Search
Asset 2

دولت بایدن کنترل شدیدتری بر خرید زمین در نزدیکی پایگاه‌های نظامی توسط خارجی‌ها اعمال کرد

کنترل بر خرید زمین در نزدیکی پایگاه‌های نظامی آمریکا
B-21 Raider در پایگاه نیروی هوایی الزورث، داکوتای جنوبی.(U.S. Air Force graphic)

دولت بایدن با افزایش هشت پایگاه نظامی دیگر به فهرست بررسی امنیت ملی، تلاش دارد کنترل‌های شدیدتری بر خرید زمین در اطراف مراکز حساس توسط اتباع و شرکت‌های خارجی اعمال کند. 

لیست پایگاه‌های جدید به کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده که خریدهای خارجی را از نظر خطرات امنیت ملی بررسی می‌کند، ارائه شده است. 

هرگونه خرید یا اجاره غیرمنقول املاک و مستغلات در شعاع ۱۶۰ کیلومتری در نزدیکی این سایت‌های نظامی، به عنوان «معامله تحت پوشش» در نظر گرفته می‌شود. 

طرح فدرال جدید در حالی ارائه شده است که نگرانی دولت‌های ایالتی و عموم مردم نسبت به مالکیت زمین‌های آمریکایی توسط دشمنان خارجی، به ویژه چین، افزایش یافته است و ایالت‌های تحت رهبری جمهوری‌خواهان مانند فلوریدا، تگزاس، ویرجینیا و داکوتای جنوبی تلاش‌های قانونی را در سطح ایالت برای کنترل شدیدتر بر خرید زمین‌های خارجی انجام داده‌اند. 

برخی از سایت‌های نظامی که در پیشنهاد جدید دولت بایدن وجود دارد، مربوط به موارد بااهمیت بالا بودند که توجه ملی را به خود جلب کردند. 

به عنوان مثال، در پاییز ۲۰۲۱، یک شرکت چینی از طریق شرکت تابعه خود با نام «فوفنگ»، ۳۷۰ هکتار زمین کشاورزی با هدف ساخت کارخانه آسیاب ذرت در گرند فورک، داکوتای شمالی خریداری کرد. 

این زمین در فاصله ۲۴ کیلومتری از پایگاه هوایی گرند فورکس قرار دارد که تکنولوژی‌های حساس پهپادی، ماهواره‌ای و نظارت را در خود جای‌داده است.  

در دسامبر ۲۰۲۲، کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده اعلام کرد که فروش زمین برای پروژه فوفنگ، تحت اختیار این کمیته قرار نمی‌گیرد، اما اکنون این پایگاه در لیست جدید دولت بایدن قرار دارد. 

پروژه تا پایان ژانویه ادامه یافت، تا زمانی که وزارت هوایی اعلام کرد که این شعبه نگرشی «یک‌دست و بدون ابهام» دارد که «این پروژه پیشنهادی تهدید مهمی برای امنیت ملی با خطرات کوتاه‌مدت و بلندمدت با تأثیرات قابل توجهی برای عملیات ما در منطقه دارد 

در حال حاضر، کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده یک لیست بیش از ۲۰۰ سایت نظامی دارد که در اطراف آن‌ها، خرید یا اجاره‌ ملکی به جز موارد استثنا، به عنوان معاملات تحت پوشش در نظر گرفته می‌شود. البته معاملاتی که در مناطق مسکونی شهری یا توسط تک خانواری انجام شود ممکن است به عنوان استثنا قلمداد شود. 

یک میلیاردر چینی به نام سون گوانگ‌شین که سابقه حضور در ارتش چین را نیز دارد، در سال ۲۰۱۶، حدود ۱۴۰ هزار  زمین کشاورزی در شهرستان وال ورد، تگزاس را خریداری کرد و قصد داشت در این ملک نیروگاه بادی احداث کند. هنگامی که جامعه متوجه شد که پروژه باد پیشنهادی به مالک چینی اجازه دسترسی به شبکه برق تگزاس را می‌دهد و این ملک در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی لافلین، یک مرکز آموزشی برای خلبانان نظامی است، نگرانی‌های امنیت ملی را برانگیخت. 

نهایتاً کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده پس از توافق این پروژه با وزارت دفاع، با آن موافقت کرد، با این حال پروژه نیروگاه بادی سون به دلیل قانون جدید تگزاس که در ژوئن ۲۰۲۱ به اجرا درآمد، متوقف شد. 

بر اساس قانون حفاظت از زیرساخت‌ها در تگزاس، کسب‌وکارها و دولت‌های تگزاس از هر گونه معامله با شرکت‌های خارجی از کشورهای چین، روسیه، کره شمالی و ایران که باعث شود این شرکت‌ها به زیرساختهای حیاتی دسترسی پیدا کنند و یا از راه دور بتوانند آن را کنترل کنند، منع شدهند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی