Search
Asset 2

توافق عراق و آمریکا برای مقابله با پول‌شویی جمهوری اسلامی

آنتونی بلینکن (وزیر خارجه آمریکا) و فؤاد حسین (وزیر خارجه عراق) (WIKIMEDIA)
آنتونی بلینکن (وزیر خارجه آمریکا) و فؤاد حسین (وزیر خارجه عراق) (WIKIMEDIA)

فؤاد حسین، وزیر امور خارجۀ عراق اعلام کرد که بغداد و واشنگتن دربارۀ سازوکار نظارت بر گردش دلار در بازار عراق و جلوگیری از انتقال آن به ایران، با یکدیگر به توافق رسیدهاند.

فؤاد حسین در حاشیۀ سفر خود به آمریکا در گفتگو با خبرنگاران گفت که با توافق صورتگرفته و اجرای نظام جدید نظارت بر گردش دلار، دولت عراق و خزانهداری آمریکا کنترل بیشتری بر ورود دلار به عراق و خروج آن از این کشور دارند.

یکی از نگرانیهای آمریکا این است که دلارهای ارسالی به عراق از سوی خزانهداری آمریکا، سر از بازار ایران درآورند.

در پاسخ به این نگرانی، فؤاد حسین اطمینان داده است که با سازوکار جدید هیچ دلاری بدون اطلاع دولت بغداد و خزانه‌داری آمریکا از عراق خارج نخواهد شد و ازاین ‌پس علاوه بر خزانه‌داری آمریکا، بانک مرکزی این کشور نیز بر نظام مالی عراق کاملاً نظارت خواهد داشت.

خبرگزاری رویترز پنجم بهمن گزارش داد که بانک مرکزی آمریکا از ماه نوامبر سال گذشته میلادی کنترلهای شدیدتری را بر معاملات بینالمللی دلار توسط بانکهای تجاری عراق اعمال کرده تا جلوی انتقال دلار به ایران را بگیرد.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام ارشد مرزبانی عراق مستقر در گذرگاه مرزی شلمچه عنوان کرده بود دهها قاچاقچی، دلار را از بازارهای ارز بغداد میخرند و با کولهپشتی به ایران منتقل میکنند.

جمهوری اسلامی برای تثبیت اقتصاد رو به وخامت خود به دلار آمریکا نیاز دارد، زیرا تحریم‌های ایالات متحده که پس از سال ۲۰۱۸ اعمال شده‌اند به‌شدت سبب شده تا اقتصاد ایران آسیب ببیند.

برای سال‌ها، جمهوری اسلامی از شرکت‌های کاغذی مستقر در عراق، ترکیه و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه برای به‌دست‌آوردن دلارهای موردنیاز خود استفاده کرده است.

در همین رابطه دو مشاور بانک‌های خصوصی عراق که به طور منظم در جلسات بانک مرکزی این کشور شرکت می‌کنند و نخواستند نامشان فاش شود، به رویترز گفتند که ایران حدود ۱۰۰ میلیون دلار در ماه از تاجران عراقی دریافت می‌کند

به دنبال این اتفاق نخستوزیر عراق تحتفشار واشنگتن و برای جلوگیری از انتقال دلار از عراق به ایران، از نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم این کشور برای مبارزه با دلالان قاچاق ارز به جمهوری اسلامی استفاده کرده است.

پس از این تحولات بار دیگر ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی کاهش یافت و نرخ فروش دلار آمریکا در جریان دادوستدهای بازار آزاد تهران طی پنجروز کاری هفته گذشته نزدیک به دو هزار و ۶۵۰ تومان افزایش یافت و در پایان مبادلات روز پنجشنبه به نرخ بیسابقه ۴۷ هزار و ۶۸۰ تومان رسید؛ نرخی که در فروردین گذشته ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان بود.

پس از آن که صرافی‌های تحت نظارت بانک مرکزی ایران نرخ عرضه دلار را با ۴۱ تومان افزایش نسبت به‌روز چهارشنبه به ۴۵ هزار و ۶۸ تومان رساندند، بهای فروش آن در بازار آزاد نیز به روند صعودی خود ادامه داد؛ به‌طوری‌که بافاصله گرفتن از نرخ ۴۷ هزار و ۲۰۰ تومانیِ ثبت شده در پایان مبادلات عصر چهارشنبه، ظهر پنجشنبه رکورد تاریخی ۴۷ هزار و ۷۵۰ تومان را ثبت کرد و سپس سیر نزولی به خود گرفت؛ ولی همچنان ۴۸۰ تومان بالاتر از نرخ پایانی مبادلات دیروز، متوقف شد.

هر یورو هم روز پنجشنبه برای ساعتی در نرخ‌های بالای ۵۱ هزار تومان خریدوفروش شد؛ ولی در پایان معاملات این روز، نرخ ۵۰ هزار و ۹۰۰ تومانی ثبت شد که بیش از ۴۸۰ تومان بالاتر از بهای نهایی دادوستدهای روز چهارشنبه بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی