logo_eet

اعدام دست‌ کم ۵۵ نفر در ایران طی ۲۶ روز

اعدام (Execution)
(TRT.NET.TR)

سازمان حقوق بشر ایران از اعدام دستکم ۵۵ نفر در ایران از آغاز سال جدید میلادی خبر داد و نسبت به عدم واکنش متناسب جامعه بینالمللی در برابر این اعدامها هشدار داد.

این نهاد حقوق بشری اعلام کرد که چهار نفر از افرادی که طی ماه گذشته اعدام شدند از میان بازداشتشدگان اعتراضات مردمی بودند و ۳۷ نفر نیز در ارتباط با جرائم مواد مخدر به دار آویخته شدند

در بیانیه سازمان حقوق بشر ایران آمده است که هر مورد از اجرای مجازات مرگ در جمهوری اسلامی سیاسی است؛ چون هدف اصلی آن ایجاد ارعاب و هراس در جامعه است.

شمار افرادی که در ایران اعدام شدهاند طی سالهای گذشته روندی صعودی داشته است.

سازمان حقوق بشر ایران در میانه آذرماه اعلام کرده بود شمار افرادی که طی ۱۱ ماه از سال ۲۰۲۲ اعدام شدهاند از ۵۰۰ نفر فراتر رفته است.

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، اعلام کرده بود که این آمار بالاترین میزان اعدام در پنج سال اخیر را نشان میدهد.

طبق آمارهای این سازمان تعداد اعدامها در سال ۲۰۲۱ دستکم ۳۳۳ نفر بوده و در مقایسه با ۲۶۷ مورد اعدام در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۵ درصد افزایشیافته است.

سازمان عفو بینالملل نیز با انتشار گزارشی در خردادماه گذشته اعلام کرد که ایران و چین طی سال ۲۰۲۱ میلادی در رأس کشورهایی قرار داشتند که مجازات اعدام در آنها افزایشیافته بود.

به گزارش عفو بینالملل چین همچنان در رأس قرار دارد، اما از تعداد واقعی اعدامها در این کشور طی سال ۲۰۲۱ اطلاع دقیقی در دست نیست، زیرا این آمار از جمله اسناد محرمانه در چین به شمار میرود. طبق این گزارش اسناد مربوط به هزاران نفر که احتمالاً به دار آویخته شده یا به اشکال دیگر اعدام شدهاند، در آمار بینالمللی درباره اعدام ثبت نشده است.

اخبار مرتبط