Asset 2

هشدار ابراهیم رئیسی به ونزوئلا در مورد گسترش رابطه با آمریکا

(Anna Moneymaker/Getty Images)
(Anna Moneymaker/Getty Images)

ابراهیم رئیسی رئیس دولت جمهوری اسلامی، امروز ۱۹ دی‌ماه در مراسم دریافت استوارنامه سفیر جدید ونزوئلا، نسبت به گسترش رابطه کاراکاس و واشینگتن هشدار داد و مدعی شد این نزدیکی از سر دوستی نیست.

ابراهیم رئیسی در این مراسم گفت: امروز آمریکایی‌ها برای نزدیکی به ونزوئلا نه از سر دوستی بلکه ناشی از نیاز این کشور به منابع انرژی است.

این در حالی است که پیشنهاد عادی‌سازی روابط میان این دو کشور از سوی آمریکا مطرح نشده؛ بلکه از سوی مادورو رئیس‌جمهور این کشور سوسیالیستی عنوان شده است.

هفته گذشته نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، اعلام کرد که این کشور برای عادی‌سازی روابط خود با آمریکا که از سال ۲۰۱۹ قطع شده، کاملاً آماده است.

مادورو در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده بود، ونزوئلا کاملاً آماده است تا با این دولت آمریکا و با کسانی که ممکن است در آینده بیایند، به سمت روند عادی‌سازی روابط دیپلماتیک، کنسولی و سیاسی حرکت کند.

این سخنان رئیس‌جمهور ونزوئلا به‌نوعی چرخش و روی‌گردانی از جمهوری اسلامی تعبیر شد و رسانه‌های داخلی را هم به دنبال داشت، تا جایی که روزنامه اعتماد با انتشار مطلبی با عنوان “ونزوئلا هم حال ایران را گرفت” به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: ایران نه‌تنها از روسیه که حتی از ونزوئلا هم بازی خورد.

به دنبال آغاز مذاکرات رژیم نیکلاس مادورو و ائتلاف سیاسی اپوزیسیون این کشور که در مکزیکو سیتی بود که دولت بایدن برخی از تحریم‌های نفتی ونزوئلا را کاهش داد.

با توجه به مجوز جدید صادر شده، شورون (شرکت سهامی عام نفت‌وگاز آمریکایی) می‏تواند از طریق سرمایه گذاری مشترک خود با شرکت نفت دولتی ونزوئلا، فعالیت خود را در این کشور سوسیالیستی از سر بگیرد.

بر اساس این مجوز شرکت‏های آمریکایی در صورتی می‌توانند نفت تولید شده از این سرمایه گذاری مشترک را خریداری کنند که ابتدا این نفت به شرکت شورون فروخته شده باشد.

اخبار مرتبط