Asset 2

وزیر خارجه جمهوری اسلامی: حکومت ایران جدایی کریمه، لوهانسک و دونتسک از اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد

(ATTA KENARE/AFP via Getty Images)
امیر عبداللهیان(وزیر امور خارجهٔ ایران) و سرگئی لاوروف(وزیر امور خارجهٔ روسیه)
(ATTA KENARE/AFP via Getty Images) امیر عبداللهیان(وزیر امور خارجهٔ ایران) و سرگئی لاوروف(وزیر امور خارجهٔ روسیه)

وزیر خارجه جمهوری اسلامی: حکومت ایران جدایی کریمه، لوهانسک و دونتسک از اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در گفتگو با تلویزیون دولتی ترکیه با اشاره به پایبندی حکومت ایران به چارچوب‌های حقوق بین‌الملل گفت که علی‌رغم روابط ممتاز تهران و مسکو، جمهوری اسلامی جدا شدن کریمه، لوهانسک و دونتسک از اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد.

حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی که به‌تازگی از سفر رسمی به ترکیه بازگشته است، در گفتگویی با تلویزیون دولتی «تی‌آرتی» ترکیه که ۲۹ دی‌ماه منتشر شد به پرسش‌های گوناگونی در موضوعاتی چون تحولات داخلی اخیر در ایران، مذاکرات بر سر رفع تحریم‌ها، مناسبات سوریه و ترکیه و همچنین جنگ در اوکراین پاسخ گفت.

او در این گفتگو درباره موضوع جنگ در اوکراین با اشاره به اینکه، جمهوری اسلامی حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها را در چارچوب حقوق بین‌الملل به رسمیت می‌شناسد، گفت: «به همین دلیل علی‌رغم روابط ممتاز تهران و مسکو، ما جدا شدن کریمه از اوکراین را به رسمیت نشناختیم. همچنین جدا شدن لوهانسک و دونتسک از اوکراین را به رسمیت نشناختیم. به دلیل اینکه بر اصول ثابت خودمان در سیاست خارجی تأکیدداریم. وقتی می‌گوییم جنگ در اوکراین راه‌حل نیست، این را به‌عنوان سیاست اصولی باور داریم و بر آن تکیه می‌کنیم.»

وزیر خارجه حکومت ایران همچنین موارد مطرح‌شده در رابطه با کمک تسلیحاتی ایران به روسیه برای استفاده در تجاوز این کشور علیه اوکراین را ادعاهایی واهی و اثبات نشده خواند و گفت: «ما مخالف جنگ هستیم و بر راه‌حل سیاسی تمرکز داریم، ضمن اینکه اقدامات تحریک‌کننده ناتو و برخی کشورهای غربی را عامل اساسی و عامل مهم این جنگ می‌دانیم.»

پس از انتشار این سخنان، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۳۰ دی‌ماه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی وزارت خارجه این کشور، به اظهارات امیر عبداللهیان در گفتگو با تلویزیون «تی‌آرتی» ترکیه واکنش نشان داد و گفت: «ما با این اظهارات که کریمه و تمام مناطق الحاقی دیگر از سوی روسیه متعلق به اوکراین است موافقیم اما با ارسال پهپادهای مرگبار به روسیه از سوی ایران مخالفیم.»

«ودانت پاتل» افزود: «این پهپادها به روسیه این امکان را می‌دهد تا علیه زیرساخت‌های غیرنظامی و انرژی اوکراین عملیات انجام دهد تا به جنگ غیرقانونی خود علیه اوکراین و نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور ادامه دهد.»

گفته‌های حسین امیر عبداللهیان در حالی بیان می‌شود که جمهوری اسلامی بارها از سوی اوکراین و متحدان غربی‌اش متهم شده است که به‌رغم اعلان بی‌طرفی در جنگ اوکراین، با ارسال پهپادهای نظامی به روسیه، به این کشور برای تجاوز نظامی علیه اوکراین کمک می‌کند.

همچنین اوکراین می‌گوید که به‌شدت از سوی پهپادهای ساخت ایران که در دست ارتش روسیه است، آسیب دیده است. در جدیدترین نمونه ازآنچه کمک‌های نظامی ایران به روسیه خوانده می‌شود، روز پنج‌شنبه، «ولودیمر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین گفت که روسیه خود را برای استفاده مجدد از یک «بسته جدید از پهپادهای ایرانی» آماده می‌کند.

به سبب همین کمک‌های نظامی است که به گفته غربی‌ها ایران در کنار روسیه مورد هدف تحریم‌های سنگین قرار خواهد گرفت. در همین رابطه وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است در روز دوشنبه درباره جنگ اوکراین مذاکره کنند و منابع دیپلماتیک اروپایی می‌گویند که در همین جلسه ۳۷ مقام و نهاد وابسته به ایران نیز تحریم خواهند شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی