Search
Asset 2

اعدام ۶۳ زندانی در زندان‌های ایران طی دو هفته؛ هر پنج ساعت یک اعدام

یک سازمان ایرانی فعال در حوزه حقوق بشر گزارش داده است که در دو هفته پایانی ماه میلادی آوریل، حکم اعدام ۶۳ زندانی در زندان‌های ایران به اجرا درآمده است.
(Mehrnews.ir)

یک سازمان ایرانی فعال در حوزه حقوق بشرِ مستقر در نروژ گزارش داده است که در دو هفته پایانی ماه میلادی آوریل، حکم اعدام ۶۳ زندانی در زندان‌های ایران به اجرا درآمده است.

بر اساس آمار «سازمان حقوق بشر ایران»، طی ماه آوریل ۷۱ زندانی در ۲۴ زندان مختلف ایران اعدام شدند که حکم ۶۳ نفر از آنها در دو هفته پایانی این ماه به اجرا درآمده است.

طبق این گزارش، از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان ماه آوریل، ۱۷۱ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران عنوان کرد اعدام‌ها پس از وقفه یک ماهه به‌دلیل تعطیلات سال نو ایرانی و ماه رمضان از سر گرفته شد و با موج کم سابقه‌ای در ماه آوریل آغاز شد.

این سازمان گزارش داد که از میان این ۷۱ زندانی اعدام شده، ۴۴ نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر»، ۲۶ نفر با اتهام «قتل عمد» و یک نفر با اتهام «تجاوز به عنف» به اعدام محکوم شده بودند.

سازمان حقوق بشر ایران تصریح کرد که دست‌کم ۱۶ شهروند بلوچ و شش تبعه کشور افغانستان و سه زن در بین اعدام‌شدگان وجود دارند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان گفته است که «در دو‌هفته اخیر جمهوری اسلامی هرپنج‌ساعت یک نفر را اعدام کرده است بدون اینکه برایش هزینه‌ای داشته باشد.»

او افزود که «کشورهای پای‌بند به حقوق‌بشر که با جمهوری اسلامی روابط دیپلماتیک دارند باید در قبال موج اعدام‌ها در ایران واکنش نشان دهند. فقدان واکنش راه را برای اعدام‌های بیشتر هموار می‌کند.»

این سازمان افزود که اجرای حکم اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده‌اند، در چهار سال گذشته به‌طور مستمر و هر ساله، افزایش شدیدی داشته‌ است.

به طوری که در سال ۲۰۲۲ اعدام ۲۵۶ تن به این اتهام ثبت شد و این میزان در سال ۲۰۲۳ با ۸۴ درصد افزایش به ۴۷۱ اعدام رسید.

سازمان حقوق بشر ایران، خواهان واکنش جامعه جهانی به موج اعدام زندانیان در ایران شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی