Search
Asset 2

تام کاتن از بلینکن خواست تا ایرانیان آزاد شده را از آمریکا اخراج کند 

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده، با ارسال نامه‌ای به وزیر خارجه آمریکا، ایرانیانی که طی توافق واشینگتن و تهران آزاد شده‌اند را عامل جمهوری اسلامی خواند و تأکید کرد که نباید در آمریکا بمانند.
سناتور تام کاتن در جلسه استماع در واشنگتن در 5 مه 2020 سخنرانی می کند. (Andrew Harnik/Pool/AFP via Getty Images)

تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده، با ارسال نامه‌ای به وزیر خارجه آمریکا، ایرانیانی که طی توافق واشینگتن و تهران آزاد شده‌اند را عامل جمهوری اسلامی خواند و تأکید کرد که نباید در آمریکا بمانند. 

این سناتور جمهوری‌خواه در نامه خود به وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اینکه بر اساس گزارش‌های منتشر شده حداقل دو نفر از عوامل ایرانی قصد دارند در ایالات متحده بمانند تأکید کرد: « وزیر خارجه باید اطمینان حاصل کند که هیچ عامل ایرانی در آمریکا باقی نمی‌ماند 

 او در این نامه چند سؤال مطرح کرد و تا عصر روز جمعه ۲۳ سپتامبر به بلینکن فرصت داد که به این سؤالات پاسخ دهد. 

تام کاتن خواستار ارائه جزئیات کامل توافق‌نامه دولت بایدن و تهران درباره تبادل زندانیان از جمله هرگونه معامله جانبی یا توافقات مرتبط در این رابطه شد. 

او همچنین از وزیر خارجه آمریکا پرسید که « آیا ماموران ایرانی که طبق گزارش‌ها قصد دارند در ایالات متحده باقی بمانند، طبق قوانین مهاجرت ما قابل اخراج هستند؟ اگر نه چرا؟» و نهایتاً پرسید که « دولت بایدن چه برنامه‌ای برای نظارت بر فعالیت‌ها و ارتباطات عوامل ایرانی که با آزادی آنها موافقت کرده، در نظر گرفته است؟» 

روز گذشته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه برخی از این افراد به ایران باز نمی‌گردند گفت: « دو نفر از این ایرانیان بر اساس علاقه و خواست خودشان به ایران بازمی‌گردند، یک نفر به خانواده خود در کشور ثالث ملحق می‌شود و دو شهروند دیگر تمایل دارند که در آمریکا بمانند.» 

دو فردی که به ایران باز می‌گردند «مهرداد معین انصاری» و «رضا سرهنگ‌پور» معرفی شدند و روز گذشته تصویری از آنها که به در راه ایران قطر رسیده بودند نیز منتشر شد. 

سه نفر دیگری که قرار نیست به ایران باز گردند نیز کامبیز عطار کاشانی، مهرداد انصاری، و کاوه افراسیابی معرفی شدند که یکی از این سه نفر به کشور سوم خواهد رفت. 

تام کاتن یکی از سیاست‌مداران آمریکایی است که به شدت با رویه مماشات دولت بایدن با مقامات جمهوری اسلامی مخالف است. او در آغاز اعتراضات سراسری ایران در سال گذشته، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای غیرمستقیم دولت آمریکا با جمهوری اسلامی گفت: «جو بایدن به همان دلیلی که باراک اوباما به جنبش سبز در سال ۸۸ خیانت کرد، معترضان ایرانی را می‌فروشد 

او افزود: «با وجود اینکه معترضان ایرانی شعار «مرگ بر دیکتاتور» می‌دهند، جو بایدن و دموکرات‌ها ترجیح می‌دهد با آیت‌الله‌ها و کسانی که «مرگ بر آمریکا» می‌گویند معامله دیگری انجام دهند که خیانت باراک اوباما به مردم ایران در جریان جنبش سبز در برابر چشمانمان تکرار می‌شود 

این سناتور جمهوری‌خواه ماه گذشته نیز با انتقاد از توافق تهران و واشینگتن بر سر تبادل زندانیان، در بیانیه‌ای نوشت: «در حالی که ما همیشه از آزادی گروگان‌ها استقبال می‌کنیم، اما اگر دو تابعیتی‌ها پس از پرداخت ۶ میلیارد دلار باج به جمهوری اسلامی، آزاد شوند، این مماشات باعث می‌شود که آیت‌الله‌ها گروگان‌های بیشتری بگیرند.»  

او افزود: «نیروهای جمهوری اسلامی، از تروریسم حمایت مالی می‌کنند و روسیه را مسلح می‌کنند. این چرخه بهره‌گیری تا زمانی که جو بایدن پاسخ قاطعانه به تجاوزات آنها ندهد ادامه خواهد داشت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی