Asset 2

اجرای حکم اعدام محمد قبادلو متوقف شده است

(PUBLIC DOMAIN)
(PUBLIC DOMAIN)

امیر هاشمی مدیر روابط‌عمومی دیوان عالی جمهوری اسلامی، از توقف اجرای حکم اعدام محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر خبر داد.

امیر هاشمی روز امروز ۱۲ بهمن‌ماه، با انتشار پیامی در توییتر نوشت: «قرار توقف اجرای حکم محمد قبادلو، در پی درخواست مجدد اعاده دادرسی وکیل نامبرده مبنی بر اعدام به جرم محاربه در اجرای تبصره ماده ۴۷۸ قانون آیین دادرسی کیفری با توجه به تقدم حق اجناس تا رسیدگی به اتهام قتل عمد یکی از پرسنل فراجا و محکومیت وی به قصاص نفس در دیوان عالی کشور صادر شد

دیوان عالی کشور دوم دی‌ماه، از پذیرش فرجام‌خواهی محمد قبادلو و سامان صیدی خبر داده بود، اما ساعاتی بعد اعلام کرد درخواست فرجام‌خواهی قبادلو رد و حکم او تایید شده است. این دیوان روز سوم بهمن ۱۴۰۱ نیز اعلام کرد فرجام‌خواهی وکیل قبادلو ثبت و پرونده برای رسیدگی، به یکی از شعب دیوان عالی کشور ارجاع شده است.

پس از آن مهدخت دامغانی پور وکیل محمد قبادلو خبر داد که پذیرش این فرجام‌خواهی مربوط به اتهام قتل عمد این معترض بازداشتی بوده و او یک حکم اعدام دیگر به اتهام فساد فی‌الارض در پرونده این دارد.

از سوی دیگر همچنین سازمان عفو بین‌الملل روز اول بهمن‌ماه، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به اعدام قریب‌الوقوع و ناگهانی محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های سراسری در ایران، هشدار داد.

این نهاد حقوق بشری در بیانیه خود تأکید کرده محمد قبادلو پس از محاکمه‌های نمایشی به‌شدت ناعادلانه و اعترافات اخذ شده تحت شکنجه و بدون ارزیابی دقیق سلامت روان به‌رغم اختلالات روانی حکم دو بار اعدام گرفته است.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، محمد قبادلو را به اتهام افساد فی‌الارض و قتل عمدی یکی از ماموران یگان ویژه نیروی انتظامی، در جریان اعتراض‌های روز ۳۱ شهریورماه در رباط‌کریم در استان تهران، به اعدام محکوم کرده و حکم اعدام این جوان معترض در دیوان عالی تایید شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی