Search
Asset 2

هشدار سناتورهای آمریکا درباره استخراج رمزارز از سوی جمهوری اسلامی

(R. Classen/Shutterstock,Freepik)
(R. Classen/Shutterstock,Freepik)

دو سناتور آمریکایی می‌‌‏گویند که حکومت ایران برای تامین مالی خود در خارج از محدوده تحریم ‌ها به استخراج رمزارز متکی است.

الیزابت وارن و آنگوس کینگ از روسای وزارت دفاع و وزارت خزانه‌داری آمریکا خواسته‌اند تا توضیح دهند که برای مقابله با استخراج رمزارز از سوی مقامات جمهوری اسلامی چه‌کاری انجام می‌دهند.

در نامه‌ای از این قانونگذار آمده است

سناتور الیزابت وارن (دموکرات ماساچوست)، یکی از برجسته‌ترین منتقدان خطرات ارزهای دیجیتال، به مقامات ارشد نظامی و مالی هشدار داد که جمهوری اسلامی به استخراج دارایی‌های دیجیتال به عنوان منبع درآمدی که می‌تواند فشار ناشی از تحریم‌های ایالات متحده را کاهش دهد، متکی است.

سناتور وارن و سناتور آنگوس کینگ از ایالت مین نامه‌ای به لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، جانت یلن وزیر خزانه‌داری و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا ارسال کردند تا از مقامات بپرسند که درباره «کسب سود فزاینده» جمهوری اسلامی از طریق استخراج ارز دیجیتال چه‌کاری انجام داده‌‏اند.

این نامه به تاریخ ۱ مه، وضعیت ایران را به‌عنوان یک حوزه قضایی پیشرو در استخراج بیت کوین مشخص می‌کند؛ اگرچه بسیاری از استنادها بر اساس فعالیت در سال ۲۰۲۱ است.

قانونگذاران نوشتند: «استخراج رمزارز به چنان صنعت بزرگی در ایران تبدیل شده است که شبکه انرژی ایران را تحت فشار قرار داده است و حکومت ایران را چندین بار به تعلیق موقت رمزنگاری پس از اینکه به خاموشی‌های گسترده متهم شد، واداشت.»

وارن و کینگ از مقامات خواستند تا درباره اقداماتی که دولت آمریکا برای مقابله با تهدیدات امنیت ملی ایالات متحده انجام می‌دهد شرح دهند؛ تهدیداتی که ناشی از اتکای جمهوری اسلامی به رمزنگاری و ارزهای دیجیتال به‌طور کلی برای کسب درآمد و دور زدن تحریم‌ها است.

نامه قانونگذاران پیش از جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا در روز پنجشنبه درباره تهدیدات جهانی ارسال شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی