Search
Asset 2

تداوم مسمومیت دانش‌آموزان قم؛ مدارس تا پایان هفته تعطیل شد

(PUBLIC DOMAIN)
(PUBLIC DOMAIN)

مسمومیت تعدادی از دانشآموزان در مدارس مختلف شهر قم طی روزهای گذشته باعث شد که کلیه مدارس این استان تا آخر هفته تعطیل شود.

اداره کل آموزشوپرورش استان قم شب گذشته ۱۷ بهمنماه اعلام کرد که بهمنظور «بررسی جوانب مسائل پیشآمده» و «درخواست تعدادی از اولیا»، کلیه مدارس این استان در روزهای سهشنبه و چهارشنبه تعطیل هستند.

آموزشوپرورش قم در حالی تصمیم گرفت که تمامی مدارس این استان را تعطیل کند که روز گذشته ۶۱ دانشآموز از ۸ مدرسه مختلف با علائم مسمومیت به مراکز درمانی منتقل شدند.

البته مسمومیت دانشآموزان مربوط به دیروز نبود و این اتفاق از آذرماه آغاز شد. در نهم آذرماه ۱۸ دانش‌آموز و در ۲۲ آذرماه نیز ۵۱ دانش‌آموز با علائم مسمومیت به بیمارستان منتقل شدند.

این ماجرا در بهمن‌ماه تشدید شد و طی روزهای مختلف تعداد زیادی از دانش‌آموزان راهی بیمارستان شدند.

هرچند در ابتدا تصور می‌شد که این مسمومیت‌ها ناشی از نشت گاز منو اکسید کربن از بخاری‌های غیراستاندارد در کلاس‌های درس است، اما گزارش‌هایی از مسمومیت دانش‌آموزان حتی در حیاط مدارس نیز موضوع را پیچیده‌تر کرد.

در همین رابطه روزنامه شرق نوشت بر اساس اطلاعات غیررسمی تأیید نشده: «دانش‌آموزان در کلاس درس یا حیاط مدرسه ناگهان بویی به مشامشان می‌رسد و بعد از آن دچار سرگیجه و مسمومیت می‌شوند.»

امنیتی‌شدن مسمومیت دانش‌آموزان

مسمومیت‌های مشکوک که هنوز منشأ آن پیدا نشده است، پای نهادهای امنیتی و قضایی را هم به این ماجرا بازکرده است.

روزنامه اعتماد خبر داد که یکی از اعضای شورای تامین استان قم با برخی دانشآموزان حادثهدیده ملاقات کرده است.

این روزنامه همچنین نوشت: «دوازدهم بهمن، دادستان عمومی و انقلاب قم، در مورد مسئله گزارش مسمومیت دانشآموزان در مدارس جلسهای با حضور معاون استاندار قم و مسئولانی از پدافند غیرعامل، دانشکده علوم پزشکی، آتشنشانی، آموزشوپرورش استان در دادسرای قم برگزار کرده است

البته این روزنامه تأکید کرد که هیچ اطلاعاتی از نتیجه این جلسه منتشر نشده است.

از سوی دیگر چند روز پیش مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس جمهوری اسلامی ورود نهادهای امنیتی به موضوع مسمومیت سریالی دانش‌آموزان را تایید کرد.

مجتبی ذوالنور تکرار حوادث مسمومیت دانش‌آموزان در مدارس استان قم را طبیعی ندانست و گفت: «این موضوع علاوه بر وزارت آموزش‌وپرورش از سوی مسئولان امنیتی نیز در دست پیگیری است.»

بااین‌حال شب گذشته مجید محبی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد که نمونه‌های آزمایشگاهی جهت تشخیص علت حادثه از دانش‌آموزان تهیه شده است. یافته‌های اولیه از حوادث قبلی و مشابه، وجود گاز منو اکسید کربن را در تعدادی مدارس تأیید می‌کند و بررسی‌ها برای شناسایی علت‌های احتمالی دیگر نیز ادامه دارد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی