش خود به نقل از یک منبع اطلاعاتی که نخواست نامش فاش شود نوشت که در اواخر سال ۲۰۱۷ و به دنبال حضور نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه، اسرائیل با حملات هوایی خود، دارایی‌ها و منافع نظامی جمهوری اسلامی در خاک سوریه را مورد هدف قرار دادند.

بر اساس این گزارش جمهوری اسلامی طی دو سال گذشته استراتژی خود را تغییر داده است و برای مقاومت در برابر حملات اسرائیل با صرف هزینه ده‌ها میلیون دلار تلاش کرده شبکه پدافند هوایی خود را در این کشور گسترش دهد.

این منبع امنیتی ادامه داد که ارتقای این قابلیت‌ها به‌عنوان یک پروژه مشترک با ارتش سوریه صورت می‌گیرد و احتمالاً حتی باهدف امکان عملیات مستقل جمهوری اسلامی و استفاده از سامانه‌های پدافند هوایی در بخش‌هایی خاک سوریه انجام می‌شود.

همچنین گفته شده که جمهوری اسلامی به ارتش سوریه کمک کرده که سامانه راداری خود را تقویت کند و این اقدام در راستای شناسایی و جلوگیری از حملات هوایی اسرائیل علیه مواضع جمهوری اسلامی در سوریه صورت‌گرفته است.

این منبع گفت تسلیحاتی که در این شبکه پدافند هوایی جامع به کار رفته است شامل موشک با سوخت جامد صیاد است که در ماه نوامبر در مراسمی با حضور اعضای ارشد رهبری نظامی ایران رونمایی شد و این موشک با سامانه موشکی زمین به هوا باور-۳۷۳ همراه شده است که برد آن بیش از ۱۸۶ مایل و برد راداری بیش از ۲۸۰ مایل است.

منبعی که نیوزویک با او صحبت کرد گفت که در طول چند سال گذشته ۱۰ ایرانی در حملات هوایی اسرائیل در سوریه کشته شده‌اند و هویت دو تن از آنها که در حمله هوایی مارس ۲۰۲۲ کشته شده‌اند، مرتضی سعیدنژاد و احسن کربلایی پور بوده که گفته می‌شود مهندسان پدافند هوایی هستند.

به گزارش نیوزویک یکی دیگر از ایرانیان سرشناس که اخیراً در سوریه جان باخت، سرهنگ نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، داوود جعفری، معروف به «ملک» است که مسئولیت ارتقای پدافند هوایی جمهوری اسلامی در سوریه را بر عهده داشته است. جمهوری اسلامی مدعی شده که او توسط یک بمب کنار جاده‌ای کشته شده است.

گفته شده داوود جعفری در پایگاهی در حومه دمشق و اطراف شهر ملاله فعالیت می‌کرده و در حال حاضر نیز افسران ایرانی همچنان در آنجا فعال هستند.

در این گزارش عنوان شده که سردار سرتیپ فریدون محمدی سقایی جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه به‌عنوان فرمانده پروژه شبکه پدافند هوایی جامع را بر عهده دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی